Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

“Geçmiş Yıllarda Londra Metrosunu Da Su Bastı”

03.06.2014
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Üsküdar’daki yağış sonrası görüntülere ilişkin, “Aynı şekilde başka ülkelerde de var böyle fotoğraflar. Biliyorsunuz geçmiş yıllarda Londra Metrosu’nu su bastı. Avrupa’da da her yerde bu tarz ciddi şeyler oluyor. Hatta Amerika’da bir yerleşim tamamen sular altında kaldı. Bunlar dünya coğrafyasında afet boyutunda ortaya çıkan olaylar” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı çıkışında İstanbul’daki yağışlara ilişkin soruları yanıtladı.

“Gökyüzü denizle buluşuyor tarzında ciddi bir yağış var”

Yağmurların bütün dünyada zaman zaman mevsim ortalamalarının çok üstünde düştüğünü ifade eden Kadir Topbaş, “Bütün Avrupa, ve dünya kentlerinde yaşamaktayız. Türkiye’de de bunu görüyoruz. 80 yılın en kurak dönemini yaşarken bir taraftan da böyle büyük bir afet boyutundaki çekilmiş olan bazı şeyler twitler atılarak fotoğrafları gördünüz. Gökyüzü denizle buluşuyor tarzında ciddi bir yağış var. Bir afet boyutunda” dedi.

“Dere ıslahlarımızı büyük ölçekte bitirdik”
Gereken müdahalenini yapıldığın ifade eden Topbaş sözlerine şöyle devam etti:

“Tabi gereken müdahaleler yapılıyor, çalışmalar yapılıyor. Bunlar normal mevsim yağışları olmadığı için ani düşüşler var. Saatte 1,5 kilogram metrekare gibi ve bir sıkıntı ortaya çıktı. Dere ıslahlarımızı büyük ölçekte bitirdik. 2004 yılına geldiğimizde buna benzer daha hafif yağışlarda bile 5-6 bin su baskını ihbarı alıyordu itfaiye ve İSKİ’ye. Bu yağışlarda bile 100’ün altına düştü. Bu yağış biraz daha fazla tabi.”

Kurbağalıdere’deki taşkın

Kurbağalıdere’deki taşkınla ilgili olarak ise Topbaş, “Kurbağılıdere’de bir taşkın oluştu. Biz Ayamama’da ciddi kesinti yaptık. Çok büyük bir yağış bile yağsa problem çıkarmayacak duruma getirdik. Çalışmalarımız devam ediyor. Cendere Deresi’nde çok ciddi çalışmalarımız var. Kurbağalıdere 40 km’lik bir deredir. Oradaki köprü yapısı itibariyle gelen maddeleri de tutma özelliği var. O köprünün de kesit olarak değiştirilmesi gerekiyor. Tedbirler alınacak. Genel Sekreterimiz kriz masasını oluşturdu. İSKİ ve itfaiye olarak çalışmaları sürdürüyorlar” ifadelerini kullandı.

“Geçmiş yıllarda Londra Metrosunu da su bastı”
Sel ve su baskını yönünden kaç ihbar geldiği sorusuna Topbaş, “Zararlar üzerinde tespitler yapılıyor” demekle yetindi.

Üsküdar ile ilgili görüntüler de sorulan Topbaş, “Aynı şekilde başka ülkelerde de var böyle fotoğraflar. Biliyorsunuz geçmiş yıllarda Londra Metrosu’nu su bastı. Avrupa’da da heryerde bu tarz ciddi şeyler oluyor. Hatta Amerika’da bir yerleşim tamamen sular altında kaldı. Bunlar dünya coğrafyasında afet boyutunda ortaya çıkan olaylar. Sizin normal yönetim alanlarınızın normal seyri dışındaki büyük ölçekteki olaylar. Bizler bu ölçekteki olayları da dikkate alan daha farklı uygulamaların yapılmasını da genel sekreterime söyledim. Artık teknoloji değişti gelişti….. yeni kanallar açmak suretiyle denize eriştirecek bir takım yağmur suyu hatlarının oluşturulmasını söyledim” dedi.

İstanbul’un su sorunu

Yağışların İstanbul’un su sorununa çözüm olup olmayacağı sorusuna ise Topbaş, “Bunlar lokal yağışlar İstanbul coğrafyasına düşen düzenli bir yağmur değil. Yağış olması su havzalarındaki buharlaşmayı önlemesi açısından önemli. Yaz aylarında günde 400 bin metreküp buharlaşma olmakta. Şu anda İstanbul 2 milyon 700 bin metreküp su kullanıyor günde. Havza çevresinde doğanın yağışla buluşması bu barajlarında kullanılmaması anlamını taşımakta. Bu boyutuyla katkısı var. Orman ve Su İşleri Bakanımızla da evvelki gün görüştük. Melen Havzasında iyi yağış var. Oradaki ikinci hattmız da bitmek üzere. Çalışmalar sürüyor. Daha fazla su alacağız oradan inşallah” yanıtını verdi.

1981 yılında 136.1 kg, dün 24.8 kg
Meteorolojik ölçüm istasyonları ve arşiv bilgilerine göre İstanbul kayıtlara geçen rekor yağışı 1981 yılında aldı. Eylül ayının 10’uncu günü metrekareye 136.1 kg yağış düştü.

İstanbul’da dün en yoğun yağış ise Pendik ve Çatalca’da gözlendi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 24 saatte metrekareye düşen yağış 24.1 kg, Çatalca’da ise 24.8 kg olarak ölçüldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.