DOLAR 5,7845
EURO 6,3850
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

Gümrük kapısı, PKK’ya çalışmış

28.01.2013
61
A+
A-

SAYGI ÖZTÜRK

Kaçakçılardan, getirdikleri mala ve bunların değerine göre “gümrük vergisi” adı altında haraç alan ve örgüte büyük gelir elde eden terör örgütü PKK’nın, Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı olan ve İran’a açılan Esendere Sınır Kapısını da adeta “kurtarılmış gümrük kapısı” haline getirdikleri, örgüt adına buradan hayalı ihracat yaptıkları, Devletten haksız yere önemli miktarlarda vergi iadesi de aldıkları belirlendi.

Esendere’de daha önce bayrağımızı indirip yerine terör örgütünü simgeleyen bezleri asan PKK’lıların, sınır kapısının girişine de “PKK Gümrük Kapısı” tabelası asmışlardı. Esendere’deki vurgunun çok boyutlu olduğunu dikkate alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, PKK adına hayali ihracat yaptıkları belirlenen kişi ve şirketlerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığını da devreye soktu.

Soruşturmayı yürütenler de soruşturmalık
Esendere Gümrük Kapısı’nda hayali ihracat yapıldığı ve elde edilen gelirin PKK tarafından kullanıldığına ilişkin ihbarlar üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişleri Murat Şanlı, Ali Ortapolat, Ahmet Ünal kapsamlı bir araştırma yaptı. Müfettişler düzenledikleri raporda, terör örgütünün hayali ihracatının bir bölümünü belgelediler. Müfettişlerin düzenledikleri raporda, bakanlığın bazı üst düzey yetkilileri hakkında da işlem yapılması önerildi.
Ancak, bu rapor 7 ay hiçbir işlem yapılmadan sümenaltında tutuldu. Müfettişlerin “yanlı” hareket ettiği belirtilip, bu kez müfettişler hakkında işlem yapılması için müfettiş görevlendirildi. Bakan Hayati Yazıcı, Esendere gümrüğü ile ilgili MHP Milletvekili Alim Işık’ın sorusuna şu karşılığı verdi:

“Soruşturmada görevli farklı müfettişlerden alınan yazılardan uyumlu bir çalışma yapılamadığı anlaşıldığından muhtemel sorunların önlenmesi amacıyla incelemenin devamını yürütmek üzere 6 müfettiş görevlendirdim. Müfettişler, İran’a gidip oradaki sınır kapısında ihracatların gerçek olup olmadığının araştırıyor. Halen geniş kapsamlı inceleme -araştırma devam ediyor. Müfettişler çalışmalarını sürdürmekte olup yetkilerinin alınması söz konusu değildir. Hukuk devletinde hiçbir kamu görevlisinin eylem ve işlemi soruşturma dışı değildir.” dedi.

23 milyon lira, haksız iade saptandı
Yazıcı, Esendere Gümrük Müdürlüğü’nden İran’a yapılan ihracatlar, sınır ticareti kapsamında gerçekleştirilen işlemler ile bazı firmaların Esendere, Hakkari, Ambarlı ve Atatürk Hava Limanı Gümrük Müdürlüklerinde yaptıkları ihracatların incelenmesi amacıyla başmüfettiş ve müfettişlerden oluşan çalışma ekibi görevlendirdiğini ifade etti.

Düzenlenen rapor sonucunda inceleme konusu firmalar adına Esendere, Halkalı, Ambarlı ve Atatürk Hava Limanı Gümrük Müdürlükleri’nce tescilli ihracat beyannameleriyle, ihracat beyannamelerinde kayıtlı bedeli 400 milyon lira olan ihracat için 23 milyon lira haksız KDV iadesinden yararlandıklarının saptandı. Bakan Yazıcı, yürütülen çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Soruşturma raporu, gereğinin yapılması için Ankara, Yüksekova, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Kalkınma, Ekonomi ve Milli Savunma Bakanlıklarına, bakanlık birimlerine haksız alınan KDV’nin takip ve tahsili için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na, suç gelirlerinin aklanması mevzuatı açısından değerlendirilmek üzere Maliye Bakanlığı MASAK Başkanlığı’na, Hakkari Valiliği’ne gönderilmiştir.”

Olayla ilgili MİT’in de devrede olduğunu ifade eden Yazıcı, “Raporda, elde edilen kazanımın terörün finansmanında kullanıldığı yönünde yorum var. Anılan rapor MİT Müsteşarlığı’na da gönderilmiştir” dedi.

Kaçakçılığa karşı yeni teknoloji
Kaçakçılığı gümrüklerde azaltmak amacıyla bir dizi proje yürütüldüğünü kaydeden Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, projeler hakkında şu bilgileri verdi:

“Araç ve konteynır tarama sistemi sayısı 19’a çıkarıldı. 10 mobil tarama sistemi alımı gerçekleştirilecek. İlk defa Van-Kapıköy Demiryolu Gümrük Kapısına ‘Tren Tarama Sistemi’ kurulacak. Gümrükte yolcuyla taşınan eşyanın etkin ve hızlı kontrolü için 46 bagaj tarama sistemi kuruldu. Yine kargo tarama sistemleri kuruluyor. Araç takip sistemiyle Türkiye’ye geçen riskli transit araçlar Türkiye’de uydu aracılığıyla izlenerek anlık müdahale edilebilmektedir. Sınır kapılarında kapalı devre televizyon sistemleri hem gümrük kapısında hem de izleme merkezlerinde bakanlıktaki Komuta Kontrol Merkezi’nde 24 saat kontrol edilebiliyor. 10 devriye botu 2014 sonunda devreye girecek. Gümrüklerdeki köpek sayısı arttırıldı. personel sayısının artırımına gidiliyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.