DOLAR 6,0534
EURO 6,5602
ALTIN 308,3
BIST 120.151
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

Ey Obama!

29.03.2016
67
A+
A-

 

 

Sayın Cumhurbaşkanı, AKP’nin sıkıştığı her dönemde olduğu gibi, bir defa daha uzun bir ABD gezisine çıkıyor. Malum, daha birkaç gün önce, “Ey Obama” diye sesleniyordu. Ey Obama’dan, yapılan itirazlara, AKP’nin beklentilerine, Türkiye’nin hesaplarına uygun bir cevap gelmedi. Tam tersine ABD’nin özel hesapları için Türkiye’nin pozisyon alması, özellikle Suriye politikaları ile ilgili olarak durumunu gözden geçirmesi isteniyor ve bekleniyor. Bu beklentilerin altı da Avrupa’ya da sıçrayan terör ve bu terörü yapanlarla dolduruluyor.

DIŞ POLİTİKA DİBE VURDU
Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar yalnız kalmış durumda. Azerbaycan dışında yanımızda duran, bize destek veren tek bir ülke dahi yok. Suudi Arabistan, hatta Barzani bile kıvırdı. Ortadoğu ülkelerinin tamamı sırt çevirmekle kalmadı, açıkça tavır almaya da başladılar. Çaresiz kalan AKP, kısa süre öncesine kadar terörist devlet ilan ettiği ve hiçbir şartta biraraya gelmeyeceklerini söylediği İsrail’le ilişkileri ilerletmenin yollarını arıyor. İsrail’le görüşmek için ileri sürdüğümüz üç şartın hiç biri yerine getirilmediği gibi, işler tersine döndü. AKP’nin yanlış, tutarsız, çelişkili ve teslimiyete dayalı politikaları ile dış politikamız kelimenin tam anlamıyla dibe vurdu. Etrafımızın ateş çemberi ile sarıldığını ve ağır bedeller ödediğimizi, artık ülkeyi idare edenler söylüyor. İçeride de durum farklı değil. Tamamen AKP’nin eseri olduğunu yine kendilerinin itiraf ettiği, amansız bir ihanetle baş etmeye çalışıyoruz.

ZİRVE OLACAK MI?
Ziyaret böyle bir ortamda yapılıyor. Her ne kadar “Nükleer Güvenlik Zirvesi” ziyaretin asıl gündemini oluşturuyor olsa da, Türkiye’nin pozisyonu ve ABD ile ilişkilerin son durumu mutlaka gözden geçirilecektir. Bu durumda Obama ile yapılacak görüşme önem kazanıyor. Nitekim, bir zirve yapılabilmesi için bütün imkanlar seferber edildi. Dışişleri Bakanı günler öncesinden Washington’a gitti. Ancak, gelin görün ki, Obama’dan bir görüşme randevusu alınamadı. Amerikan gazetesi Wall Street Journal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Maryland’de cami açılışı sırasında Obama’nınkendisine eşlik etmesi konusundaki talebin, geri çevirdiğini yazdı.

SÜRPRİZ DEĞİL
Aslında bu durum sürpriz değildir. Nitekim, ABD’nin AKP’ye nasıl baktığı ve ne kadar dikkate aldığının çok açık işaretleri son dönemlerde çok sık gelmeye başlamıştı. Strateji kuruluşu BipartisanPolicy Center’ın “Türkiye İnisiyatifi” grubunun başkanlığını yapan ve daha önce Ankara’da görev yapmış olan eski büyükelçiler MortonAbramowitz ile EricEdelman, 10 Mart’ta Washington Post gazetesinde yayımlanan ortak yazılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan açık şekilde eleştirmişti. Hatta daha da ileri gidilerek, istikrarlı ve demokratik Türkiye için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “değişmesi ya da istifa etmesi” gerektiği savunulmuştu. Aynı şekilde bizzat Obama kaynaklı olduğu anlaşılan çok ağır bir yorum başka bir gazetede yer almış ve bütün itirazlara ve sert cevaplara rağmen hiçbir geri adım atılmamıştı.

PYD’Yİ DAYATACAKLAR
Bunların hiçbiri tesadüf değildir. Ziyaret bütün bunlar bilinerek ve göze alınarak yapılmaktadır. Bu şartlarda Türkiye’nin hayrına ve faydasına olacak bir gelişmenin yaşanması neredeyse imkansızdır. Nitekim, neler olacağı ve masaya nelerin geleceği aşağı yukarı bellidir. ABD’nin PYD sevdası, bütün dünyanın malumudur. PYD hesaplarını tutturabilmesi için Fırat’ın batısı hayati önemdedir. Türkiye, defalarca PYD’nin Fırat’ı geçmesini kırmızıçizgi ilan etti ve buna hiçbir şartta müsaade etmeyeceğini duyurdu. Oysa ABD, 90 kilometrelik bu sınırın korunamadığını ve IŞİD teröristlerinin buradan sızıp Avrupa’ya geçtiklerini iddia ediyor. Buradaki kontrolün PYD’ye bırakılmasını ve böylece IŞİD’in geçiş yollarının kapatılmasını savunuyor. Masaya konulacak olan da budur.

TAVİZ
AKP’nin içine düştüğü zor durumdan kurtulmak ve ABD’nin restini hafifletebilmek için, Türkiye açısından son derece hayati durumda olan bu sınırla ilgili bir taviz vermeyeceğini hiç kimse söyleyemez. Nitekim,Kobani olayları sırasında ABD istedi diye PYD’ye hangi yardımların yapıldığı, hatta sınırımızdan geçişlerin bizzat Obama’ya teklif edildiği unutulmamalıdır. Aynı şekilde Yahudi kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya gelineceği açıklanmıştır. Bu durum İsrail’e teslim olma ihtimalini çok daha arttırmaktadır.
Neresinden bakılırsa bakılsın, AKP-PYD ve İsrail’in yolları ABD’de bir defa daha kesişmektedir. Nasıl da birbirlerini buluyor, nasıl da birbirlerini tamamlıyorlar. Böyle bir yol arkadaşlığından Türkiye’nin hayrına bir sonuç çıkmasını beklemek boşunadır.
Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.