Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu

“Ermeniler ihanet etti,Osmanlı kendini korudu”

30.04.2013
A+
A-

NECDET SİVASLI

Ermeniler yıllardır, kendilerinin Osmanlı döneminde soykırıma uğradıkları, bu nedenle Türkiye’nin bu soykırım nedeni ile kendilerinden özür dilemesi gerektiğini söylüyorlar. Amerika, Rusya ve Batı’nın da desteğini alarak bu konuda Türkiye’ye baskı yapıp, topraklarının da işgal altında olduğu iddiasında bulunuyorlar. Yine Ermeniler, siyası çıkarlar nedeni ile bazı ülkelere bu sözde soykırımı da kabul ettirdiler. Bazı ülkeler de yine siyasi rant nedeni ile sözde soykırım anıtlarını diktiler.

Türkiye, bu konuda konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini her zaman söylemiştir. Bugün, Ermeni lobisinin çalışmaları ile birçok ülke, Ermeni oylarını alabilmek için siyasi manevralar yapabiliyor, inanmasalar da sözde soykırımı kabullenmek, ya da soykırımı sembolize eden heykelleri dikmek zorunda kalıyorlar. Her yıl, Amerikan Başkanı’nın ağzına bakıyoruz. “Başkan soykırım” diyecek mi, demeyecek mi diye uykularımız kaçıyor.

ERMENİ İDDİLARI ÇÜRÜTÜLÜYOR

Hiç şüphesiz, bu iş tarihçilerin işidir. Bırakınız bu işi tarihçiler çözsün. Gerçekleri de kamuoyu görsün. Türkiye’nin bugün “Hodri meydan, gelin bu işi tarihçilere bırakalım” çağrılarına Ermeniler niye hep karşı çıkıyor? Çünkü yalanları ortaya çıkacak. Tarihler, Ermeni iddialarının yalan olduğunu ortaya koyacak. Ermeniler bundan kaçıyorlar.

Geçenlerde Ermeni iddialarını çürütecek bir açıklama daha geldi. ABD Eski Başkanı Reagan’ın Hukuk Danışmanı Bruce Fein, Beyaz Saray’ın, Ermenilerin iddia ettiği soykırım ile ilgili bir araştırma yaptığını, bu araştırma sonunda Ermenilerin 2 milyon Osmanlı’yı öldürdüğünü, Osmanlı’nın ise kendisini korumak zorunda kaldığını, bu koruma sırasında da 500 bin Ermeni’nin öldürüldüğünü söyledi. Fein ayrıca “Bu gerçekler arşivlerde de var. Ermeniler bu nedenle gerçeklerin ortaya çıkmaması için tarihçilerin araştırma yapmasını, arşivlerin açılmasını istemiyor” dedi.

2 MİLYON OSMANLI KATLEDİLDİ

Reagan 1981 yılında Amerikan Başkanlığı görevine getirilmişti. Ermeni iddialarını içeren geniş bir araştırma da bu dönemde yapıldı. Ortaya da asılsız iddialar çıktı. Bunu Amerika biliyor, buna rağmen bu gerçekler bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmadı. Ancak, hiçbir şey gizli kalmıyor. İşte Eski Başkan Reagan’ın Danışmanı Fein, bu raporları ve gerçekleri açık yüreklilikle kamuoyu ile paylaşmasını bildi.

Ermenilerin sözde soykırım iddiaları ile ilgili Fein’in açıklamalarına kısaca göz atalım:

“ Osmanlı İmparatorluğu’nun azınlıklara karşı müthiş sayılabilecek bir hoşgörüsü ve kucaklaması vardı, bu özeni unutmamak gerekiyor. Azınlıklar, kendi dini özgürlüklerini yaşar, hayatlarını son derece rahat şekilde geçirirlerdi. Ermeni terör çeteleri 1.Dünya Savaşı sırasında Fransa ve Rusya ile birlikte Osmanlıları öldürdü. Bu rakamın 2 milyon civarında olduğu bir gerçek. Ermeni kayıplarının ise 500 bin civarında olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Burada asıl önemli konu, Ermenilerin ihanetidir. Osmanlı da kendini savundu. Özellikle ABD’de yaşayan Ermeniler soykırım yalanı ile büyük getiri sağlıyor. ABD yönetimi de büyük paralar döndüğü için Ermenileri karşısına almak istemiyor. Ermeniler ısrarla kendi arşivlerini açmıyor. Çünkü yıllardır soykırım yalanı ile dönen getirimi kaybetmek istemiyorlar. Arşivler açıldığı anda gerçek ortaya çıkacak.”

ERMENİLER YALAN SÖYLÜYOR

Beyaz Saray’da böyle bir araştırma raporunun bulunması, bu rapordan bazı kısımların da Eski Başkan Reagan’ın Hukuk Danışmanı Fein’in açıklaması önemlidir. Türkiye’nin bu konuda daha aktif ve daha ısrarcı bir politika izleyip, Ermenistan’ı köşeye sıkıştırması gerekiyor. Yoğun gündem nedeni ile bu konular rafa kalkmasın. Çünkü Ermenilerin özellikle içinde bulunduğumuz şu aşamada sinsi planlarla Türkiye karşıtı çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz.

Başbakan Erdoğan Mayıs ayı ortalarında Amerika’yı ziyaret edecek, Başkan Obama ile görüşecek. Bu önemli konuyu gündeme getirebilecek mi? Bir hak arayışı içinde olabilecek mi? Bizi ve Türk dünyasını yakından ilgilendiren bu konu gündemdeki yerini alabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Kaldı ki, Ermeniler en son olarak 20 yıl önce Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ’ını işgal etmişler, burada Türk soykırımını da gerçekleştirmişlerdir. Hem soykırım yapıp, hem toprak işgal eden Ermenistan arkasına aldığı emperyalist devletlerle dünya kamuoyunda haklılığa oynuyor. Artık, bu pis oyunu bozmak, Ermenilere haddini bildirmek ve haklılığını ortaya koymak Türkiye için şart olmuştur. Fein’in açıklamaları da bu konuda yol gösterici olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.