Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Ey ahali! Bunlar çıldırdı!

13.02.2013
72
A+
A-

Muharrem Bayraktar

AKP hükümeti, Türkiye açısından tarihe geçecek bir icraata imza attı. Bir Afrika ülkesi olan Sudan’da 99 yıllığına toprak kiraladılar ve bu kiraladıkları topraklarda Türkiye’de yetişmeyen bazı tropikal ürünleri yetiştirme kararı aldı. Kiralanan arazi 5 milyon dönüm büyüklüğünde.
Türkiye’de mahvettikleri köylüye “ananın alda git” diyenler, Afrika’da ananas üretme hesabı yapıyor! Bu akıl tutulmasının izahı var mı?

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ziraat Mühendisi Ahmet Atalık’ın verdiği bilgiler göre Türkiye’de AKP iktidarı döneminde tarım arazileri 30 milyon dekar azaldı. B u alan Belçika’nın yüzölçümüne eşit bir alan. Diğer yandan buğday ekim alanları da aynı süreçte 12 milyon dekar azaldı. Bu alan da Avrupa Birliği ülkeleri içinde iki ülkenin toplam yüzölçümüne denk bir alandır. Bu dramatik tarım arazisi azalmasının doğal bir sonucu olarak, hayvanlarımıza yedirecek saman bulamaz hale geldik. Köylü, tarımsal girdilerin yükselmesi, mazotun, gübrenin, tohumun, hayvan yemininin rekor derecede fiyat artışına maruz kalması, desteklerin azalması sonucu “tarlasını, bağını-bahçesini” terk edince, 30 milyon dönüm tarım arazisi atıl duruma geldi. 30 milyon tarım arazisini “bomboş” hale getiren zihniyet, Afrika’da toprak alıp ürün yetiştirme planı yapıyor. Her yıl gittikçe artan tarım ürünleri ithalatında Afrika kökenli ürünlerin mali külfeti devede kulak kalır. Sorun, genel tarım politikalarını “üretimi azaltıp, ülkeyi ithal ürünler” çöplüğü haline getirmek şekline dönüştürenlerin kalkıp “Afrika’da mango yetiştirelim ayol” maskaralığına düşmesidir.
Kendi köylüsü iflas ederken, icra dosyası ile boğuşurken Afrika’da ürün yetiştirme planı yapanları Mazhar Osman’a havale etmek lazım.
***

Bir Suriye itirafı
Aşağıdaki mesajı Gebze’den Sefer Sağlam gönderdi. Aynen aktarıyorum: “Birkaç gün önce yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. BTP Gebze Kongresine katılmak üzere mahallemizden kongrenin yapıldığı yere gitmek üzere otobüse bindim. Benimle beraber üstü başı biraz dağınık bir kişi daha hemen önümdeki koltuğa oturdu. Otobüste toplam 5-6 kişi idik. Biraz sonra bu kişi şoföre kendisini Suriyeli olarak tanıttı. İyi Türkçe konuşuyordu.
Ben de aniden onu isyancı bir Suriyeli zannederek sözlü olarak biraz hırpalamak istedim.
“Suriye’den buraya niye geldin?” diye sordum. Adam “Ne bileyim işte, Amerika geldi Suriye’yi karıştırdı, Müslümanları birbirine düşürdü. Şimdi ülkemizde kan gövdeyi götürüyor” dedi. Ben adamı isyancı zannettim ama değilmiş. Suriye’deki durumu “isyancı isen problem yok, ama isyancı değilsen kellen gidiyor” diye ifade etti. Devamla Türkiye’nin isyancılara silah vererek Müslümanları birbirine kırdırdığını ifade etti. Ellerini açarak “Allah biliyor, bu işi Tayyip Erdoğan yaptı” beddua edecekti ama çekindi. Esad iktidarında benzinin çok ucuz, bazı şeylerin de bedava olduğunu söyledi. Esad’dan şikâyetlerinin olmadığını anlattı. Olayları tam bizim değerlendirdiğimiz gibi anlattı. Otobüs şoförü “Ama Türkiye’de gazeteler, TV’ler böyle anlatmıyor” diye söze karıştı. Bu olayları Esad’ın yaptığını söyledi. Ben kendisine “Bizim TV ve gazeteler ABD’nin istediği gibi haber yapıyorlar, doğrular bu arkadaşın anlattığı gibidir” dedim. Adam çok içten konuşuyordu. Bu arada bizim kongrenin yapılacağı yere gelmiştik. O da otobüsten indi. Kendisini çay içmeye davet ettim, amacım arkadaşlara tanıtmaktı. Ama Tavşanlı Köyü’ne gideceğini söyleyerek gelmedi. Ben bu olayı arkadaşlarla paylaştıktan sonra sizinle de paylaşmak istedim.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.