Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Fitne kuyusuna göz yumamayız

03.10.2017
A+
A-

Dünyanın en güzel, aynı zaman en zor coğrafyasında yaşıyoruz. Coğrafya bir tercih değil alın yazısıdır. Buna bağlı olarak sorumlulukları, avantaj ya da dezavantajları elbette olacaktır. Türk milleti asırlar evvel hâkimiyeti altına aldığı coğrafyayı, şehit kanlarıyla sulayıp manevi anlam katarak vatan yapmış, namus bilmiş, sefasına da, cefasına da seve seve katlanmıştır. Ağır sorunlar var diyerek coğrafyamıza küsemeyiz. Bu topraklarda gözümüzü açtık, bu vatanda gürbüzleştik, bedeli ne kadar yüksek olsa da şehit ve ecdat yadigarı bu kutlu vatan topraklarını can pahasına müdafaa edecek, gerekirse uğrunda gönül huzuruyla candan vazgeçeceğiz. Zaten gidecek başka bir yerimiz yoktur.

HAKİMİYET HAVZALARINA UZAK DURAMAYIZ
Anadolu coğrafyası her zaman gözde ve hedefte olmuştur. Savaşlar, çatışmalar, göç ve istila hareketleri vatan coğrafyamızı kimi zaman zorda bırakmış, kimi zaman da zayıf düşürmüştür. Ancak her seferinde ayağa kalkmak, küllerimizden tekrar doğmak Türk’ün kaderi, Türk milletinin kahramanlık destanı olarak tarihe damga vurmuştur. Eğer Türkiye eski hâkimiyet havzalarına kapalı ve uzak durursa, eğer tarihin ruhuna ve çağrısına ilgisiz kalırsa son yurdumuzu savunmak daha da zorlaşıp, güçleşecektir. İçine kıvrılmış, iç sorunlara gömülmüş, tehdit ve tehlikeleri kaynağında göğüslememiş bir Türkiye’nin istikrar ve huzur arayışı gerçekçi bulunmayacaktır.

BÖN BÖN YÜZÜMÜZE BAKIYORLAR
Çok değil, yaklaşık bir yıl önce ne işimiz var El Bab’ta, ne arıyoruz Musul’da sorgulaması yapanlar öncelikle hastalıklı, bağnaz, güdümlü siyaset bezirganlarıdır. Bunlar Türkiye’nin önünü kesmek için çırpınırlar. Bunlar küçük düşünmeyi marifet görüp, milli siyasetin kösteklemesini menfaat sayarlar.Kerkük deriz, kulakları olmasına rağmen duymazlar, bön bön yüzümüze bakarlar. Kaşgar deriz, Karabağ’ın hakkını ararız; anlamaza yatıp sessizliğin ve tepkisizliğin dibine katar batarlar. Bosna’dan, Akmescit’ten bahsederiz; sanki ilk kez işitmiş gibi meraklı gözlerini fal taşı gibi açarlar, ne var ki aslında oralı bile olmazlar. Suriye ve Irak çalkalanır, bunlar ise çakallara selam çakarlar.

BOŞUNA ÇIRPINIYORLAR
Fren tutmayan bazı şuur ve akıl yoksunları, MHP’nin dik ve onurlu duruşundan, Barzani’nin İsrail uydusu bir terör devleti kurma girişimini reddetmesinden, Kerkük’e sahip çıkmasından, “önce ülkem” diyerek, siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakıp ortak akıl arayışından ve Sayın Bahçeli’nin “en az 5 bin ülkücü hazır bekliyor” açıklamasından dolayı çıldırmış ve çılgına dönmüşlerdir. Türk düşmanlarına paralı gece bekçiliği, kiralık kalem nöbetçiliği, tasmalı siyasi sözcülük yapanların MHP’yi ağızlarına almaları utanmazlığın daniskası, ahlaksızlığın dik alasıdır. Bu ihanet taifesi boşuna çırpınıyor. Ne yaparsa yapsınlar, ne söylerse söylesinler sonuç değişmeyecektir. Bu kadim coğrafya Türk yurdu olmaya, Kerkük Türkmen şehri kalmaya devam edecektir. Bunu değiştirecek bir güç, henüz yeryüzüne gelmemiştir.

ŞANSLARINI BİR DAHA DENİYORLAR
Bugün ihtiyaç duyulan tek şey, milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmektir. Türk milleti gerektiği zaman bütün farklılıklarını bir kenara bırakıp tek yumruk olmayı bilmiştir. Bunun en son ve en çarpıcı örneği 15 Temmuz’dur. Dünyanın gördüğü en büyük ihanet, milletimizin bölünmez bütünlüğe olan inancı, kararlılığı ve bu uğurda her şeyi göze alması sayesinde bastırılmıştır. 15 Temmuz gecesi kaybedenler şimdi şanslarını bir defa daha deniyorlar. Barzani denilen teröristle varlığımızı ve birliğimizi tehdit eden bir süreci yürütüyorlar. Kerkük’e göz dikip, Türkmen yurduna kirli ellerini uzatıyorlar.Etrafımızı sarmalayıp nefesimizi kesmeye uğraşıyorlar.

MİLLİ BİRLİK ŞART
Namlunun ucunda Türkiye’nin olduğunun farkındayız. Sayın Devlet Bahçeli’nin bugüne kadar yaptığı bütün tespitleri, uyarıları, tavsiyeleri haklı çıkmıştır. Şimdi de söylenmesi gerekenleri söylüyor, uyarıyor, yol gösteriyor ve bu büyük ihanetin bastırılması için her şeyi yapmaya hazır olduklarını haykırıyor. Bu seslenişler, bu çağrılar, bu tavsiyeler karşılıksız kalmamalıdır. AKP’nin belli ölçüde de olsa artık doğruları gördüğünün farkındayız. Bütün dileğimiz ve beklentimiz daha fazla geç kalınmadan harekete geçilmesi ve bu kalleşliğin bastırılmasıdır. Milli birlik ve beraberliğin tam olabilmesi için CHP’nin de özel hesaplarını, siyasi menfaatlerini bir kenara bırakması şarttır. Bu birliği şimdi gösteremeyeceksek, ne zaman göstereceğiz?

HESABINI MUTLAKA SORARIZ
TBMM açılışı ve sonrasındaki gelişmeler, değerlendirmeler ümidimizi arttırmıştır. Sayın Cumhurbaşkanının açılış konuşmasındaki, “Sınırlarımızın hemen başında, hem Irak halkı, hem de Türkiye başta olmak üzere çevre ülkeler için daimi tehdit oluşturacak bir fitne kuyusunun kazılmasına göz yumamayız. Hele hele uluslararası toplumun aidiyeti tartışmalı olarak gördüğü, bizim ise bir Türkmen kenti olduğunu çok iyi bildiğimiz Kerkük üzerinden ülkemizin tehdit edilmesine asla tahammül edemeyiz; bunun hesabını da mutlaka sorarız”sözleri, bizim için bir teminattır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.