Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Gençliğe Hitabe ve Bahçeli’nin sözleri

29.03.2013
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin Bursa’da söylediği, partisinin grup toplantısında tekrarladığı bir söz, özellikle yıkım cephesinde büyük panik oluşturdu. Sıfırlanmış terörü azdırarak oluk oluk kan akmasını sağlayan, sonra da bunun üzerinden ülkeyi bölecek hain planları hayata geçirmek için seferber olanların, MHP’yi anarşi çıkarmakla suçlaması kahkahalarla gülünecek bir durumdur. Bunu söyleyenlerde eğer zerre kadar vicdan olsaydı MHP’ye bu yakıştırmaları yapmak yerine, ülkenin bölünmez bütünlüğü konusunda gösterdiği büyük hassasiyetten, şeytani planlara, alçak provokasyonlara rağmen kardeş kanı akmaması konusundaki titizliğinden ve çabasından dolayı teşekkür eder, minnet duyarlardı. İnsaf ve vicdan sahibi herkes çok iyi biliyor ki, bugün Türkiye’de hala huzurdan bahsedilebiliyorsa, hala bölünmez bütünlük, milli devlet ayakta kalabilmişse, bu Türk milliyetçileri ve onların siyasi teşkilatı olan MHP’nin direnci sayesindedir.

AYNI ŞEYİ ATATÜRK’DE SÖYLÜYOR

Bu muhteremleri bu kadar telaşlandıran şey tam da budur. MHP’nin ülke ve milletin bölünmez bütünlüğü konusundaki kararlılığıdır. Zira, sayın Bahçeli’nin Bursa’da gerçekleşen Kuruluş Mitinginde meydanı coşkuyla dolduran Türk milletinin hep bir ağızdan beyan ettiği ve Türkiye’nin batışına, milletin çözülmesine itiraz eden, bizzat millet iradesinin inisiyatif almasına vurgu yapan sözlerine verdiği, “merak etmeyin onun da zamanı gelecektir” karşılığı, tam da bu kararlılığın ifadesidir. Bu bakış, bu kararlılık, bu beyan Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesindeki duruşun ve gösterilen hedefin tıpa tıp aynısıdır. Sayın Bahçeli’nin sözlerinden rahatsız olanların, buradan kendi emellerine uygun bir sonuç çıkarmaya çalışanların, bu sözlerin kan ve anarşi çağrıştırdığını söyleyenlerin, önce Gençliğe hitabeyi bir defa daha okumalarını, sonra da bu ülkenin sahipsiz olmadığını hatırlamalarını ısrarla tavsiye ederiz.

YURDUMUZ PARÇALANIRSA TEPKİSİZ Mİ KALACAĞIZ?

Sayın Bahçeli grup toplantısında, “o sözün sonuna kadar arkasındayım” dedikten sonra, gerekçesini çok net, çok anlaşılır biçimde ortaya koydu ve aynen şunları söyledi: “Asla dilemeyiz, ama hükümetin teslim olduğu, teröristlerin hâkimiyet kurduğu, Türk milletinin bölündüğü, son yurdumuzun parçalandığı bir ortamda bizim duyarsız, tepkisiz kalacağımız mı zannedilmektedir? Herkes bilsin ki, yeri ve zamanı geldiğinde ne yapacağımız ve neyi göze alacağımız mutlaka görülecek, tümüyle de anlaşılacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi geçilmeden hain niyetler amacına ulaşamayacaktır. Türkiye sevdalısı cesaret timsalleri aşılmadan Türk milleti ayrılamayacak, dağıtılamayacak ve Türk vatanı ufalanamayacaktır. Bizim sözlerimizden dolayı tarihi hata yaptığımızı söyleyen, miting meydanımızın kalabalığından kâbuslar gören bilinci kaymış zavallılar da; tarihi ihanetin içine çoktan battıklarını, milletimize tarihi kötülüğün daniskasını yaptıklarını günü geldiğinde idrak etmek durumunda kalacaklardır.”

ÜLKESİNİ SEVEN HERKES AYNI ŞEYİ SÖYLER

Zerre kadar vatan millet sevgisi taşıyan, bu bayrağın inmemesini, bu ezanın susmamasını, bu vatanın bölünmemesini isteyen herkesin aynı şeyi söylediğinden, aynı kararlılığı gösterdiğinden, bu sözler karşısında coştuğundan ve onayladığından en küçük bir endişemiz yoktur. Hükümetin teslim olduğu, teröristlerin hakimiyet kurduğu, Türk milletinin bölündüğü, son yurdumuzun parçalandığı bir ortamda, hiçbir Türk vatandaşı sessiz ve tepkisiz kalamaz. Hele Türk milliyetçileri hiç kalamaz. Nitekim, aynı şeyi Mustafa Kemal Atatürk’de söylemiş ve gençliğe vasiyet etmiştir. Her Türk gencine Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmeyi birinci vazife olarak vermiştir. Mevcudiyetin ve istikbalinin yegâne temeli olarak bunu göstermiştir. Bu temeli en kıymetli hazine saymış ve sanki bugünleri görmüş gibi, şu uyarıyı yapmıştır:

BİRİNCİ VAZİFE

“İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

MİLLET HER ŞEYİN FARKINDA

Sayın Bahçeli, Mustafa Kemal’in söylediği gibi, ülkenin bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü ve Cumhuriyeti savunma mecburiyeti ortaya çıkarsa vazifeye atılmak için, içinde bulunulan vaziyetin imkanlarının düşünülmeyeceğini bir defa daha dosta-düşmana göstermiştir. İktidara sahip olanların gaflet ve delalet ve hatta hıyanet içinde bulunmaları halinde neler olacağını kesin bir ifadeyle hatırlatmıştır. Hiç kimse sulandırmaya, başka anlamlar çıkarmaya, hele hele anaların gözyaşının arkasına saklanamaya çalışmasın.

O anaların niye ağlatıldığı bugün çok acı şekilde ortaya çıkmıştır. Önce anaları ağlattılar, şimdi de o gözyaşlarının üzerinden vatanı pazarlık masalarına koydular. O kanı döken caniyle işbirliği içinde, ülkeye kefen biçiyorlar. Bu sicille hiç utanmadan, hiç sıkılmadan, bu oyunu bozanları, bu pazarlığı ifşa edenleri, o anaların gözyaşlarına sahip çıkanları suçlamaya uğraşıyorlar. Türk milleti artık her şeyin farkındadır ve önüne sandığın konulmasını beklemektedir.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.