Hafızasını Kaybeden Bir Hareketin Gelecegi De Olmaz

13.04.2016
A+
A-

2006 Yılında Başbuğ Alparslan Türkeş Damadı Hamit Tomriş Neden Ümit Özdağ’a Tepki Göstermişti

MHP eski Genel Başkanı Alpaslan Türkeş’in damadı Hamit Homriş, yaklaşan MHP Kurultayı öncesi, aday olduğunu açıklayan Ümit Özdağ’a ilişkin görüşlerini ifade etti.

Düşüncelerini Gerçek Gündem’e yazdığı bir mektupta anlatan Homriş, düşüncelerini şöyle dile getirdi:

19 Kasım 2006 Pazar günü MHP’nin Büyük Kongresi var. Bu kongremizle ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türkiye’miz, AKP’nin kötü idaresinden dolayı tarihinin en karanlık günlerini yaşamakta ve büyük tehditlerle yüz yüze bulunmaktadır. Seçimlere de bir sene zaman kaldığı bu ortamda, milletimizin MHP’ye olan teveccühünün çok açık olduğu da görülmektedir.

İşte böyle bir zamanda yapılacak olan kongremizi, dost, düşman herkesin dikkatle takip edeceği aşikardır. Bu kongreden çıkacak mesajlar milletimizin umudu olacaktır. Bu kongre MHP’nin tek başına iktidarına giden yolun başlangıç noktasıdır. Sayın Genel Başkanımız’ın ifadesi ile ‘Bu bir netleşme’ kongresi olacaktır.

Bizlere düşen görev, Liderimizin etrafında yekvücut olarak birleşip doktrinimize, teşkilatımıza ve hareketimize sahip çıkmaktır. Biliyorum ki, birçok kişi ve kuruluşlar, MHP’nin iktidarını nasıl engelleriz diye birtakım bozguncu çalışmalar içindedirler.

Özellikle de kongremizi sabote etmeye çalışmak isteyeceklerdir. Bu tip faaliyetlere ve dedikodulara kulaklarımızı tıkayıp, kutsal davamızın şerefli yolunda yürümeye devam etmeliyiz.

Sizlere bir diğer konudan da bahsetmek istiyorum. Duyuyoruz ki, Ümit Özdağ isimli bir zat, bu kongrede MHP Genel Başkanlığı’na aday olacakmış. Ben bunu başlangıçta hiç önemsemedim ve ciddiye almadım ve dolayısıyla da bu konuyu yazmayı düşünmedim.

Yine de ciddiye almıyorum ancak, yazdığı yazılarda, çıktığı TV kanallarında, bastırdığı broşürlerde ‘Başbuğum İzindeyiz’, ‘Başbuğun Emaneti Emin Ellerde’ gibi beyanlarda bulunması ve ayrıca rahmetli babası Muzaffer Özdağ’ın MHP’yi kurduğunu ve vefat edene kadar Başbuğumla beraber olduğunu söylemesi doğrusu bana çok ağır geldi ve üzüldüm.

Benim de bu konuda pek çok hatıralarım var, ama ahirete intikal etmiş birinin ardından konuşmayı da doğru bulmuyorum. Ancak hafızasını kaybeden bir hareketin geleceği de olmaz gerçeğine inandığım için bu hatıralarımdan bir tanesi de anlatmadan geçemeyeceğim.

Muzaffer Özdağ ve ailesi her zaman rahmetli Başbuğ ve eşi rahmetli Muzaffer Hanımefendi tarafından ilgi, şefkat ve sevgi görmüşlerdi. Fakat o bu sevgiye ve güvene sırtını çevirip 1969 senesinde hiç haber vermeden aniden bir basın toplantısı yaparak, rahmetli Başbuğuma ve MHP’ye ağzına ne gelirse söyleyip MHP’den istifa etmiştir.

O zamanlar TV yoktu, haberler Türkiye radyolarından Saat: 19.00’da verilirdi. Başbuğum da bu haberi saat 19.00’da arabasındaki radyosundan rahmetli Muzaffer Hanım’la beraber dinlemişti. Başbuğumun buna ne kadar üzüldüğünü ve gönlünün yaralandığını çok iyi bilenlerdenim.

Aradan yıllar geçti, aralarında emekli askerlerin de bulunduğu bir grup beni aradı, bana Başbuğumun Muzaffer Özdağ’ı tekrar yanına almasını Başbuğuma iletmemi istediler. Ben de bu mesajı ilettim. Başbuğum da cevaben, oğlum onlara de ki, ‘Ben bakkal değilim, ben manav değilim ki, iş ortaklığından ayrılmış birini tekrar yanıma alayım. Ben Türk Milliyetçiliği gibi çetin bir davayı yürütüyorum, bu davaya ihanet edenlerle tekrar beraber olmam’ demişti.

12 Eylül’den sonra Ülkücüler zindanlarda çileler çekerken, Konsey destekli Türkeşsiz Türk Milliyetçiliği senaryosunda da baş aktörlüğe soyunduğunu bu hareket unutmuş değildir.

Ümit Özdağ’ın adaylık meselesine gelince bu konuda da söyleyeceklerim var. Şimdi yerli yersiz dilinden Başbuğumun adını düşürmemesine karşı, 27 Mayıs ile ilgili yazdığı Tez kitabında Başbuğum’la ilgili uygun olmayan ifadeler kullanıyordu. Aday olmaya karar verdikten sonra ne hikmetse o bölümleri kitaptan çıkarmıştır.

MHP’de her ülkücünün her göreve talip olmaya hakkı vardır. Ama, Ümit Özdağ’da olduğu gibi hiç MHP’de bulunmamış, hiçbir teşkilatta çalışmamış, hiçbir etkinliğe katılmamış, MHP için hiçbir şey yapmamış olanların da hiçbir göreve talip olmaya hakları yoktur, ayrıca da hadlerini bilmelerine ihtiyaç vardır. Bu kural sadece MHP’de değil diğer bütün partilerde geçerlidir.

Hangi parti dışarıda bulunan birine ‘buyur beyim gel seni Genel Başkan yapalım’ der? Hele de ateş çemberinden geçmiş bu Hareket niye desin ki. Üstelik te MHP’de lider boşluğu yokken, üstelik te MHP büyük bir inançla iktidara yürürken, bu davranışları hiçbir ülkücü kabul etmez.

Değerli ülküdaşlarım, bir şölen, bir düğün havasında geçecek olan Kongremizde buluşmak ve kucaklaşmak üzere Allah’a (c.c.) emanet olun.

( 2006 )

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.