Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Federasyonun alt yapısını hazırlıyorlar

17.10.2012
A+
A-

Orhan Karataş

Mahalli seçimlerin öne alınması için Anayasa değişikliği oylamasında ortaya çıkan tablo, AKP içindeki özel hesapların deşifre olması sonucunu da beraberinde getirdi. Arka arkaya yapılacak 3 kritik seçime bağlı olarak AKP içindeki istisnasız herkesin özel hesapları olduğunu siyaseti biraz takip eden herkes zaten biliyor. Bu hesapların bir iç çatışma doğurması kuvvetle muhtemel. Ancak, daha ilk hamlede ortalığın birbirine girmesi çok da beklenen bir durum değildi.

GÜNDEMİ GİZLEME GAYRETİ

İçinden geçtiğimiz süreçte özel hesaplara dayalı da olsa iç politikanın öne çıkması ve gündemi meşgul etmesi AKP’nin arayıp da bulamadığı bir şeydir. Zira dış politika başarısızlıklarının ağır ve acı sonuçları can yakacak duruma gelmiştir. Her şeyin bir kenara bırakılıp bütün siyasetin bu noktaya kilitlenmesi gerekirken, yeni ve artık maksadını aşan bir Anayasa tartışmasını sürdürmek AKP’nin başarısızlığını örtme gayretine yardımcı olmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. MHP bu durumu gördüğü için hiç uzatmadan ve başka yerlere çekmeden, “Cumhurbaşkanı yasayı meclise geri göndermeli. AKP eğer kendine ve grubuna güveniyorsa tekrar oylama için biz hazırız. Aksi halde her şey kaldığı yerden devam eder ve seçim zamanında yapılır” diyerek, son sözünü söyledi ve kenara çekildi. Daha fazla uzatmak, gündemde tutmak, bunun üzerinden yeni bir kriz doğurmaya uğraşmak, “Anayasa oylaması açık yapılsın” gibi tartışmalar başlatmak asla iyi niyetli olamaz. Bu olsa olsa dış politikadaki vahameti örtme ve milletten saklama gayreti olabilir.

FEDERASYON YAPILANMASI

Meselenin özel hesap boyutu daha da ilginçtir. Mahalli seçimlerin öne alınmasıyla paralel giden bir başka düzenleme 13 ilin büyükşehir statüsüne alınmak istenmesidir. İlk seçimlere yetişmesi için bu kanunu bu hafta içinde meclisten geçirmek gerekiyordu ve AKP bilinen taktikleri devreye soktu. Seçim erkene alınmazsa çok acele etmeye gerek olmadığı halde, benzer durumlarda hep yaptıkları gibi bir oldu-bitti ile sonuç almak istedikleri anlaşılıyor. Bu sonuç söylendiği gibi daha iyi hizmet götürmeye değil, Oslo pazarlıklarına dayalıdır. Aksi olsaydı ve söylendiği gibi hizmet esas alınsaydı bu kanunun kapsam ve boyutları böyle olmazdı. Bu kanun düpedüz bir federasyon yapılanmasıdır. Ortalığa saçılan belge ve bilgiler Oslo’da federasyona geçiş için söz verildiğini ortaya koymuştu. Bu söz çerçevesinde Türkiye AKP eliyle dönüştürülüyor ve PKK’nın taleplerine uygun kıvama getiriliyor. Bugüne kadar yapılanlarla birlikte ele alındığında bu yeni düzenleme bir federasyona dönüşme hazırlıklarının yeni ve en ileri aşaması olacaktır. AKP’nin parti olarak özel hesabı tam da budur. Varlık sebeplerine uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti ile hesaplaşmada en kritik virajı dönmeyi hedefliyorlar.

ÖZEL HESAPLAR

AKP’yi oluşturanların özel hesaplarının ortak noktası, düzenin devam etmesidir. 3 dönemini tamamlayanların bir daha meclise gelemeyecek olması, bu düzen içinde başka arayışları getiriyor. Bu durumda olanların kimi belediye başkanlığı, kimi bürokrasiye geçme ve orada yer kapma, kimi özel işlerini büyütme hesabındadır. Ülkenin ne halde olduğu, milletin hangi derdinin bulunduğu, vatanın hangi büyük ve derin tehlikelerle karşı karşıya kaldığı onları hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Önemli olan bu düzenin devam etmesidir. Bunun için genel olarak federasyona da, bölünmeye de, İmralı canisini affetmeye de hiçbir itirazlarının olmayacağı anlaşılıyor. AKP içindeki dehşet dengesi tam olarak budur ve bu denge partiyi yönetenlerin de işini kolaylaştırıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI PLANLARI

Bütün bunların üzerinde bir başka hesap daha var. O da sayın başbakanın Cumhurbaşkanı olma hesabıdır. Artık çok iyi biliyoruz ki, sayın başbakan bugünkü Anayasa’nın verdiği yetki ve imkanlarla Cumhurbaşkanı olmayı asla istemiyor. Başkanlık sistemi, olmazsa yarı başkanlık sistemi, o da olmazsa partili Cumhurbaşkanı arayışında olduğunu bizzat ilan etmiştir. Seçimin erkene alınması için mecliste yapılan oylama, bu arayışların gerçekleşme ihtimalinin ne olduğunu anlamak için bir test niteliğindeydi. Ancak, bunun kolay olmayacağı daha ilk adımda görüldü. O kadar ki, referandum sınırı olan 330’u bulmak zaten inkansız olduğu gibi, AKP’nin kendi oylarına sahip çıkması bile çok zordur. 325 milletvekilinin içinde bu tür hesapların içine girmeyecek, ülke ve millet menfaatlerini herşeyin önünde tutacak hiç kimsenin olmadığını söylemek, aksi ispatlanmadıkça haksızlık olacaktır.

AKP MİLLETVEKİLLERİ VEBAL ALTINDA

AKP’nin özel hesaplarının Anayasal karşılığı yoktur. Ancak Anayasa değişikliğine gerek olmadan da çok şey yapılabilir. 13 ilin büyükşehir statüsüne alınmasının arkasında yatan gerçek niyet bunun en çarpıcı örneğidir. AKP milletvekilleri büyük vebal altındadırlar. Ülke zaten bir felaketin eşiğine getirilmiştir. Ciddi bir savaş tehlikesiyle karşı karşıyayız. Buna bir de bölünmeyle sonuçlanacak bazı kararların altına imza atmak eklenirse, bunun altından hiç kimse kalkamaz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.