DOLAR 5,9445
EURO 6,6207
ALTIN 288,8
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Gaziantep Savunmasındaki Kahramanlık Hikayeleri

Bugünün metropol olmaya aday kenti, yakın geçmişin gazi unvanını hak edecek kadar kahramanca savaşmış toprağına düşman ayağı bastırmamış başı dik gururlu şehri Antep’e kahramanlarıyla da ünlüdür.Her şehrin bir ismi vardır ve bu isim ya bir hikayeye yada eski unutulmuş dillerdeki bir anlama dayanır. Ama çok az kent başarılarından ötürü unvan sahibi olmayı hak eder. Gazi Antep’i “Gazi” yapan hikayesi ise dünya durdukça bu topraklar ile anılacaktır. Kurtuluş savaşının en büyük efsanelerinden biri burada yaşanmış. düşmana boyun eğmemek için en güçlü dirençlerden biri burada gösterilmiştir. Pek çok isimsiz şehidimiz olduğu gibi bunlardan bir tanesi olan Şahin Bey, mücadelenin ve esarete isyanın simgesi olmuştur.

sahin bey

600 yıl üstüne düşman gölgesi düşmemiş kenti bir sabah Fransızlar işgal eder. Dahası yüzyıllarca Antepli’lerin komşu bilip ekmeklerini sularını paylaştığı Ermeniler de Fransızlarla bir olmuşlardır. Halkın elinde ne ekmek kalır ne su nede savaşacak bir silah vardır. Umutsuzluk ve çaresizlik şehrin sokaklarında kol gezerken asıl ismi Mehmet Sait olan Şahin Bey adlı bir kahramanın hikayeleri kulaktan kulağa dolaşmaya başlar. Daha kaybetmediğini anlayan Antepliler son güçleri ile köylerde kasabalardaki son insanları ile bağımsızlıkları ve özgürlükleri için savaşmak için hiç değilse bu uğurda ölmek için düşmanın üstüne saldırırlar. Şahin Bey’in düşman süngüleri ile şehit edilmesi halkı daha da kenetler birbirine ve 10 ay süren destansı savunma zaferle sonuçlanana kadar devam eder.

Antep’in ilk çocuk şehidi düşman askerlerinin sarkıntılık ettiği anasını korumak isterken göğsünden süngülenen 14 yaşındaki Kamil’di. Gazi ünvanı alarak adı Gaziantep’e çevrilen Antep’in Şehitkamil ilçesi onun adını taşımaktadır.

Kamil’in şehadetinin şehirde kıyameti koparttığı günlerde Antep’in yiğitleri arasında dört kafadar çocuk da Milli Mücadele yer alabilmek için gönüllü olmuştu. Kuva-yı Milliye birliklerine katıldıkları ilk gün çatışmanın ortasında kalıp, bir kayayı siper ederek kurtarabilmişlerdi canlarını. O günden sonra da hiç bir çatışmadan korkmadan gözü kapalı dalmışlardı mücadeleye…

Dört küçük dost; Mehmet, İsmail, Hayri ve ve Mehmet Ali. Onların adını ilk kez duyuyor olsanız bile onların babalarının adını mutlaka bir şekilde duymuşluğunuz vardır. Hiçbirisini duymamış olsanız bile en azından Şahin Bey’i duymamış olamazsınız. Türk Subayı Şahin Bey Antep denildiğinde adı ünlü Kürt yiğidi Karayılan ile birlikte akla ilk gelen kahraman hiç şüphesiz.

Dört kafadardan Hayri, adına ağıt ve türküler yakılan o kahramanın oğluydu.Üç çocuktan Hayri, ünlü kahraman Şahin Bey’in oğlu. Mehmet Ali’nin babası resim çekilmeden dört ay önce şehit olmuştu.Sonradan şehadeti tadacak İsmail’in babası arzuhalci Ali Efendi.

Kürt yiğidi Karayılan’ın destanlaştığı o günlerde Ermeniler’in bir kısmı işgalcilerin vaatleri ile yıllarda yan yana yaşayıp aynı ekmeği böldükleri insanlara silah çekecek kadar hainlik sergilemekten çekinmezken, Müslüman komşularının silahlarını kendi evlerinde saklayan vefalı Ermeniler de yok değildi.

Arap Efendi gibi kendisini Osmanlı Ermenisi olarak tanımlayan ve komşuluğun hakkını veren o vefalı insanlar kendi kavimlerinin hain bilinmemesi için çırpınıyor ve “Biz Osmanlıyız. İşgalci işbirlikleri Suriye’den gelen Ermenilerdir. Ne olur bizden bilmeyesiniz” diyorlardı. Milli Mücadeleyi yaşanmış destanlardan öğrenmek, o günlerde gerçekte neler yaşandığını idrak etme konusunda şüphesiz en yararlı yöntem. Daha eskilere gidecek olursak evliyadan dahi uğruna şehit verişmiş bir şehirdir Gaziantep.

sahinbey2

Yuşa Peygamber İsrailoğullarından olup, Hz. Musa’nın yeğenidir. İsrailoğullarını göçebelikten kurtarmış ve Arzı Kenan’a yerleştirmiştir. Boyacı mahallesinde Pir Sefa denilen mevkideki bir binanın iki odası içinde iki türbe bulunmaktadır. Bunlardan birisi Yuşa peygambere, diğeri ise Pir Sefa hazretlerine aittir. Pir Sefanın türbesi yerden beş basamak aşağıdadır. Rivayete göre; Pir Sefa, Hz. Yuşa’nın türbedarı olup ölünce buraya gömülmüştür. Pir Sefa Medinelidir ve ensardandır. Gaziantep’in Müslümanlar tarafından fethinde Hz. Ali kumandasında buraya gelmiş Karaçomak’la yan yana savaşırken, gövdesi ikiye bölünerek şehit olmuştur. Bunun üzerine Hz. Ömer Yuşa’nın yanına defnettirerek “Kendini Peygamberi Zişan ile komşu ettim.” demiştir.

MERVE TANRIÖVER

[mom_video type=”youtube” id=”RcL6Zz-jr4o”]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.