Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Ermenistan Türk Dünyası’na Sokulmuş Bir Hançerdir

31.05.2014
A+
A-

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetleri’nde bu hafta Azerbaycan konuşuldu. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derviş Kılınçkaya “Bir Kere Yükselen Bayrak Bir Daha İnmez: Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kuruluşu” adlı konuşmasıyla Azerbaycan’ın dününü, bugününü ve Azerbaycan Türklüğü’nün meselelerini değerlendirdi.

Programın açış konuşmasını Türk Ocakları Denetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey yaptı. Atabey 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Günü’nü kutladıktan sonra konuşmacı Prof. Dr. Derviş Kılınçkaya’yı kürsüye davet etti.

“Bir Millet Varlığını Sürdürecekse Sınırlarını Kanla Çizmeyi Bilmelidir”

Kılınçkaya konuşmasına Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilk kazandığını dönemlerde oraya gittiğini ifade ederek başladı. Azerbaycan’daki ilk izlenimlerinden bahseden Kılınçkaya, Azerbaycan’ın yaşadığı savaş ve işgallerden bahsederek “Bir millet müstakil olarak yaşayacaksa, varlığını sürdürecekse ülkesinin sınırlarını kanla çizmeyi bilmelidir” dedi.

Azerbaycan’ın Sovyet işgali sonrasından beri en önemli sorunlarından birinin Sovyet propagandasıyla oluşturulan Etnojenez meselesi ve bu bağlamda Azerbaycan kimliğinin Türk olmayan atalara dayandırılması meselesi olduğunu belirten Kılınçkaya, Azerbaycan Türklüğünün 90 yıllık propagandaya rağmen büyük ölçüde bu planı bozduğunu özellikle sıradan vatandaşların ya da Azerbaycan deyimiyle “kara cemaat”in Türk kimliğini muhafaza ettiğini ifade etti.

Azerbaycan için ve aslında bütün Türk Dünyası’nın bugün demokrasi kurumunun kökleşmesine ihtiyacı olduğunu belirten Kılınçkaya, ifade özgürlüğünün, siyasal örgütlenme özgürlüğünün ve bütün insani ve siyasal hakların temin edilmesi gerektiğini söyledi. Azerbaycan’ın varlığını devam ettirmesinde ve Azerbaycan Türklüğünün varlığında bugün en önemli unsurlardan en başta gelenlerinin müzik ve şiir olduğunu ifade eden Kılınçkaya bunun özellikle Azerbaycan için olmazsa olmaz olduğunu belirtti ve bugün bunun eksik kaldığını ifade etti.
azerbaycan-sohbet1
Rusya’nın Türk Dünyası üzerindeki politikalarından bahseden Kılınçkaya Rusya’Nın panislavizm politikalarının çok etkili olduğunu Türk Dünyası’nda ise buna karşı pan-Türkizmin, Turancılığın güçlendiğini ifade etti. Bu düşüncenin Azerbaycan’da da etkili olduğunu ve siyasal süreçte de bunun görüldüğünü söyledi. Azerbaycan Demorkatik Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini anlatan Kılınçkaya o dönemde Azerbaycan’da etkili olan sosyalist akımı, Resulzade’nin başında olduğu Müsavat Partisi’ni ve Ahmet Ağaoğlu gibi Türkçülerin de içinde olduğu İttihat Partisi’nin siyasi durumlarını ve düşüncelerini özetledi.

“Ermenistan Türk Dünyası’na Sokulmuş Bir Hançerdir”

Rusya’nın Kafkasya’daki stratejik uygulamalarından bahseden Kılınçkaya, burada Ermenistan coğrafyasına dikkat çekmiştir. “Ermenistan bir kılıç gibi, hançer gibi Türkiye ve diğer Türk ve Müslüman devletler arasında sokulmuştur” diyerek Rusya’nın bölgedeki Türk karşıtı politikalarına dikkat çekmiştir.
“Enver Paşa Hakkında Haksız İthamlarda Bulunuluyor”
Azerbaycan politikaları bağlamında Osmanlı’nın Kafkasya’da yaptığı siyasi ve askeri faaliyetlerden bahseden Kılınçkaya Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun önemine değindikten sonra bu siyasetlerin mimari olan Enver Paşa hakkında da bazı tespitlerde bulundu. Kılınçkaya “Enver Paşa hakkında çok haksız bir biçimde maceraperest, hesabı kitabı bilmeyen biri olarak gösterilmekte, Sarıkamış’ın başarısızlıkla sonuçlanmasının tek müsebbibi gibi tabirlerle hatırlanmaktadır. Enver Paşa akıllı bir adamdır ve o günlerde Rusya’nın boşalttığı coğrafyalarla bağlantı kurulamazsa bir daha bağlantı kurmanın çok zor olacağını bilerek bu işleri yapmıştır” diyen Kılınçkaya Kafkas İslam Ordusu’yla başlayan sürecin Azerbaycan devletinin inşasında büyük rol oynadığını belirterek Mehmet Emin Resulzade ve dava arkadaşlarının Azerbaycan Cumhuriyeti’ni kuruş sürecini anlattı. Bu süreci dönemin padişahı Sultan Mehmed Reşad’ın da desteklediğini ifade etti. 15 Eylül’de Bakü’nün ele geçirilmesiyle bugünkü Azerbaycan’ın da sınırları belli olmuştur. ”Eğer Nuri Paşa’nın hareketi başarılı olmasaydı, Azerbaycan devlet diye bir devletin tarih sahnesine çıkması mümkün olmayacaktı” diyen Kılınçkaya Enver Paşa ve Nuri Paşa’nın başlattığı bu sürecin önemine dikkat çekti.
“Elçibey Azerbaycan devletçilik fikrini insanların zihnine yerleştirmeyi başarmış olan adamdır”
Elçibey dönemine de değinen Kılınçkaya Elçibey’in bilinenin aksine çok iyi bir siyasetçi olduğunu ifade etti ve “Elçibey Azerbaycan devletçilik fikrini insanların zihnine yerleştirmeyi başarmış olan adamdır” dedi.
“Uluslar arası Dengeler Değil Türk Milliyetçilerinin Seslerinin Yükselmesi Önemlidir”
Türk milliyetçilerinin bugün bu süreci iyi tahlil etmesi gerektiğini ve çok büyük sorumluluklara sahip olduğunu belirten Kılınçkaya “Türk Birliği uğruna can verilecek kadar değerli bir ülküdür” dedi. Uluslar arası siyaset, ilişkiler, dengeleri gözetmek gibi kavramların sürekli önümüze konulduğunu belirten Kılınçkaya “Bir Türk Milliyetçisi olarak bunların hiç birisi benim için bir şey ifade etmiyor” dedi ve ekledi: “Asıl olan bir Türk’ün yaşadığı, haklarının gasp edildiği, elinden alındığı haksızlık yapıldığı yerde insanlık adına Türk milliyetçilerinin seslerinin yükselmesidir. Eksik olan budur. ” Türk Ocakları’nın bu işin yapıldığı yer olduğunu da ekleyen Kılınçkaya Allah ocağımızı söndürmesin diyerek Türk Ocakları’nın önemine dikkat çekti. “Azerbaycan’da kalkan bayrak daha yükseğe çıkacak” diyen Kılınçkaya her geçen gün Azerbaycan’da milli bilincin daha arttığını ve artacağını da ekleyerek konuşmasını sona erdirdi.
Soru cevap bölümünde de Kılınçkaya Azerbaycan’ın güncel siyasetiyle ilgili ve Güney Azerbaycan meselesiyle ilgili de bazı değerlendirmeler yaptı. Soru cevap bölümünün ardından program sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.