DOLAR 5,9468
EURO 6,6695
ALTIN 290,1
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

‘Gökçek, cemaate hangi parselleri verdiğini açıklasın’

13.08.2016
74
A+
A-

Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Melih Gökçek, Cemaate hangi parselleri verdiğini halka açıklasın

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Parselleri cemaate verdiğim için pişmanım. Hayır işi olarak vermiştim” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “hayırlı bir iş yaparak bu parselleri açıklamasını istiyoruz. FETÖ/PDY örgütüne bu güne kadar kaç tane hayır işi için yer tahsisi yapılmıştır?” dedi.
Konuya ilişkin olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ve Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı’na resmi yazı yazan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Ankara Büyükşehir Belediyesi tasarrufunda bulunan ve belediye başkanının ‘hayır işi’ olarak cemaate verdiğini ifade eden parsellerin tüm bilgi ve belgelerinin, varsa meclis kararlarının listeler halinde kendilerine verilmesini” talep etti.

“PARSEL PARSEL ‘HAYIR İŞİ’ İÇİN TAHSİS”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Günlerdir meslek odalarının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Fetullah Gülen cemaatine parsel parsel sattığı arazilerle ilgili açıklamalar yapılıyor. Gökçek’in basına verdiği bir röportajda cemaate ilgili parselleri ‘hayır işi’ için verdiğini açıkladı. Hayır işi için nereleri verdiğini açıklamasını istedik. Gökçek, hayırlı bir iş yapsın ve ‘hayır işi’ için verdiği yerleri parsel parsel halka açıklasın” diye konuştu.

“FETÖ/PDY örgütüne bu güne kadar kaç tane hayır işi için yer tahsisi yapılmıştır?”

Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ve Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı’na bilgi edinme kanuna istinaden, yöneltilen resmi yazıdaki sorular şöyle sıralandı: “FETÖ/PDY örgütüne bu güne kadar kaç tane hayır işi için yer tahsisi yapılmıştır? FETÖ/PDY örgütüne verilen parsellerin ada ve parsel numaraları, yeri, büyüklüğü ve imar plan notları nelerdir? FETÖ/PDY örgütüne parsellerin verildikten sonra imar uygulama planlarında bir değişiklik yapılmak üzere Belediye Meclis kararı alınmış mıdır? Alındı ise hangi ada ve parsellere aittir? Ankara Büyükşehir Belediyesine ait taşınmazlardan FETÖ/PDY örgütüne tahsis edilmiş bir mülk ve/veya kira yöntemi ile verilmiş bir bina bulunmakta mıdır? FETÖ/PDY örgütü elemanlarına şahsına yönelik almış oldukları Belediye Başkanı tarafından iddia edilen tespit ettiğiniz ada parseller ve şahıslarının isimleri nelerdir? Hayır işi olarak verilmesi planlanmış ve işlem tesis edilmiş olan ada/parsel ve/veya taşınmazların devri ile ilgili Belediye Meclisi kararı var mıdır?”

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Gökçek, hakkında “Parsel parsel satış” ile ilgili görevini kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunduklarını ancak İç İşleri Bakanlığı soruşturma izni vermediğini anımsatan Mimarlar odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise şunları söyledi: “İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermeme kararına itiraz ettik. Ancak, Danıştay 1. Dairesi, Mimarlar itirazını reddederek dosyayı kapattı. Gökçek, Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir kendisi için söylediği ‘Ankara’yı parsel parsel sattı’ sözleri üzerine bize dava açtı ve kaybetti. Kamu yararını savunan bir meslek örgütü olarak, tabiî ki bunun peşini bırakmadık. ‘Parselleri cemaate verdiğim için pişmanım. Hayır işi olarak vermiştim’ diyen Gökçek’in, hayırlı bir iş yaparak bu parselleri açıklamasını istiyoruz. Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tasarrufunda bulunan, kamunun malı olan parselleri hakla açıklasın.”

“HAYIR İŞİNİ KİŞİSEL HESABINDAN YAPSIN”

Kaya, Gökçek’e şu soruları yöneltti: “Bir belediye başkanının kamuya ait taşınmazı hangi yetkiye dayanarak hayır işi olarak verebilmektedir. Yaptığı başka hayır işi var mı, varsa bu hayır işi kamuya ait hangi olanağı kapsamaktadır? Hayır işini, kişisel ideolojik düşüncesi kapsamında mı yoksa kamu yararına mı ve kimin için yapmıştır? Kaya, ayrıca Gökçek’e “Kendisine önerimiz hayır işi yapacaksa kişisel hesabından yapsın. Belediye başkanı olarak Ankaralının ödediği vergilerle cemaatlere hayır işi yapmak yerine Ankara halkına 1 m metro yapmayı becerirse en büyük hayrı yapmış olacak” önerisinde bulundu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.