Et Kokarsa Tuzlanır ya Tuz Kokarsa!

21.04.2016
A+
A-

 

 

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada “Hakkâri ili Yüksekova ilçesinde, bölücü terör örgütünün faaliyetlerini sona erdirmek ve kamu güvenliği ile asayiş ve huzuru yeniden tesis etmek maksadıyla; Başbakanlığın 16 Şubat 2016 tarihli direktifi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/D maddesine istinaden, Hakkâri Valiliğinin 08 Mart 2016 tarihli kuvvet talebi ile 14 Mart 2016 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü unsurlarıyla birlikte müşterek operasyon başlatılmıştır” dedi.

Genel Kurmay Başkanlığının yaptığı açıklamadan anlıyoruz ki; TSK bölgeye ancak 8 marttan sonra intikal etmiş. Yani aylardır bölgede yapılan; aslında bir operasyon değil, bölgede görev yapan polis ve jandarmanın kendilerini korumak amacıyla terör örgütünün saldırılarına verdiği karşılıktan ibaretmiş.

Bunun böyle olduğunu biz zaten söyleyip duruyorduk.
Çünkü: Hergün verdiğimiz onlarca şehide rağmen polisin ve askerin sadece savunmada kalmasından, harabeye dönen şehirlerden, terör örgütünce adeta karargah ve karakol olarak kullanılan cami ve okullardan ve kamu binalarının aylarca işgal edilmesinden, bölgede güvenlik güçlerince yapılan bir operasyonun olmadığı çok açıktı.

Peki üçyüzden fazla şehit vermemize neden olan bu gafletin (daha doğrusu ihanetin) hesabını kim verecek?
Vali mi?
Bu noktadan sonra hükümet faturayı valiye keserek sorumluluktan kaçamaz.

Elbette sorunlarımızı demokrasiyle çözeceğiz. Fakat Siyasetin arızalandığı bir ülkede bu nasıl olacak?
Siyasetiniz hasta ise bunu tedavi etmeden demokrasiyi çalıştıramazsınız. Eskilerin ”Ya tuz kokarsa” diye bir sözü vardır. Herhalde şu günlerde Türk demokrasisini en güzel anlatan söz budur. Sorunları çözecek olan demokrasinin, kendisi sorunlu hale gelmişse nasıl çıkacağız bu işin içinden?
Şahap Özdemir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.