DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Parçalı Bulutlu

Hak, hukuk, adalet MHP sloganıdır

11.07.2017
2.277
A+
A-

Türkiye’de iktidar partisi, son seçimde yüzde 49 oy alan AKP’dir. Anamuhalefet partisi CHP’nin yüzde 25 civarında oyu var. Ancak, siyasetin yönünü de, gündemini de MHP belirliyor. Bunun sebebi gayet açıktır. MHP bu ülkenin çimentosu, ülkücü ve milliyetçiler bu milletin çelik çekirdeğidir. İktidarda ve muhalefette başka partilerin olması bu gerçeği değiştirmediği gibi, bu ülke ve milletle sorunu olanlar da, siyasette bir yere varmak isteyenler de hep MHP’ye göre hiza mesafe alıyor.

MHP’YE GÖRE POZİSYON ALANLAR
AKP’nin yaklaşık 14 yıl oradan oraya savrulup, bu ülkeye çok ağır bedeller ödettikten sonra MHP’nin çizgisine geldiği, sadece Türk milletinin değil bütün dünyanın malumudur. Bu çizgiyi sürdürür mü, yine yanlışlara yönelir mi, bunu bilemeyiz. Bildiğimiz ve emin olduğumuz tek şey, MHP’nin her zaman hazır, her zaman haklı, her zaman belirleyici olduğudur ve bundan sonra da bu durumun değişmeyeceğidir. Doğru olan, haklı olan, ülkenin ve milletin menfaatini öne çıkaran her şeye destek; haksıza, yanlışa, ihanete, teröre, yalana, talana her zaman köstek olacağıdır. Bu değişmez gerçek karşısında, başkalarının MHP’ye göre pozisyon almaları aslında çok da yadırganacak bir şey değildir.

CHP’NİN ÇARESİZLİĞİ
Malum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sokaklarda adalet aramak için 25 gün yürüdü. Ankara-İstanbul arasındaki bu yürüyüş sırasında taklit ettikleri parti yine MHP oldu. Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylemleri de, işaretleri de ve hatta hareketleri de MHP’ye ayarlıydı. Bozkurt işareti yaparak sevimli ve haklı görünmeye çalıştı. Arada bir milli söylemlerde bulunarak Türk milletine ulaşmayı denedi. Çok daha önemlisi, gerek yürüyüşün ana teması olan, gerek yapılan Maltepe mitinginin tek söylemi olarak kullanılan, “hak, hukuk, adalet” sloganı MHP’ye ait. Açın gazete arşivlerine bakın, bu sloganın aynısıyla MHP tarafından 1970’li yılların sonunda sıklıkla kullanıldığını göreceksiniz. Tek bir fark var, MHP sloganı kullanırken, “hak, hukuk, adalet, Milliyetçi Hareket”diyordu. CHP sadece “Milliyetçi Hareket” kısmını kaldırmış, ama onu da Kılıçdaroğlu “bozkurt” işareti yaparak telafi ediyor.

ZAVALLILAR!
CHP’nin de, AKP gibi dönüp dolaşıp geldiği yer MHP argümanları, MHP söylemi, MHP sloglanları olmuştur. Bunu da bir yere kadar anlayabiliriz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi MHP’lileştirmesi kendi tercihidir. Sorun şurada: Bir taraftan MHP’yi taklit ederken, diğer taraftan PKK uzantısı HDP ile, FETÖ artıklarıyla, MHP kaçkınlarıyla kolkola yürüseniz, ne inandırıcı olabilirsiniz, ne de bu millet sizi ciddiye alır. MHP’li gibi görünmekle, MHP’li olmak arasındaki fark tam da buradadır. MHP’li olmak için tutarlı, ciddi, samimi, kararlı olacaksınız. Bu ülke ve millet için gerektiğinde bedel ödemekte asla tereddüt etmeyeceksiniz. Milli duruştan taviz vermeyecek, her şartta, “önce ülkem” diyeceksiniz. Duruma göre vaziyet alarak, akıntıya kürek çekerek, milli değerleri basamak yaparak MHP seçmenini kandıracağını zannedenler için, “zavallılar” demekten başka bir laf bulamıyoruz.

İTİRAF !
Bu durum sadece CHP veya MHP’yi taklit eden diğer partiler için geçerli değildir. MHP’yi kurtarmak için tarlada kurultay yapmaya çabalayanları da ibretle ve hayretle izliyoruz. Yeni parti kuracaklarmış ve MHP’de bulamadıklarını o parti de hayata geçireceklermiş. MHP’de bulamadıkları ve kuracakları partinin esasını oluşturacak olan ilkeleri de, İsmail Ok açıkladı. Yeni parti merkezde yer alacakmış, ne sağcı, ne solcu olacakmış. Bu değerlendirme, aslında bir itiraftır. MHP’de neyi bulamadıklarının, asıl aradıklarının ne olduğunun itirafıdır. MHP milliyetçi-muhafazakar bir partidir. Bu değerler Türk milletinin son 200 senesine damga vurmuş, 1969 yılında Milliyetçi Haraket Partisi’nin kurulmasıyla da siyasetin ana damarı haline gelmiştir. Hiç değişmemiştir ve değişmeyecektir. Renksiz, kıblesiz, yönsüz, kimliksiz bir parti arayışında olanların önce MHP’yi bu çizgiye çekmek için her yolu denemeleri, her kumpası kurmaları; bu olmayınca yollarını ayırmaları kendi hedeflerine de, eşyanın tabiatına da son derece uygundur.

ASIL AZMAZ BAL KOKMAZ
Koydukları kriterlere uygun o kadar çok parti var ki, saymakla bitmez. Biri geliyor, biri gidiyor.Bir tane daha kursunlar ve boylarının ölçülerine alsınlar. Yeter ki, ülkücü ve milliyetçilerden uzak dursunlar. Ama çok iyi biliyoruz ki, uzak durmayacaklar. Bir taraftan “ne sağcıyız, ne solcu, futbolcuyuz futbolcu” sloganı atıyorlar, diğer taraftan parti tabanının milliyetçi ve ülkücüler olacağını iddia ediyorlar. Bu bir akıl tutulması değilse, nedir? Ülkücüler ve milliyetçiler Kemal Kılıçdaroğlu’nun bozkurt işaretine aldanacak, tarlada kurultay yaparak merkezi doldurmaya kalkışanlara kanacak kadar saf insanlar mıdır? Bunu söylemek de, beklemek de, bu hesabı yapmak da, en hafif şekliyle haddini bilmemektir. Hiç merak etmesinler ülkücüler ve milliyetçiler çizgiyi aşanlara, yanlış hesap yapanlara hadlerini her zaman bildirirler. Daha önce çok yaptılar, ilk seçimde yine yapacak ve bütün bu hesapları boşa çıkaracaklardır. Bu muhteremlere sadece şu kadarını söyleyelim: Hiçbir şey aslının yerini tutmaz. Asıl MHP’dir. Ne demişler, “asıl azmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.