Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

‘Gezi’yi Kirletmeyin !

30.06.2013
A+
A-

MURAT İDE

BİR de baktık alelacele hazırlanmış birkaç pankartta, “DİREN LİCE” yazıyor.. Kadıköy’de ve Ankara’nın Dikmen’inde yürüyen topluluk, Lice’de yaşananları protesto ediyor..

Eyvallah, protesto bir haktır..

Ancak, o pankart ve sloganlar üzerinde biraz düşünmeye ihtiyaç var..

Önce şu soruya yanıt arayalım, “Lice’de ne oldu?”

Bir Jandarma karakolunun ek bina inşaatına yürüdü kalabalık.. Uyarılara rağmen durmadılar.. Taş yağmuru devam etti.. Şantiyeye girdiler.. Asker karakola çekildi.. Ardından karakola girmeye kalktılar.. Bu noktadan itibaren de yasa ve yönetmelikler, güvenlik talimatları devreye girdi.. Bir genç hayatını kaybetti, 2’si ağır 10 yaralı var..

Bu kayıp da yaralılar da bizim.. Alkış tutmak, adabımıza,edebimize uymaz.. Bu teslimden sonra hafızamızı yoklayalım isterim..

**

Bakın, 24 Haziran 2013’te, yani 6 gün önce, Şırnak’ın Kızılsu beldesinde de karakol inşaatı basıldı.. İnşaatı dolduranların şu sözlerine dikkat;

-Çözüm süreci işliyorsa, “Kürdistan” dağlarına neden karakol yapıyorsunuz?

Çözüm-kürdistan-karakol..

Aynı cümledeki bu üç kelime bize “ÇÖZÜM” denilen sürecin yarattığı algıyı öyle güzel tarifliyor ki.. “ÇÖZÜM SÜRECİ” ortaya bir “KÜRDİSTAN” çıkarıyor ve doğal olarak elin memleketinde, “Kürdistan”da, TC neden “KARAKOL” yapıyor?

E gayet mantıklı bir soru.. Sorun, soru da değil, soruyu yaratan mantıkta.. O mantığın adı da malumunuz, “ÇÖZÜM SÜRECİ..”

ÖRGÜT DE “KARAKOL” DİYOR..

Ne diyordu 11 Mayıs’ta pkk’nın elebaşı Murat Karayılan: “Karakol inşaatları durdurulsun..”

Bu açıklamada, bu talepten daha önemli bir soru var: “AKP’nin düşüncesi nedir? Bu koruculuğu lağvedecek mi, etmeyecek mi? Bu karakol inşaatlarını durduracak mı, durdurmayacak mı?”

Bakın, bir insan, bu konular üzerinde herhangi bir mutabakat olmasa, bu konular müzakere edilmiş olmasa, durduk yere sorar mı? Hainliğine kefilim ama aptal olmadığı malum..

Zira, BDP’lisinden, KCK’lısına ağız birliği var bu konuda.. Özeti şu: “TC, kürdistan dağlarına karakol yapamazsın..”

**

Bu karakol inşaatları sık sık gündeme geliyor son dönemde.. Ve dikkat buyurun, “İKİNCİ AŞAMA” lafları edilmeye başladığı günden bu yana, artık hergün gündemde bu karakol mevzuu.. Aklı başında herkes biliyor ki, “KARAKOL YAPIMI DURDURULACAK”, “ASKERİ KONTROL VE GÖZETLEME NOKTALARI UYUTULACAK”, “ASKER DAĞLARDAN ÇEKİLECEK” gibi noktalarda verilmiş sözler olmasa, bu konu bu kadar ısrarla ve kesintisiz dile getirilmez..

Dolayısıyla, karakol meselesi, İktidar ile yol arkadaşı PKK-BDP-KCK arasındaki bir mesele.. “Beni ilgilendirmez” demiyorum, “Sorunun kaynağı, “ÇÖZÜM SÜRECİ” adı verilen kirli tezgahtır ve sorumlusu da bu tezgahın ortaklarıdır” diyorum..

“GEZİ” BU TOPA GİRMEMELİ..

Hal böyle iken, GEZİ gibi, katılan katılmayan, birçok insanın “Demokratik bir doğrulma” olarak kabullendiği bir toplumsal refleksi, LİCE üzerinden bu kirli tezgahla yol arkadaşı yapmaya kimsenin hakkı yok..

Hele de GEZİ (Bazı radikal sol gruplar dışında) bu kirli pazarlık ve tezgaha karşı en yüksek perdeden tepki vermişken..

Ve aklı karışık sevgili kardeşlerim de Kadıköy’de, Dikmen’de pankart açıp yürüyor; DİREN LİCE..

Lice pis bir oyun ve o oyunun kurucuları hem Lice’deki köylü vatandaşımı hem de aklı bir karış havada olduğu için seni kullanmaya çalışıyor.. “Üzerindeki ölü toprağı, bugün ‘Kürdistan dağlarına karakol yapamazsın’ diyenlerle yürüyebilmen için mi atıldı?” sorusu gelmiyor değil aklıma..

Bakın, GEZİ olaylarının ilk günlerinden, 2 Haziran tarihli yazımdan bir alıntı yapayım;

“Memleketi altımızdan çekenlere payandalık eden akiller var sahnede.. Yetmez ama evetçiler var.. Bugüne kadar iktidarın ülkeyi felakete götüren serüvenine alkış tutmaktan avuçları kızaranlar var.. Sırrı Süreyya var.. “TÜRKİYE BÖLÜNMEYİ DE TARTIŞMALI” diyebilen diller var. Tekmili birden sahnede..

Dolayısıyla kafam karışmıyor değil..

‘Büyük abi bir senaryoyu mu test ediyor?’ henüz bilemedim.. ‘Komplo teorisyeni’ deyip geçmeyin, biz her yanını düşünelim de hayırlısı neyse o olsun..”

**

Bu satırları 28 gün önce karalamışım.. O gün de ifade etmiştim, amacım toplumsal bir refleks üzerinde soru işaretleri yaratmak değil, “14 yaşındaki kızımın bile çaldığı tencere-tavadan çıkan sesin notalarını” doğru okuyabilmekti..

Bugün bakıyorum;

-pkk-kck hadi ikinci aşamaya geçelim diyor..

-karakol inşaatlarını durdurun diyor..

-Hükümete “Verdiğin sözleri yerine getirme zamanı, yoksa..” diye tehdit ediyor..

-Aynı günlerde birçok noktada köylüler karakol inşaatlarına yürütülüyor..

-İktidar ağzında gevelese de, “Yav tamam ikinci aşamaya geçeceğiz ama acele etmeyin, şu çekilme tamamlansın” diyerek durumu idare etmeye çalışıyor..

Bütün bunlar da bana, karakol mevzuunun da bu kirli pazarlığın ana maddelerinden biri olduğu gerçeğini fısıldıyor..

**

Aklı başında biri beni, “DAĞLARIMA KARAKOL YAPMA” talebinin, “Artık bölgede güvenlik sorunu yok, ne gerek var masrafa” şeklinde masum bir talep olduğuna ikna etsin lütfen..

Bunu yapmaya çalışana, “MADEM GÜVENLİK SORUNU YOK, O HALDE CİZRE’DE (ve daha birçok yerde) ÖRGÜT NEDEN GÜVENLİK TİMLERİ OLUŞURUYOR” diye sorarım ama..

Demem o ki yazının başlığı bu yüzden “GEZİ’Yİ KİRLETMEYİN..”

Çünkü;

GEZİ, “TÜRKİYEMİN TEK BİR AĞACI” diye çıktı yola, LİCE “Kürdistan dağları” diye çıkıyor yola..

GEZİ’de,”Memleketim altımdan çekiliyor” diyenlerin sesi gür çıkıyordu, LİCE “Kürdistan’ı selamlayarak yürüyor karakola.”

**

Unutmadan, yazı için ayrılan yerin sonuna geldiğimizden, buradan sonrasını size bırakıyorum.. LÜTFEN, elinizin altında internet var, son 6 aydır Lice’de Jandarma’nın yaptığı uyuşturucu operasyonlarına bir göz atar mısınız? Özellikle de 3 gün önce “2 MİLYON KÖK HİNT KENEVİRİNİN” imha edilmesine.. Belki daha kolay anlarsınız, “İnsan hayatı dediğiniz GEZİ’den, uyuşturucu baronu bir örgütün taşlı tezgahına neden alkış tutmamanız gerektiğini..

**

Dikkat.. Bu andan itibaren, ağızdan çıkacak her slogana dikkat.. Atılacak her adıma dikkat..

Öyle kurnaz ki bu oyunun kurucusu;

“MEMLEKETİNAĞACI” diye yola çıkanı, bir günde, “Kürdistan dağları” diyenin karakola attığı “TAŞ”a döndürüyor..

GÜNÜN SÖZÜ: Ufku görmek kafi değildir.. Ufkun ötesini görmek gerekir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.