Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

GAZİANTEP ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN TEKNOLOJİ DİYETİ

GAZİANTEP ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN TEKNOLOJİ DİYETİ
30.04.2018
A+
A-

Yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Ülkü Ocakları Gaziantep İl Başkanlığı teknoloji bağımlılığına karşı savaş açarak bir projeye daha imza attı.

Damarlarındaki Asil Kanı Kirletme (DAKKİR) projesi kapsamında Erikçe Kamp alanında Teknoloji Bağımlılığı konusunda duyarlılık oluşturmak adına ‘Teknoloji Diyeti’ etkinliği gerçekleştirdi. Yapılan etkinlik kapsamında ‘Teknoloji Diyetine’ katılanlar, bir akşam boyunca teknolojik aletlerden uzak kalarak birbirleri ile sohbet ettiler.

“MAALESEF AMACINDAN ÇIKIYOR”

Gençlerin yolunu aydınlatmanın haklı gururunu yaşadıklarının altını çizen Ülkü Ocakları Gaziantep İl Başkanı M. Fuat Yozbatıran, günümüzün önemli sorunları arasında yer alan teknoloji bağımlılığına savaş açtıklarını söyledi.

Başkan Yozbatıran, “Günümüzün önemli sorunları arasında kabul edilen teknoloji bağımlılığı hususunda yapmış olduğumuz bir çalışma ile karşınızdayız. “Teknoloji Diyeti” olarak isimlendirdiğimiz bu etkinlik ile iletişim teknolojilerinin insan hayatına getirdiği önemli kolaylık ve faydanın yanında geride bıraktığı olumsuz izlere dikkat çekmek amacını taşıyoruz. Bu vesile ile günümüz gençlerinin karşılaştıkları problemlerin dünyanın en büyük gençlik teşkilatı olma özelliğini taşıyan Ülkü Ocakları’nın da gündeminde olduğunu bu vesile ile sizlere ilan ediyorum. Bilindiği üzere insan idrak edebilen ve başka varlıklarla şuurlu sosyal ilişkiler kurabilen bir varlıktır. Günlük telaşlar ve iletişim teknolojilerinin hızla ilerlemesi gibi durumlar ise insan olma vasfına ait bu özelliklerin ötelenmesine neden olduğu düşünülmektedir. Birinci vazifesi iletişim ihtiyacını karşılamak olan bu cihazların günümüz gençleri arasında asli vazifesini bir kenara bırakıp hayat destek ünitesi halini aldığını üzülerek görmekteyiz.

Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir kullanıcı kişisel bilgisayarlarında 142 dakika vakit geçirirken, akıllı telefonları ile 171 dakika geçirmektedir. Ancak bu sürenin yalnızca yüzde 13’ü telefon konuşmalarına ayrılmaktadır. Bu durum akıllı telefonların asli amaçları dışında kullanıldığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekno oyuncakların ferdi ruhen etkilediği de bir gerçektir. Akıllı telefon, tablet, televizyon, bilgisayar vb. aletlerin aşırı kullanımı nedeniyle dış dünya ile ilişimi keserek içine kapanan kişiler, asosyallik sorunuyla baş başa kalabilmektedir. Gerçek sosyal hayata ilgi azalarak yüz yüze iletişim en aza indirgenmektedir. Yapılan çalışmalar bu oyuncakların dikkat eksikliği, hiperaktivite, depresyon, anksiyete, sosyal fobi gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olduğunu belirtmiştir.

Hal böyle olunca, gençlik yapılanması olarak bizler; üzerimize düşen vazifeler olduğuna inanıyoruz. Yapılan bir araştırma neticesinde, Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının günde ortalama 70 kez cep telefonlarını kontrol ettikleri ifade edilmektedir. Bu da bir akıllı telefon kullanıcısının her gün yaklaşık 15 dakikada bir ekran yüzü gördüğü anlamına gelmektedir. Bu kapsamda gençlerimizin sosyal ilişkilerini arttırabilmek, birbirlerinin yüzlerini bakmalarını sağlamak, teknolojiye bağımlılıklarını en aza indirmek, sanal bir hayattan uzak kalabileceklerini onlara göstermek ve toplumun diğer kesimlerinde farkındalığı arttırmak amacıyla “Teknoloji Diyeti” isimli bu etkinliği planladık. Yapılan bu etkinlik kapsamında katılımcılarımız, bir akşam boyunca teknolojik aletlerden uzak kalarak zamanlarını değerlendireceklerdir. Yaptığımız bu çalışmanın gençliğimize örnek olasını ümit ederken etkinliğimize göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan ötürü hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ülkü Ocakları tarihte olduğu gibi bugün de Türk Gençlerinin yanındadır. Allah’a emanet olun” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.