Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

Gerçeğe Yalan Bulamıyorlar

28.02.2014
A+
A-

İsmail Özdemir

Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen ve 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk soruşturmasının hemen akabinde gerçekleştiği iddia edilen telefon görüşmesinin internete düşmesiyle beraber herkes yolsuzluğun ucunun ve kaynağının gerçek noktasını üzülerek de olsa görmüş oldu.

Görüşmesinin sosyal medya ortamında görülmesinin ardından ise AKP’lileri büyük bir endişe kapladı. Türlü iddialarla bu ses kaydının gerçek olmadığını kanıtlama telaşına düştüler.

Önce piyasaya AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten çıktı. Kendi twitter hesabından bir fotoğraf paylaşarak, Erdoğan ile oğlu arasında geçen görüşmeye göre Sümeyye Erdoğan’ın İstanbul’da olamayacağını çünkü babası ile birlikte Konya’ya gittiğini iddia etti. Tüm AKP’liler bir anda bu iddiaya sarıldı ve telefon görüşmesinin “düzmece” olduğu iddiasına sarılıp bunun propagandasını yapmaya başladılar. Ancak çok geçmeden Sümeyye Erdoğan’ın babası ile katıldığı Şeb-i Aruz törenine ait resimlerin daha önceki yıllara ait olduğu anlaşıldı.

AKP’nin ilk manevrası ve görüşmeleri yalanlama girişimi de böylelikle fiyaskoyla sonuçlandı.

Sonrasında “montaj” iddiaları kaynağı ve mesneti belli olmasa da daha da sıklıkla dillendirilmeye başlandı. Gece yarısı Başbakanlık’ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Erdoğan arasında yapılan görüşmenin ardından, Başbakanlık’tan yapılan açıklama telefon görüşmesinin “ahlaksızca yapılan bir montaj” olduğu yönündeydi.

Bu kez AKP’liler Erdoğan’ın meclis grubunda yaptığı konuşmayla beraber “montaj” iddiasını delillendirmek için didinip durdular. Birçok çevreden ayrı ayrı montaj beyanları gelmeye ve algılara da bu yerleştirilmeye çalışıldı.

Bu anlamda kim ne söyledi, ne yaptı dikkatinize sunuyorum:

Bakın, ben haftalardır bir çağrıda bulunuyorum, eteğinizde ne varsa dökün diyorum, elinizde ne varsa çıkarın diyorum, ama bunlar gidiyor alçakça, hayasızca, edepsizce montaj yapıp bunu servis ediyorlar. Ya uydurun da, yani uydurmanın da bir ahlakı, bir edebi var, bu kadarı da olmaz…Tekrar söylüyorum; cevabını veremeyeceğimiz hiçbir iddia yok, ama ne ben, ne AK Parti Teşkilatı bu gündem değiştirme tuzağına düşmeyecek, bunların gündemine teslim olmayacağız. Eğer bunların gündemine teslim olursak, bunların kirli montajlarıyla, kirli tuzaklarıyla uğraşmaktan millete hizmet üretemeyiz; 30 Mart’a kadar bunları hiç umursamayacağız. (Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup Toplantısı)

AK Parti tarafından gönderilen kayıtla ilgili analiz yapan uzmanlar, ses kırılmalarının tek tek ayrıştırıldığı kayıttaki bazı yerlerde iki kelimenin tek kelime haline getirildiği ve eksik kelimelerin bilgisayar seslendirmesi ile tamamlandığını tespit etti. Stüdyoda yapılan incelemede, montaj olduğu ifade edilen ses kaydındaki seslerin tamamen kesilip yapıştırılmış ve bilgisayarda eklemeler yapılarak bir kurgu çalışması olduğu ortaya çıktı. (Haber 7 ve AKP’li medya kuruluşları)

Başbakan 17 Aralık’ta Konya’da Şeb-i Aruz törenlerindeydi. Görüşmenin yapıldığı iddia edilen 15:39 saatinde ise Başbakan Erdoğan Libya Başbakanı ile görüşme yapıyordu. Görüntünün biri de saat 23:15 gösteriyor. Başbakan o sırada Konya’da havaalanına giriyor. Ankara’ya uçacak, uçağa bindiği saat. Teknik olarak bunun gerçekleşmesi mümkün değil. (Şamil Tayyar, AKP Milletvekili)

“Ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir montaj olduğunu hissettim. Bu çok açık ve net bir montaj. Teknik incelemeyi gerektirmeyecek kadar açık bir montaj olduğu ortada.” (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık)

TRT HD Kanal Koordinatörü Kürşat Özkök, iki teknik personel ile yaptıkları ses kaydı incelemesiyle ilgili şunları söyledi: “Başbakan Erdoğan’ın farklı tarihlerde yaptığı konuşmalarından alıntılar yapılmış. Alıntıların üzerine montaj yapılarak ilave edilmeye çalışılmış. Ama altında sesler unutulmuş. Bu ucuz bir montajdır.” (TRT Açıklaması)

Ve bugün…

Erdoğanların evinden fışkıran haram paraların, yolsuzlukla, hırsızlıkla çalınan millet hakkının, alel acele nasıl ve kimler tarafından taşındığına yönelik yeni ses kayıtları tüm çıplaklığı ile karşımızda duruyor. Bunların görüntülerinin de var olduğu ve tüm belgelerin 17 Aralık’ta başlatılan ancak AKP’nin türlü girişimlerle ilerlemesine engel olduğu yolsuzluk soruşturmasına ait dosyadan alındığı söyleniyor.

Ne diyelim…

Erdoğan’ın, AKP’lilerin, yandaş medyanın bunca kıvranması ve montaj iddialarının ispatı için içine düştükleri zavallılığı karşısında aklımıza Cem Yılmaz’ın meşhur filmi GORA geliyor.

Filimdeki malum sahneyi izleyenler bilir. Bizde bilineni söyleyelim…

GÖRDÜK MONTAJI…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.