Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

HAFTANIN ARDINDAN

HAFTANIN ARDINDAN
28.07.2019
A+
A-

Geride bıraktığımız haftada önemli iç ve dış olaylar yaşandı.

Bu olayların başında Rıza Sarraf olayı ile bağlantılı nedenlerden ABD’de 32 aydır tutuklu bulunan M. Hakan Atilla’nın iyi halden salıverilmesi ve Türkiye’ye iadesi gelmektedir.

ABD’ye kaçan ve ülkemiz aleyhinde şahitlik yapan Fetöcü Emniyet görevlisinden sonra Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın Amerikalılara devlete ait bilgiler vermemesinin yanında hükümet aleyhtarı şahitliğe yanaşmaması Türk Milleti tarafından sempatiyle karşılanmış, milletin sevgisini kazanmasına neden olmuştu.

Bu sevgi dolaysıyla Hakan Atilla kendisini getiren uçaktan inmesinden itibaren yoğun ilgiye muhatap oldu.

Hatta Cumhurbaşkanı Atilla’nın hiçbir sınırlama olmadan üst düzeyde prestijli makamlarda değerlendirileceği imasında bulunmuştur.

Biz de kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, müktesebatına uygun her göreve layık olduğunu ifade ediyoruz.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Türkiye’nin ABD’nin her türlü itiraz ve baskılarına rağmen Rusya’dan satın aldığı S-400 Füze Savunma Sisteminin ilk bölümünün teslimatının tamamlandığı günlerde Başkan Trump’ın senatörler ile yaptığı toplantılarda ülkemize doğrudan ağır yaptırımlar yerine söz konusu yaptırımları yumuşatmak için yol aradığı bilgileri dünya kamuoyuna sızdırıldı.

Sözde sızan bilgilere göre Türkiye’nin satın aldığı sistemi çalışır hale getirmemesi karşılığında S-35 bombardıman uçağı projesinden çıkarılması dahil yaptırım uygulanmaması masaya sürülüyor.

Netice olarak Türkiye’nin kendini savunma iradesini elinden alma ve 2,5 Milyar ABD Dolarını sokağa atma karşılığı elma şekeri teklif ediliyor.

Muhtemelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşlı kadın kılığına girmiş Amerikan sarı kurdunun ikramı olan zehirli elma şekerini yiyip yemeyeceği, yiyip de kurdun sofrasına meze olup-olmayacağı kısa bir sürede ortaya çıkacaktır.

Yine ABD Suriye özel temsilcisinin iki gün süren Türkiye temaslarında hükümet yetkililerince güvenli bölgenin kurulmasının, ancak Türkiye’nin beklentilerini karşılayacak bir plan ile mümkün olduğu ifade edilirken karşılığında net bir cevap alınamadığı anlaşılmaktadır.

ABD Türkiye’ye özel temsilciyi görüşmeler için gönderirken CENTOM Komutanı General McKenzie’in terör örgütü YPG’nin öncülüğünde kurulan DSG’nin sözde komutanı terörist Şahin Cilo ile görüşmesine ait fotoğraflar ortaya çıktı.

Öyle anlaşılıyor ki ABD Ülkemizin güneyinde bir terör devleti kurulması fikrinden geri adım atmamakta her hamlesiyle Türkiye’yi oyalamayı tercih etmekte.

KUZEY IRAK’TA TERÖRLE MÜCADELE

Uzun yıllar sonra Ülkemiz adına yurt dışı görevlilerimize yönelik bir suikast haberi Erbil’den geldi. Maalesef bir görevlimiz PKK tarafından şehit edildi. Kalleş suikastın faili olarak HDP milletvekilinin kardeşinin kısa sürede yakalanması bir kez daha HDP-PKK arasındaki organik bağı ortaya koydu.

Gerçi HDP sözcüleri de bu durumu inkar etmeyip “biz PeKeKe ile aynı kitleyi temsil ediyoruz” anlamında sık sık itirafta bulunmaktadırlar.

Bu acı olayda faillerinin tamamının yakalanması ve planlayıcılarının da Irak’ta öldürülmüş olması terörle mücadele kararlılığı bakımından memnuniyetle karşılanmıştır.

FAİZ İNDİRİM

Rahmetli Necmettin Erbakan iktisadi görüş bakımından Türkiye’deki gelmiş geçmiş politikacılardan ayrı görüşlere sahip bir devlet ve ilim adamıydı. Hem inancı hem de iktisadi bakımdan faiz üzerinden bir finansal düzeni ret eden görüşlere sahipti. Bu nedenle Milli Görüşcü düşünceye sahip politikacılarda faize karşı hep isteksiz olmuşlardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da öncelikle yüksek faizden hep rahatsızlık duymuş anlı şanlı prof. unvanlı ekonomistlerimizin yoğun itirazlarına rağmen faizi enflasyonun sebebi olarak görmüştür.

Sürekli olarak faizlerin indirilmesi ve düşük tutulmasını telkin ve tavsiye etmesine rağmen hiçbir zaman etkili olamamıştı.

Bıçak kemiğe dayanmış olacak ki bu nedenle Merkez Bankası Başkanıyla karşı karşıya gelmiş, faiz indirimine yanaşmayan başkanı doğrudan görevden almıştır.

2001 krizinden sonra özerk bir yapıya kavuşan Merkez Bankası başkanının bu şekilde görevden azledilmesi ana muhalefet lideri başta olmak üzere bazı kesimlerin hukuksuzluk iddiasına ve itirazlarına yol açmıştır.

Ama ne var ki Cumhurbaşkanı Erdoğan ne kararından ne de faiz indirim ısrarından geri adım atmamıştır.

Nihayet Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu(PPK) toplantısında %24 olan faizler 4,5 yıl sonra 425 baz puan indirilerek yüzde yirminin altına %19,75 seviyesine gelmiştir. Döviz fiyatının artacağı ve enflasyonu olumsuz etkileneceği iddiaları spekülasyondan öteye geçmemiş aksine piyasalarda ve reel sektörde olumlu bir hava ortaya çıkmıştır.

Önümüzdeki günlerde reel sektöre verilecek kredilerde bankaların ne kadar istekli davranacakları merak konusudur.

Özel bankaların da devlet bankaları gibi elini taşın altına sokması ve kredi hacmini arttırmaları durumunda piyasadaki kötü algının kırılarak iyiye gidişin hızlanmasını beklemek hayal olmayacaktır.

AHMET ORHAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.