Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

Ermeni İftiraları BOP Yolunda

26.04.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Ermeni iftiralarıyla ilgili akıl almaz teslimatın yakıcılığı devam ederken, gündeme Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın hukuk manifestosu sayılacak değerlendirmeleri düştü. Sayın Kılıç’ın, Başbakan Erdoğan’ın hiç de hoşuna gitmeyen sözleri elbette çok konuşulacaktır. AKP zihniyetinin temelde çok doğru ve haklı bu değerlendirmeleri çarpıtarak yeni bir gerginlik, yeni bir polemik oluşturması kuvvetle muhtemeldir.

Vicdan yolsuzluğu

Hukuk, iktidar eliyle işlemez hale getirilmiş ve AKP’nin arka bahçesine dönüştürülmüştür. Şu sözlere kimin itirazı olabilir? “Yargı, milletin iradesine tuzak kurulacak yer değildir, olmamalıdır. Son dönemde yargı, bu konuyla ilgili ‘paralel devlet’ ya da ‘çete’ diye nitelendirilen çok vahim, çok ciddi ve çok ağır suçlamayla karşı karşıyadır. Bu suçlama üzerinde yapışık kaldığı sürece yargının ayakta kalması mümkün değildir. İddia edilen kayıt dışı yapılanma yargı mensupları arasında korku, endişe ve gelecekle ilgili belirsizliklerin doğmasına, aralarında olması gereken mesleki ilişkinin çok olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Görevi, maddi gerçekleri ortaya çıkarak olan yargının karşı karşıya kaldığı bu iddianın adı vicdan yolsuzluğudur. Bunun için yapılması gereken açıktır. Hukuk devletine yakışan yöntemler uygulamak, gerçekliğinin ispat edilmesi halinde, faillerine bir saniye bile beklenmeden gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.”

İhanet her yeri sardı

Hukuksuzluk Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olsa da, bunun sonucu olarak hırsızlıklar, yolsuzluklar, talanlar, yalanlar her tarafı sarsa da, öncelik ülkenin varlığı ve birliğidir. Önce ülkem. AKP her alanda büyük ve derin yaralar açmıştır, ancak ülkenin varlığı ve milletin bölünmez bütünlüğü her şeyin önüne geçmiştir. Bugün içerden ve dışardan çok büyük ve derin bir kuşatmayla karşı karşıyayız. İhanet AKP ile birlikte her yere ulaşmış ve büyük mesafe almıştır. Bölücülüğün nereden nereye geldiğini, AKP’nin desteği ve onayıyla ülkenin bir bölümünün fiili olarak ayrıştığını içimiz sızlayarak görüyoruz. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti ile hesabı olan ve sırada bekleyen bütün devlet-millet düşmanlarını ümitlendirmiş ve harekete geçirmiştir. Önceliklerimiz, iddialarımız, tarihimiz ve milli varlığımız ciddi biçimde tehdit altındadır.

Türk tarihine saldırı

Ermeni iftiraları karşısında AKP’nin akıl almaz siyasetinin gelip dayandığı yer başbakanın taziye mesajı yayınlaması ve neredeyse özür dilemesi olmuştur. Bu yol, bu yöntem, bu anlayış, bu mesaj Türk milletine de, tarihine de, varlığına da açık ve aleni bir saldırıdır. Hem de bizzat hükümet eliyle yapılmış bir saldırıdır. Tarihin çarpıtılmasının, yalanın ve iftiranın kabul edilmesinin ve yeni gelişmelere yol verilmesinin ne gerçeklerle, ne ülke ve millet menfaatiyle, ne uluslar arası saygınlık ve etkiyle izahı yapılamaz. Aslında bütün dünyanın bildiği ve kabul ettiği bir gerçeğin bir defa daha altını kalın çizgilerle çizmek gerekiyor. Türk tarihinde kimseden özür dilememizi gerektiren hiçbir şey yoktur. İstisnasını dahi arasanız bulamazsınız. “Ermeni meselesi” diye adlandırılan şey, bir ihanetin durdurulması için yapılmış, meşru, haklı ve etkili bir savunmadır. Bunun dışında söylenen her şey alçak bir iftiradan ibarettir.

Özrü Ermenistan dilemeli

İşte arşivler ortada. Tarihçiler, bilim adamları bugün her imkana sahiptirler. Yapılan bütün araştırmaların ortaya koyduğu tek ve değişmez gerçek, Türk milletinin büyük bir ihanete uğradığı, Ermeni çetelerinin Rus kışkırtmasıyla birlikte kendilerine devlet kurabilecek bir coğrafya oluşturabilmek için tarihte eşi benzeri görülmemiş vahşi bir katliam yaptıklarıdır. Kimi hesaba göre katledilen Müslüman Türk sayısı 1,5 milyon civarındadır. Eğer bir özür dilenecekse, eğer birileri taziye bildirecekse, bunu Ermenistan yapmalıdır.

BOP yolunda

Aklı eren, gözü gören, biraz tarih bilen herkesin kolayca görüp anlayabileceği bu kesin ve değişmez gerçeklere rağmen, kalkıp da Ermenistan’a taziye bildirmek, tazminat ve toprak taleplerine gidecek bir yol açmak hangi akılla, hangi vatanseverlikle, hangi millete hizmet anlayışıyla izah edilebilir? Cumhurbaşkanlığı yolunun BOP Eşbaşkanlığı görevinin gereklerini yerine getirmekten geçtiğini görenlerin, kendi ikbal ve istikballeri uğruna ülkenin geleceğini bir defa daha ve hiç düşünmeden felakete sürüklediklerini ibretle görüyoruz. Ermenistan iftiralarına hak verecek bu açıklamanın tek izahı budur ve aklı başında olan hiç kimse de aksini düşünmüyor.

Daha fazlasını isteyecekler

AKP sayesinde, şimdi çok daha büyük belalarla, çok daha yoğun iftiralarla karşı karşıya kalacağımız kesindir. Nitekim, iftiraların sahipleri açıklamayı yeterli görmemiş, daha fazlasını istemişlerdir. İhanetin diğer ortakları da iktidarı daha fazlasını vermeye teşvik etmek ve cesaretlendirmek için hemen övgüler düzerek, ayakta alkışlayarak zemin hazırlayıp seferber olmuşlardır. Ne olduğunu anlamak için gelen açıklamalarda kimlerin memnun olduğuna bakmak yeterlidir. BOP’un sahibi ABD memnundur. PKK ve uzantıları memnun oldukları gibi daha fazlasını da istemişlerdir. İftiranın içerideki uzantıları çok memnun ve ümitlidir. Kısacası bu ülke ve milletle hesabı olan her kim varsa, son derece memnudur.

Faydalı bir tek örnek yoktur

Bir tespitimizi soru haline getirerek bitirelim. Başta AKP’ye oy veren ve hala iyi bir şey olacağını zannedenler olmak üzere, herkesin vicdanına soruyorum: AKP’nin 12 yıllık iktidarı döneminde dış politikada tek bir örnek gösterin ki, Türkiye’nin faydasına olsun. Ülkenin itibarını ve saygınlığını yükseltmiş ve etkisini arttırmış bulunsun. İkincisini sormuyorum. Hiç boşuna uğraşmayın bulamazsınız. Ama ben size AKP ile birlikte Türkiye’nin varlığının ve birliğinin nasıl ağır yaralar aldığını, yeni ve büyük tehditlerle karşı karşıya bırakıldığını, saygınlığının ve itibarının yok edildiğini belgeleyen sayfalar dolusu örnekler gösterebilirim. Ermeni iftiralarını kabul etmeyi bile gündeme getiren bir hükümetten söz ediyoruz. Varın gerisini siz düşünün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.