ESNAFA SİCİL AFFI GETİRİLSİN, KOLAY KREDİ İMKANI VERİLSİN…

06.05.2020
A+
A-

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında; Hükümetin ekonomik istikrar kalkan paketiyle çok sayıda tedbir ve teşvik açıkladığını, bunların yanı sıra TBMM’de Milliyetçi Hareket Partisi’nin de destek verdiği kanun teklifiyle, ekonomik ek tedbirlerin yürürlüğe girmiştir…

Açıklanan ekonomik istikrar kalkan paketiyle; esnaftan işverene, çalışandan emekliye kadar tüm kesimleri kucaklayan tedbirler hayata geçirilmişse de, halen çok sayıda esnaf ve sanatkârımızın mağduriyeti devam etmektedir.

Başta; Berber, Kuaför, Kahvehane ve Çay ocağı, Lokanta, Tuhafiye gibi esnaflarımız ekmek teknelerini günlerdir kapalı tutarken, açık olanların işleri oldukça zayıftır. Evinde kalan esnaf ve sanatkârımızın ödemekle yükümlü olduğu borçları bulunmakta, son ödeme tarihleri gecikmiş ödemeleri bulunmaktadır.

Her ne kadar bazı borçlar ötelense de, içinde bulunduğumuz kriz döneminde iş yapamayan esnafımız, 3 veya 6 ay sonra bu biriken borçlarının altından kalkamayacaktır.

Ramazan ayını idrak etmekteyiz ve paylaşımların en ulvi olduğu günlerden geçmekteyiz. Bu bakımdan evde kalan esnafımıza, tüm imkanlarla destek olunmalıdır.

Özellikle pazarcı esnafımızdan alabileceklerimizi marketlerden değil, pazarcı esnafımızdan, sosyal mesafemizi koruyarak almaya özen gösterilmelidir…

Esnaf ve Sanatkâr camiasının ortak talepleri arasında sicil affı olduğu bir gerçektir. Ekmek teknelerini genelgeyle veya iş azlığından dolayı kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkârımıza yönelik; öncelikle salgın tamamen bitinceye kadar geri ödemesiz asgari ücret kadar aylık nakit desteği sağlanmalıdır.

Yine, bir yılı geri ödemesiz olmak üzere, beş yıl vadeli en az 50 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. Esnaf ve sanatkâra verilecek kredilerde; sicil kayıtları bir defaya mahsus temizlenmeli, bürokratik işlemler azaltılmalı, esnaftan istenen teminatlar kaldırılmalıdır.

Eğitim-öğretime ara verilmesi nedeniyle, mağdur olan servisçi ve kantinci esnafımıza mutlaka destek sağlanabilmelidir. Şehir içi yüzde 50 kapasiteyle yolcu taşıyan otobüsçü, minibüsçü toplu taşıma esnafımıza ve çalışma günleri kısıtlanan taksici esnafımıza nakit ve yakıt desteği sağlanabilmelidir.

Esnafımızın elektrik, su ve doğal gaz faturalarının devlet tarafından sübvanse edilmesi veya en az dört ay süreyle ertelenmesi gerekmektedir. SSK ve BAĞ-KUR primleri işyerlerinin kapalı olduğu sürece devlet tarafından karşılanması sağlanmalı, özel bankaların problem çıkarmadan esnafımıza destek sağlaması imkânı yaratılmalıdır. Esnaf ve sanatkârın ayakta kalabilmesinin, nefes alabilmesinin mutlaka sağlanmalıdır.

Bu manada başarıyla yapılan işler, öncelikle sağlık ve sosyal yardım alanında görülmektedir.

Sosyal yardım almakta olan vatandaşlarımıza bu zor günlerde destek olmak üzere hane başına ilave 1.000 lira tutarında yardım yapılması önemli bir rahatlama etkisi yaratmıştır.

Esnaflara ve Kobilere sağlanan kredi kolaylıkları sonucunda Hazine Bakanının ifadesiyle 17 Milyar seviyesine ulaşmıştır.

Ayrıca normal faaliyetlerini sürdüremeyen işletmelere destek olmak ve işten çıkarmaları engellemek üzere yürürlüğe alınan kısa çalışma ödenekleri de faydalı olmuştur.

Zakir Tercan

MHP Edirne İl Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.