Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

GERÇEK ÜLKÜCÜ

22.01.2017
A+
A-

Türkçülügü, Milliyetçiligi, Ülkücülügü “bozkurt işareti yapmak”, okul koridorlarında ardında yaverleri ile külhanbeyi edasi ile caka satmak, boynuna hilalli bozkurt kolyesi takmak ve çengel bıyık  bırakmaktan ibaret sayan yeni yetme  bir Ülkücü Gençlik peydah oldu.

 

Ömrü hayatında bir defa olsun Kur’an-i Kerim mealini okumamış, Atatürk’ün nutkundan bi haber, Atsız’ı tanımayan, 3 Mayıs 1944 hadisesini merak dahi etmemis, CKMP kısaltmasının ne anlama geldiğini bilmeyen, Necip Fazil’lara, Osman Yüksel’lere, S.Ahmed Arvasi’lere sadece ismen aşina fikirlerinden nasipsiz ezberci bir Ülkücü Gençlik.

 

Hele hele öyleleri var ki, ülkücüyüm, milliyetçiyim, Türkçüyüm, Türkesçiyim, Kurtçuyum der fakat merhum Türkeş’in “Dokuz Işik Doktrinini” bilmez. Doktrin kelimesini bir tıp terimi sanacak kadar ahmaktırlar.

 

Bu gençliğin en büyük özelliği araştırmamaları ve kulaktan dolma bilgilerle ezberci oluşlarıdır.

 

Mensubu oldugu ırkın tarihini doğru dürüst bilmezler, birilerinin anlattiğı şişirilmiş savaş hikâyelerini Türk Tarihi olarak dogru bilirler. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş mücadelesi olan Inkilâp Tarihini merak edip araştırmazlar büyük mücadeleyi Mustafa Kemal ve Ismet Inönü’den münhasir sanirlar.

 

Anadolu’da ki Türkçülük mücadelesinin tarihini bilmezler, bu davada mücadele vermiş beş ismi arda arda sayamazlar.

Hele yürekten bağli olduklarını her alanda haykırdıkları merhum Türkeş’i hiç tanımazlar çünkü merak edip hayatını okumazlar,yazdiği kitapları bilmezler. Ülkücüyüm derler, Ülkücü Hareketin mücadele tarihini öğrenmemişlerdir. Tek bildikleri slogandır.

 

Pek çoğu doğru dürüst kitap okumazlar, bu nedenle Türkçeyi doğru dürüst bilmezler. Gündelik hayatlarinda 40–50 kelimelik bir dil dağarcigi ile idare ederler. Bu hallerine bakmadan büyük bir cüret ile bazıları belli internet sitelerinde köşe yazıları yazmaya çalışırlar. Değişik bir zaviyeden bakıldıgı vakit iyi bir gelisme olarak değerlendirilecek bu durum hiçte öyle değildir. Yazı yazan insan yazdiği konuyu evvela araştırmalıdır. Arastırma yapmak bilgiyi artırır. Fakat bu gençler arastırmadan düşünmeden çalakalem yazarlar.

 

Ama kendimizde de aramalıyız biraz, bu vatan evlatları kardeşlerimiz onlar, yetistirmek bizim borcumuz.

 

Gerçek Ülkücü nasıl olmalı ?

 

1-Namazını kılmalı.

2-Sabah erken kalkmalı.

3-Gündelik güvenilir sağduyuyu temsil eden gazetelerden değilse bulabildiklerini takip etmeli

4-İşini gücünü ihmal etmemeli.

5-Başkalarının eline bakmamalı.

6-Üretici ve faydalı olmalı.

7-Kılık ve kıyafetinin temiz düzgün olmasını sağlamalı`TEMİZLİK İMANDANDIR` hadis-i şerifi`nin ruhuna uygun hareket etmeli.

8-Hiç bir zaman yalan söylememeli ve kimsenin rakasından konuşmamalı kimseyi aldatmamalı güvenilir olmalı.peygamber efendimiz(s.a.v)`in `emin` unvanına mazhar olmaya çalışmalı.

9-Törelerimize uygun davranışlarda bulunmalı.

10-Temiz güvenilir ve kendisini yanlış hareketlere sürüklemeyecek insanlarla dostluk kurmalı ve bunu devam ettirmeye calışmalı.iyi ve temiz insanlarla uyum içinde bulunmalı ve kimseye kırıcı davranmamalı yapıcı ve faydalı olmalı.

11-Sürekli ve her konuda kitap okumalı.

12-Yanlış ve zararlı her türlü hareketten kaçınmalı.

13-Zorda ve darda olanlara karşılık beklemeden ALLAH rızası için yardımcı olmalı.

14-Taklitçi olmamalı ve bu hareketlerden sakınmalı.

15-Basın ve yayın organları içerisindeki faydalı olanları ya okuyup veya seyrederek zararlı ve zararlı olanları pretesto etmeyi görev bilmeli.

16-Güvenilir ve iyi insanların bulunduğu bir yere girdiği zaman orada bulunanlar orada bulunanlar ondan rahatsız olmamalı ve bulunduğu süre içinde kimseyi rahatsız etmemeli.

17-Fikren güvenilir olanlar ile sohbet etmeli ve ondan istifadede bulunmaya calışmalı bilmediklerini sorup öğrenmeli.eğer bilmeyenlerle görüşürse ilim yaymak sadaka-ı cariyedir (Sadakadır)bilerek onlara bilmediklerini öğretmeli

18-Kendisinden hayra doğru yardım isteyenleri reddetmemeli kötüler ile muhatap olursa munasebeti kendi lehinde sürdürmeye calışmalı.

19-Herkesin gözünün üstünde olduğu düşünerek temsil ettiği ruha uygun hareket etmeli.

20-Adab-ı muaşaret kaidelerini uygulamalı.

21-Oturmasını kalkmasını dinlemesini bilmeli ve başkalarına karşı konuşurken saygılı davranmalı kimsenin sözünü kesmemeli.

22-Bir yere giderse arkada kendisini bekleyenleri gittiği yerden haberdar etmeli ve kimseyi bekletmemeli.

23-küçükse büyüklerinden izinsiz ve habersiz hiç bir iş yapmamalı büyükse küçüklerinin hakkını hukukunu gözetmede gayret göstermeli.

24-Büyüklerine karşı saygılı davranıp kendinden küçükleride her zaman onure etmeye çelışmalı.

25-Yeri ve zamanı gelince davsını anlatmalı fikirlerine katılma konusunda kimseyi zorlamamalı.

26-İnancından dolayı başkalarına düşman olmamalı.

27-Ülkücü ruhu temsil eden kendisine hizmet için açılmış Ocak ile ilgisini kesmemeli buralara fırsat bulunca değil isteyerek gitmeli.Ocak ruhunu almaya teşkilatını tanımaya çalışmalı.Teşkilatının kendisinden istediklerini ve beklentilerini yerine getirmeli.

28-Ocağa ve topluma karşı fedakar olmalı.

29-Devletin ve milletin çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutmalı.

30-Sportif faaliyetlerde bulunmalı.

31-Hareketin propaganda malzemelerini ve kullanılmasını öğrenecek ve takip ederek destekleyecek.

32-Sağ duyuyu ve bizi temsil eden hatta vatansever büyüklerimizin seminer ve konferanslarına düzenli olarak katılmalı.

33-Okuduğu ve bildiği kitapları başkalarına tavsiye etmeli.

34-Sanat çalışmalarına katılmalı sanat cevresi ile alakadar olmalı yeteneği istikametinde sanat dallarına eğilmeli ve ilgilenmeli bizim böyle kadrolarada ihtiyacımız olduğunu düşünmeli.

35-Çevresindeki insanlara davasını anlatmalı söyledikleri birbirini tutmalı tezata düşmemeli.

36-Özellikle Türk tarihini Türk edebiyatını Türk sanatını iyi öğrenip bilmeli.

37-En az bir yabancı dil öğrenmeli.

38-Bilgisayar daktilo vs. çağın gereği teknolojik imkanlarından yararlanmayı öğrenmeli.Sonuçta her ülkücü kendini kendi alanında en iyi şekilde yetiştirmeli.

 

ALINTIDIR.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.