Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Eylemleri Eğlence Zannetmeyin

07.06.2013
A+
A-

Recep BAYRAM

Bu makalenin başlığı, Gezi Parkı eylemlerinin muhatabı olan taraflar, yani hükümet ve eylemciler için geçerlidir.

Neler oldu?

– Olaylar, Taksim’de toplanan eylemcileri, tahrik amacıyla Polisin zor kullanmasıyla başladı.
– Burada başlayan gereksiz zor kullanımının üzerine provokatör (bölücü) eylemciler tarafından olayların diğer şehirlerdeki pimleri çekildi.
– Halk da olaya tepki amacıyla sosyal medya üzerinden yapılan duyurularla Ankara başta olmak üzere tepki göstererek harekete geçti.
– Bu sefer sürecin saldıran ve kendini savunan aktörleri yer değişti. Eylemciler, Polise küfrederek taş ve sopalarla saldırtıldı. Polis, dolayısıyla hükümet, savunma yani mağdur pozisyonunu elde etti.
– Hükümet, bu durumu fırsat bilerek eyleme karışanları terörle mücadeleden gözaltına aldırtarak eylemcileri, terör suçlusu olarak kamuoyuna lanse etti. Masum esnaf ve vatandaşın malı ve canına gelen zarar da bu tutumun ispat niteliğinde gerekçesi oldu.
– Eylemcilerin büyük çoğunluğu, milli duygular içerisinde hareket edip, hükümetin PKK ile pazarlığı ve diğer problem yaratan politikalarını eleştirmek için meydanda olsalar da kamuoyu nezdinde, özellikle AKP seçmeni nezdinde terörist sıfatına yakıştırılmaları zor olmadı.
– Başbakanın umursamaz tavırları, durumdan memnun olduğunu ve işin sonucunda bunun AKP’ye fayda olarak döneceğini umduğunu göstermektedir.
– Ne kadar siyasete uzak ve siyasi konulardan habersiz tanıdığımız varsa hepsinin bu eylemlerde aslan kesildiğini ve batan geminin malları gibi meydanlara doluştu. Güçlülük görüntüsüne inanarak kazanacak taraftan olmaya çalıştılar.
– Hükümet ise halkın eylemlerdeki karmaşık yapısını fırsat bilerek, polisle eylemcileri memleketin dört bir tarafında köşe kapmaca oynatmaya çalıştı.

Ne durumdayız?

– Siyasi gösteriler ve eylemler, ortak görüş ve plan dâhilinde yapılmadığı için tabiri caizse ‘At izi, it izine karışmış’ durumdadır.
– Polis, ülkede meydana gelebilecek bu büyüklükteki bir eylem için sıcak tatbikat yapmıştır desek hiç de abartmış olmayız. Çünkü bu tip konularda kamu kaynaklarını harcamak konusunda hiç tereddütsüz hükümetin kapıları, ardına kadar açıktır. Artık Polis, özgüveni daha yüksek bir tutum sergileyecektir.
– İyi niyetli eylemciler, ilk zamanlarda özgüvenleri yüksek tablolar çizseler de kamuoyu nezdinde geldikleri durum göz önüne alındığında şaşkınlık içerisindedirler. Bu tip eylemlerin genel sonucudur, halkın direniş mekanizmaları bozulmakta veya yıkılmaktadır.
– Vatansever eylemcilerin mevcut gücü büyük ölçüde kırılmış ve bu durumun kendilerini nereye sürüklediğini yeni yeni sorgulamaktadırlar.
– AKP, seçmeninin kendisinden başka tercih edeceği başka bir siyasi yapının olmadığını ve kendisi olmazsa neler yaşanabileceğinin korku senaryosunu seçmenine ve kararsız vatandaşa sıcağı sıcağına izletmektedir.
– Medya, spikerler ve sanatçılar, görünürde eylemcilerin yanında ve onların içinde bulundukları mağduriyeti dile getirdiklerini söyleseler de genel olarak haber görüntüleri, eylemcilerin polise nasıl saldırdığını ya da polisin eylemcileri nasıl bastırdığını vermektedirler. Bir yanda eylemcileri suçlu, diğer yanda polisin gücünü psikolojik bir baskı unsuru olarak göstermektedir. Yani medya her zamanki gibi doğruluk diyerek, doğruluktan uzak yaşamaktadır.
– PKK’nın şehir uzantıları, bu tip eylemleri fırsat bilerek her çeşit insanlık dışı fiili işlemek üzere dikkatlerini bozmamakta ve süreci çeşitli Marksist – Sol siyasi parti ya da dernekler kanalından etkilemektedirler.
– Borsadaki sert düşüş ve yabancı yatırımcının parasını çekmesi üzerine ekonomik bir takım fırsatlar oluşmaktadır.

Neler olabilir?

– Medya artık polisin gereğinden fazla güç kullandığı şeklinde haber ve yayın yapamayacaktır.
– Hükümet, medya üzerindeki bu etkisini kullanarak, eylemcilere eylemin ilk zamanlarda olan müdahalesinden daha sert olmaları talimatını el altından verecek ve eylemcilerin psikolojik olarak sindirilmesini sağlayacaktır.
– Başbakan, Yeni Anayasa’nın Meclisten geçemeyeceğini ve hatta çalışmaların da yetişmeyeceğini bildiği için bu eylemleri iki şekilde kullanacaktır:

1. Eylemleri gerekçe göstererek, Anayasa uzlaşma komisyonunun faaliyetlerinin uzatılmasını ve önümüzdeki Belediye Seçimlerinde Referanduma kadar hazırlayarak, halk oylamasına sunarak işini kolaylaştırabilir.
2. PKK ile müzakere ve diğer politikalarından dolayı AKP sempatisinden uzaklaşan seçmene eylemlerdeki görüntülerden Türkiye’nin kötü şartlara götürüleceği algısı yaratılarak oy tabanının kafasındaki soru işaretlerini kaldıracak ve gelecek seçimlerde kendisine nefes aldıracak bir politika izleyebilecektir.

– Borsada hisse senetlerinin düşmesi ve yabancı yatırımcının hisselerini satmalarından oluşan boşluklar, hükümet yanlısı sermaye tarafından mercek altında işleyecektir. Bu da AKP’nin yan düşünce kuruluşları ve parti şubelerine kaynak olarak dönecektir.
– PKK eylemlerini durdurması ile tepkinin toplumun gözü hep sokaklarda yaşananalar olacak ve insanlar bu konunun haklı haksız tartışmalarından dolayı zıtlaşmalarla fikri bölünmeleri zaman yayılmış bir şekilde işleyebileceklerdir.
– Bu tip hadiselerden Roma Gladyatörlerini boğuşturur gibi ya da Donkişot’un yel değirmenlerine saldırması kadar zararsız hadiseler yaşanacağını düşünen gruplar ve kişiler zararın tam kendileri olduğunu inşallah anlayacaklardır.

Türk Milliyetçileri, bu durumdan şu önemli dersleri çıkarmalıdır:

1- Türk Milliyetçileri, kolluk kuvvetlerinin dahi haklılıklarından şüphe etmeyecekleri konu, zaman ve uygulama ile harekete (gösteri, yürüyüş) geçmelidirler.
2- En mühimi, organize bir şekilde hareket edilmeli ve her düşünceden kişilerle değil sadece MHP kimliği altında faaliyet gösterilmelidir.
3- Eylemlerin senaryosunu hazırlamalı ve doğaçlama fevri hareketler yapılmasına(Polise taş atılması, küfredilmesi) müsaade edilmemelidir.
4- Halkın aklında kalıcı, konulara göre fazla simgeye yer vermeden açıklayıcı yayınlar hazırlamalı ama her gün yeni bir faaliyet için sokakta olunmalıdır.

Biraz Gerçeklerden Bahsedelim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.