Gürsel Tekin: Selahattin Demirtaş’ın desteğini bekliyoruz

Gürsel Tekin: Selahattin Demirtaş’ın desteğini bekliyoruz
23.05.2019
A+
A-

23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde Kürt seçmenin oylarının belirleyici olduğunu belirten CHP’li yetkililer, Kürt HDP oylarını almak için mekik dokuyor.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu dün, “Her şey çok güzel olacak” ve “İmamoğlu varsa umut var” sloganları ile duyurduğu seçim kampanyasını başlattı.

İmamoğlu konuşmasında, “İstanbul’un ve Türkiye’nin demokrasiyle yeniden buluşmasını sağlayacağız. O sandık bir vicdan sandığı olacak. O sandık bir adalet sandığı olacak. O sandıktan oy pusulası çıkmayacak, o sandıktan hesap pusulası çıkacak” dedi. Yol haritasının “İstanbul İttifakı” adı altında herkesi kucaklayacak şekilde olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Kapı kapı semt semt dolaşıp yapılan haksızlıkları hukuksuzlukları anlatacağız” dedi.

Çok sayıda CHP’li milletvekilinin de hazır olduğu seçim kampanyası toplantısında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, K24’e değerlendirmelerde bulundu.

ÖZEL: KÜRT SEÇMEN BİLİNCİ YÜKSEK BİR SEÇMEN

Kürt seçmenle aralarındaki ilişkinin suni bir ilişki olmadığını söyleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Kürt seçmen birinin kolundan tutup bir yere götürülecek seçmen değil. Politik bilinci yüksek bir seçmen. Neyin ne olduğunu bilen bir seçmen. Kendisi haksızlıkların, hukuksuzlukların dönem dönem muhattabı olmuş. Bu dönem de kendi siyasi tercihini yönlendirdiği kişilerin başına gelenleri de gören bir seçmen” şeklinde konuştu.

Kürt seçmenin Ekrem İmamoğlu’na destek olacağına inandığını belirten Özel, “Kardeşim bugüne kadar ittiğiniz, kaktığınız, küfrettiğiniz, çukur çöp dediğiniz, illet zillet dediğiniz adamlar bugün gelip niye size oy versinler? Kendisine kardeşlerim diyenler, kucak açan ve onlara olumlu mesajlar veren birisi var. Her şey çok güzel olacak derler diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜRSEL TEKİN: DEMİRTAŞ’TAN DESTEK BEKLİYORUZ

Reklamdan sonra devam ediyor

Toplumda çözülmesi gereken ekonomik ve sosyal birçok sorun olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise; “Barış, kardeşlik, özgürlük söylemlerini kendileri için vazgeçilmez olarak gördüklerini ve sorunların çözümünün demokratik bir yöntem ile mümkün olduğu” belirtti.

Terör örgütü bağlantısı nedeniyle Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın rolüne de değinen Tekin, “Büyük bir olasılıkla Sayın Demirtaş’ın 23 Haziran seçimlerine dönük bir mesajı olacaktır. Ben bu mesajın bir önceki yerel seçimlerde verdiği mesaja benzer olacağını düşünüyorum” dedi.

Tekin, “Demirtaş’tan destek bekliyor musunuz’ sorusuna da “Kesinlikle bekliyoruz” cevabını verdi.

‘KÜRTLER BELİRLEYİCİ’

31 Mart yerel seçimlerinde Kürt seçmenlerin sonuçlar üzerindeki etkisine değinen Tekin, Kürtlerin yerel seçimlerde belirleyici, güçlü bir rolü olduğunu ve bunun tüm siyasi partilerce görüldüğünü söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürtlerin barış ve özgürlük konusundaki hassasiyetini bildiğim için, barış ve kardeşliği kim taahhüt ediyorsa Kürtler ona oy verecektir ki bunun adresi de Cumhuriyet Halk Partisi’dir.”

Bütün Kürt sivil toplum kurum ve kuruluşları ve temsilcileri ile de temasa geçileceğini belirten Tekin, Selahattin Demirtaş’tan da kendi adayları için 31 Mart yerel seçim öncesinde olduğu gibi bir destek açıklaması beklediklerini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.