Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

FEDERASYONUN YOLUNU AÇIYORLAR

22.10.2012
A+
A-

Necdet SİVASLI

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, yeni Büyükşehir Yasa Tasarısı konusundaki endişelerini bakınız nasıl dile getiriyor:

“Bugünkü AKP Hükümeti’nce, yeni hazırlanan yerel yönetimlerle ilgili proje, ihanet projesidir. Dikkat ediniz, bugünlerde Oslo ve İmralı görüşmelerinin yeniden başlayacağı, ya da başladığı söyleniyor. Zaten ilk Oslo görüşmelerinde bölücü terör örgütüne yerel yönetimler konusunda söz verilmişti. Bugün verilen bu sözler birer birer ve sinsice yerine getirilmek isteniliyor. Bir anlamda bu federasyonun da yolunu açmaktadır.”

Oğan’ın dikkat çektiği konuların önemini biliyoruz. MHP Iğdır Milletvekili ile ne zaman konuşsak, aynı noktalara parmak basıyor ve yerel yönetimlerle hazırlanan projenin Türkiye’yi bölünmeye götürebileceğinden endişe ediyor. Biz de Sinan Oğan’ın bu endişelerine katılıyoruz.

ÖZERKLİĞE ADIM ADIM

Zaten daha önce de MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bu konudaki açıklamaları, hükümetin nasıl bir uygulamayı devreye sokmaya çalıştığını gösteriyordu. Biz, Bahçeli’nin bu konudaki görüşlerini de sizlere yansıtalım:

“ Büyükşehir belediye sınırlarının il sınırına çekilmesi, fiilen bölgesel yönetim ve eyalet sistemine geçişin sondan bir önceki durağı olacağından tehlikeli mecranın kilidini açacaktır. Bölücü ve yıkıcı unsurların dayattığı bölge tabanlı demokratik özerklik ve otonomi çağrıları da böylelikle cevap bulacak ve Türkiye adım adım bölünmeye götürülecektir.”

Hükümet, terörle mücadele başarılı olamamıştır. Oslo ve İmralı ile görüşmeler yeniden gündemdedir. Bunun yolunu açabilmek için daha önce söz verilen bazı konuların hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunun için de sanıyoruz, özerkliği Büyükşehir Yasası kılıfı ile Meclis’ten geçirmeye çalışıyor. İktidar partisinin bu hilesi ve oyunu ortaya çıkınca muhalefet de konuya şiddetle karşı çıkmaya başlamış bulunuyor.

AKP İÇİNDE DE RAHATSIZLIK VAR

Daha önce Büyükşehir Yasası ile ilgili yazdığımız yazıda, biz başka bir endişemizi dile getirmiştik. Özellikle turizm bölgelerimizin bundan olumsuz etkileneceğini vurgulamıştık. Konuya AKP’li belediyelerin bile karşı çıktığını anımsatmıştık. Kamuoyunun kafasının karışık olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyoruz? Ancak, konu enine boyuna tartışıldığında, bunun aynı zamanda bir ihanet projesi olduğu da ortaya çıkmış bulunuyor.

Açıkça ifade edelim:

AKP içinde de bu tasarıya karşı olanlar var. Meclis’te yapılan genel kurulda, bazı AKP’lilerin de karşı çıkması ile referandum eşiğine gelen tasarı konusunda endişeler hala sürüyor. Bunun nasıl çözüleceğinin de şu anda bilinmediğini söyleyebiliriz. Şu anda AKP içinde 8 fireci milletvekilinin şokunun yaşandığını da belirtelim.

Karşımızda bir ihanet projesi olarak görülen bu tasarıya karşı olan iktidar partisi milletvekillerinin seslerinin daha gür çıkacağını da sanıyoruz. Çünkü konu AKP içinde çatlaklara da neden olmaktadır. Bazı milletvekilleri, parti içindeki biat sisteminin ülkeyi daha da tehlikeli bir noktaya sürüklediğini gördüklerini söylemekten kaçınmıyorlar.

EYALET SİSTEMİ FİKRİ YENİ DEĞİL

Türkiye’de bir eyalet sisteminin uygulanması konusu bugünün konusu da değildir. Terör örgütü PKK’nın talep ettiği ve AKP’nin sinsice uygulamaya geçirmeye çalıştığı sistem, ilk kez İngiliz ajanı Prens Sabahattin tarafından uygulanmak istenmişti. Çünkü Batı, Osmanlı’yı bölmek için çeşitli planlar üzerinde çalışmış, eyalet sisteminin bölünme için uygun bir sistem olduğu görüşünde birleşilmişti. Adem-i merkeziyecilik görüşünü savunan Prens Sabahattin Ahrar Fırkasını kurmuş, ancak başarılı olamamıştı.

Terör örgütü PKK ve lider kadrosu işte bugün yeniden Türkiye’de bir eyalet sisteminin hayata geçirilmesini şart koşuyor. Bu konuda dış güçlerin desteği de var. Oslo görüşmelerinde de bu konunun enine boyuna gündeme geldiği biliniyor.

Şu da bir gerçek olarak karşımızda duruyor:

AKP, terör karşısında yenilmiştir. Kanın durması için de terör örgütü ile pazarlık yaparak ödün vermek istemektedir. Yapılanlara bakılacak olursak, Başbakan’ın çaresizliğini görebiliriz. Bütün bunlar, PKK terörü karşısındaki yenilginin ilanından başka bir şey değildir. Daha önceki konuşmalarında “Kürt sorunu yoktur, PKK terör sorunu vardır” diyen Başbakan Erdoğan, bugün attığı adımlarla bu görüşüne de tamamen ters düşmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.