Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

Ermeni’ye yeni teslimat mı var?

13.12.2013
A+
A-

Orhan Karataş

Her zaman söylüyoruz. AKP’nin varlığı bütün vatan millet düşmanları için bulunmaz bir fırsat oluşturuyor. Fırsatı ganimet sayıyorlar ve paylarına düşeni alabilmek için sıraya giriyorlar. Bu durum içeride de böyle, dışarıda da böyle. Zaten yapılan bir teslimat, diğerleri için emsal oluşturuyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) toplantısı için Erivan’a gitmesi ve özellikle bu ziyaret sırasında yaptığı konuşmalar, AKP’nin teslimat yapma siyasetinde sıranın yeniden Ermenistan’a geldiği ortaya koyuyor.

Kaldıkları yerden devam ediyorlar

Ermenistan’ı sevindirme yeni bir durum değil. Daha önce de denediler ve bir hayli mesafe kat ettiler. Ermenistan bayrağında yer alan kırmızı rengin Türk kanını akıtmayı temsil ettiği ibaresi ve Türkiye’ye yönelik tehditler Anayasalarında aynen geçerliliğini korurken, Erivan’a gidip maç seyretmenin karşılığı, iftiraları kabul eden ülke sayısının birkaç kez katlanması oldu. İftiraların karşılık bulacağı ümidinin yükselmesiyle birlikte, talepler de baskılar da arttı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermeni Dili ve Edebiyatı yarışması töreninde gençlere yönelik yaptığı konuşmada, “biz, Karabağ bölgesini düşmanın elinden kurtardık. Ağrı Dağı bölgesinin alınmasını ise size bıraktık” diyerek, asıl hedefin ne olduğunu kesin ve net şekilde ortaya koydu. Sarkisyan’ı bu sözleri söylemeye iten ve bu kadar ümitlendiren şey, hiç şüphe yok ki, AKP’nin varlığı ve yaptıklarıdır.

Vahamet

Ne bu sözler geri alındı, ne isteklerden vazgeçildi. Ama bizim Dışişleri Bakanımız, KEİ toplantısını bahane ederek, hiçbir şey olmamış gibi kalktı Erivan’a gitti. Ve şu vahamete bakınız ki, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Dışişleri Bakanı sanki bir suçluymuş gibi, kalacağı otelin arka kapısından içeri alındı. Bu kadarla kalsa şükredeceğiz. Sayın bakanımız bu durumu kabullenmekte hiçbir sakınca görmediği gibi, “biz Türkiye olarak çevremizdeki tüm sorunların çözümü için bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da aktif çaba göstermeye devam edeceğiz.” Dedi. Bu sözler, Ermenistan’a yeni teslimatlar yapılacağı yönündeki endişelerimizi çok daha arttırdı.

Çözüm Türkiye’yi çözdü

Ne zaman bir AKP yetkilisi söze “çözüm” diye başladıysa, çözülen ve kaybeden hep Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti devleti oldu. PKK ile “çözüm” diyerek başlattıkları ortaklığın ağır ve acı sonuçları ortadadır. Ülke fiili olarak bölünmüş, bütün hainler azmış durumdadırlar. AKP’yi tam olarak kontrole alan ve her istediklerini yaptıran PKK ve uzantıları, bu kadarını bile yeterli saymıyorlar ve daha hızlı hareket edilmesini istiyorlar. Kan dilli katillerden yaşanan fiili durumun resmi ve legal hale getirilip İmralı’daki bebek katilinin biran önce serbest bırakılmaması halinde, kan akıtmaya yeniden başlayacakları tehditleri geliyor.

Barzani’de itibar arıyorlar

Dışarıda ki çözümün ve sıfır sorunun başımıza ne işler açtığını bütün dünya hayretle ve ibretle izliyor. Etrafımızda savaşın eşiğine gelmediğimiz bir tek komşumuz neredeyse kalmadı. Türkiye Cumhuriyeti’nin saygınlığının, itibarının bu kadar yerlerde süründüğü bir dönem ne olmuştur, ne de bundan sonra olacaktır. Yalnızlaşan ve her söylediğini yutmak zorunda kalan AKP, itibarı ve çareyi, kendilerinin bile daha önce “postal yalayıcısı” dedikleri Barzani’de arıyor. Bu peşmergeyi Diyarbakır’a davet edip 4 varil petrolü kar sayarak ve yeni teslimatlar yaparak durumu kurtarmaya çalışıyor. Ancak daha 24 saat geçmeden bunu bile başaramadılar. Irak merkezi hükümeti ve ABD’den gelen ikazlar üzerine geri adım atıp, sessizliğe büründüler.

AKP sicili uygun

Dışişleri Bakanının bütün bunların üzerine çıkıp, “biz Türkiye olarak çevremizdeki tüm sorunların çözümü için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra aktif çaba göstermeye devam edeceğiz.” Demesi karşısında, söyleyecek söz bulmakta güçlük çekiyoruz. İstisna cinsinden bir tek sorun gösterin ki, Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda çözülmüş olsun. Bırakın çözülmesini AKP öncesi durumdan daha iyi ve daha faydalı bir noktada bulunsun. Ortada bir aktif çaba olduğu doğrudur. Ancak bu çabanın sonucu daha büyük kayıplar, daha yeni belalar ve daha ileri dayatmalar olmuştur. Bu sicil ve bu değerlendirme, Ermeni iftiraları konusunda yeni ve daha ağır kayıpların sıraya girdiğini, başımıza yeni belaların açılacağını gösteriyor. Ermenistan tarafından bugüne kadarki iftiralarından, Ağrı’ya göz dikme kalleşliğinden zerre kadar geri adım gelmediği gibi, daha da ileri gitmişlerdir. Bu durumda Ermenistan’la nasıl bir çözüm bulacaksınız? Bu olsa olsa Ermeni taleplerinin karşılanması olabilir ki, bu durum AKP siciline de uygundur. Nitekim, toprakları Ermenistan tarafından işgal edilmiş ve Dağlık Karabağ’da yüzyılın soykırımını yaşamış olan Azerbaycan, bütün bu gelişmelerden son derece tedirgindir. Bu tedirginliğini daha önce açık ve aleni olarak ortaya koymuştu. Erivan’da yapılacak yeni teslimatlardan sonra bu kardeş ülkeden gelecek rahatsızlık beyanları sürpriz olmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.