FETÖ’nün MİT kumpası öncesi sır buluşma!

FETÖ’nün MİT kumpası öncesi sır buluşma!
01.11.2021
A+
A-

Meral Akşener firari FETÖ’cü Cemil Teber’le ne görüştü?

FETÖ’nün hükümeti devirmek için açıktan giriştiği ilk operasyon olarak değerlendirilen 7 Şubat 2012’deki MİT kumpasından kısa süre önce Türkiye’de görüştüğü siyasiler tek tek deşifre olmaya başladı. CHP’nin başını çektiği kirli ittifakın çatı adayı olarak düşünülen Abdullah Gül’ün de içinde olduğu isimler arasında hain darbe girişimi öncesi ‘Ben başbakan olacağım’ diyen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener bulunuyor. Öte yandan geçtiğimiz aylarda FETÖ’cülerle bağlantısı sık sık gündeme gelen CHP’li Engin Özkoç’un FETÖ’cülerle temasa girdiği bir video daha ortaya çıkmıştı.

FETÖ’nün MİT kumpası öncesi sır buluşma! Meral Akşener firari FETÖ’cü Cemil Teber’le ne görüştü?

Darbe girişimiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör eylemini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ), hükümeti devirmek için açıktan giriştiği ilk operasyon olarak değerlendirilen 7 Şubat 2012’deki MİT kumpasından kısa süre önce Türkiye’de görüştüğü siyasiler tek tek deşifre olmaya başladı.

İhanet buluşmaları deşifre oldu

Hakan Fidan üzerinden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef alındığı ilk kumpas öncesi İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in FETÖ’nün ABD’deki lobi faaliyetlerini yürüten elebaşı Gülen’in onursal başkanı olduğu TAFS kuruluşu başkanı firari Cemil Teber ile görüştüğü ortaya çıktı.

Firari FETÖ’cü Teber ile Akşener ne görüştü?

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi öncesi meydanlarda ‘Ben başbakan olacağım’ diyen Akşener’in MİT kumpasından 8 gün önce firari Cemil Teber ile ne görüştüğü, nasıl bir pazarlık yapıldığı sosyal medyada yeniden gündem oldu.

Kumpastan 10 gün önce FETÖ’cüleri kabul etti

CHP’nin başını çektiği kirli ittifakın çatı adayı olarak düşünülen Abdullah Gül’ün de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik kumpas operasyonundan 10 gün önce 27 Ocak 2012 tarihinden ABD’den gelen üst düzey FETÖ’cüleri kabul ettiği anlaşıldı.

ABD’den gelen üst düzey FETÖ İmamları sıralı tam liste:

1-Faruk Taban

2-Furkan Koşar

3-Özkur Yıldız

4-Cemil Teber

5-Bilal Ekşili

6-Fatih Beyhan

AK Parti’den ayrıldıktan sonra parti kuran ve kendi başbakanlığı döneminde yaptığı beceriksiz siyasi hamleleri hükümete yıkmaya çalışan Ahmet Davutoğlu’nun da ABD’de çektirdiği bir fotoğraf ortaya çıktı. Davutoğlu’nun hemen solundaki FETÖ’cü Faruk Taban. Kırmızı kravatlı Fetulahçı İmam Cemil Teber. En sağda çizgili kravatlı Fetulahçı İmam Mahmut Yeter. Yeter’in yanındaki örgütün diğer imamlarından…

CHP’li Engin Özkoç’un FETÖ gecesindeki görüntüleri

FETÖ’nün 17-25 Aralık operasyonlarına giden süreçte CHP ile temaslarını sıklaştırdığı biliniyor. FETÖ’cülerle bağlantısı sık sık gündeme gelen CHP’li Engin Özkoç’un FETÖ’cülerle temasa girdiği bir video daha ortaya çıkmıştı.

Görüntülerde Özkoç’un, FETÖ’nün ABD imamı ve Türk Amerikan Birliği (TAA) Başkanı Faruk Taban’ın indiği sahneye CHP’li Sedef Küçük çıkıyor Özkoç da cep telefonu kamerası ile çekim yapıyor.

Solundaki FETÖ’nün üst aklının ara yöneticisi Gregory Meeks, etrafında ise FETÖ’nün Firari İmamları Mahmut Yeter, Furkan Koşar, Özkur Yıldız, Süleyman Turhanoğulları, Cemil Teber, İsrail İmamı Kerim Balcı, FETÖ Firarisi Hakan Şükür.

Adım adım 7 Şubat MİT kumpasına

“FETÖ’nün seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni yıkmaya yönelik ilk teşebbüsü” olarak değerlendirilen kumpasın öncesi ve sonrasındaki kronoloji şöyle sıralanıyor:

29 Ocak 2009: O tarihte başbakan olan Başkan Recep Tayyip Erdoğan Davos’ta “One minute” çıkışını yaptı.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan, Ocak-Şubat 2010’da ilk kez Oslo görüşmelerine katıldı.

4 Mart 2010: Brüksel’de Adem Uzun, ses kayıtlarıyla birlikte gözaltına alındı.

10 Nisan 2010: Fidan ABD’deki İran nükleer görüşmelerine Türkiye’nin Şerpa’sı olarak katıldı.

16 Nisan 2010: Fidan, MİT Müsteşar Yardımcılığına getirildi.

24 Mayıs 2010: Hakan Fidan, MİT Müsteşarı oldu.

31 Mayıs 2010: İsrail Mavi Marmara gemisine saldırdı. Haziran ayında da Haaretz gazetesinde,”Mossad’ın Hakan Fidan’ın atanmasından rahatsız olduğu” yönünde haberler çıktı.

1 Ağustos 2010: İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Hakan Fidan’ın İran’a bilgi sızdırma ihtimalinden bahsetti.

12 Haziran 2011: Türkiye genel seçimleri yapıldı, AK Parti yüzde 46,66 oy oranıyla birinci parti oldu.

14 Temmuz 2011: PKK Silvan’da silahlı saldırı gerçekleştirdi.

13 Eylül 2011: MİT yetkililerinin PKK üyeleriyle Oslo’da yaptıkları bir görüşmeye ait olduğu iddia edilen ses kaydı internette yayımlandı. Yayımlanan ses kaydında, “Hakan Fidan’ın, Öcalan’la ve PKK’lılarla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ve özel temsilcisi sıfatıyla görüştüğünü ifade ettiği” belirtildi.

16 Eylül 2011: Alp Kağan Polatkan, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına ses kayıtlarına dair şikayet dilekçesi sundu ve ifadesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

19 Eylül 2011: Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan MİT görevlileri Hakan Fidan ve MİT Eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında şikayet dilekçesi verdi ve bu dilekçe de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

12-19 Ekim 2011: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında savcı Adnan Çimen, Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği yazıda 1 Ocak 2010’dan 12 Ocak 2011’e kadar Öcalan’ın avukatlar ile arasında yapılan görüşmelerinin ses kayıtları ve ses çözümlerini istedi, 24 Ekim’de belgeler gönderildi.

22 Kasım 2011: Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın avukatlarına yönelik KCK operasyonu düzenlendi ve “polis birimlerinin örgütün bütün mail trafiğini ele geçirdiği, gözaltına alınanlar arasında avukat İrfan Dündar ve gazeteci Cengiz Kapmaz’ın da bulunduğu belirtildi.

25 Kasım 2011: İrfan Dündar serbest bırakıldı, Cengiz Kapmaz ise tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ofislerine dinleme cihazı yerleştirildi

25-26 Kasım: Erdoğan’ın ofislerine dinleme cihazları yerleştirildi ve Erdoğan o tarihte ameliyat oldu.

5 Aralık 2011: MİT’in haber elemanı Murat Şahin yakalanıp ertesi gün tutuklandı.

19 Aralık 2011: Cumhuriyet savcıları Sadrettin Sarıkaya ve Bilal Bayraktar, gizli tanık “Bahar”ın MİT’le ilgili 49 sayfalık ifadesini aldı.

19 Aralık 2011: İstihbarat Şube Müdürlüğünce, gazeteci Mustafa Özer’in de aralarında bulunduğu 66 kişi hakkında “PKK/KCK faaliyetleri” konulu yazı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne gönderildi.

20 Aralık 2011: PKK “basın komitesi” yapılanmasına yönelik soruşturmada çok sayıda kişi yakalandı. İstanbul’da Mustafa Özer’in aralarında bulunduğu 67 kişi gözaltına alındı.

22 Aralık 2011: Özer’in ifadesi alındı ve 23 Aralık’ta serbest bırakıldı.

26 Aralık 2011: Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit tarafından, müşteki Alp Kağan Polatkan tarafından şikayet edilen Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT görevlileri hakkındaki soruşturmanın 2011/3611 nolu sıraya kaydedilmesi ve bu numara üzerinden soruşturmaya devam edilmesi istendi.

27 Aralık 2011: MİT İstanbul Bölge Başkanlığınca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına “bilgi/belge talebi” konulu yazı gönderildi.

28 Aralık 2011: Uludere olayı yaşandı, hemen ardından FETÖ’ye mensup çevreler olayın mesuliyetini MİT’e yükleyen haberler yapmaya başladı.

28-29 Aralık 2011: MİT, Başbakanlık ofislerindeki dinleme cihazlarını buldu.

29 Aralık 2011: Azadiya Velat gazetesinin imtiyaz sahibi Menderes Öner’in MİT ile ilgili ifadesi alındı.

7 Ocak 2012: Seyfettin Akın, kundaklama eylemleri yaptığı gerekçesiyle yakalandı ve MİT ile irtibatı konusunda şüpheli olarak ifadesi alındı.

11 Ocak 2012: Müşteki Alp Kağan Polatkan’ın şikayetiyle ilgili takipsizlik kararı verildi.

12 Ocak 2012: İstanbul merkezli 11 ilde 67 adres için yakalama-arama kararı verildi.

13 Ocak 2012: DTP Diyarbakır il binasında yapılan aramada, Oslo görüşmelerine ait ses kayıtlarının bulunduğu harddiskin ele geçirildiği belirtildi.

13 Ocak 2012: Savcı Sadrettin Sarıkaya imzasıyla 19 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

16 Ocak 2012: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı müştekiler Alp Kağan Polatkan ve Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın şikayet dilekçelerinin aynı evrakta soruşturulmasına karar verdi.

27 Ocak 2012: Savcı Sarıkaya TEM’e gönderdiği yazıda, “PKK’ya yönelik çalışmalar kapsamında bir kısım devlet görevlileriyle ilgili gizli tanıklarla soruşturma şüphelileri Cengiz Kapmaz, İrfan Dündar, Mustafa Özer ve Menderes Öner’in önemli beyanlarda bulunduklarını” belirterek gerekli araştırmanın yapılmasını istedi.

31 Ocak 2012: Bazı MİT yetkililerinin kullandıkları telefon hatları tespit edildi ve 3 ay süreyle dinlenilmesi kararı alındı.

3 Şubat 2012: DTP Diyarbakır il binasında ele geçirilen harddisk, Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğüne imaj alınması maksadıyla gönderildi.

4-5 Şubat 2012: İstanbul Emniyet Müdürlüğü, harddiskte yer alan ses kayıtlarının çözümünü yaptı.

7 Şubat 2012: Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile istihbarat çalışanları Yaşar Hakan Yıldırım ve Hüseyin Emre Kuzuoğlu şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Kaynak: takvim.com.tr

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.