Ergenekon çuvala sığmadı

22.04.2016
A+
A-

 
Türkiye’yi yıllardır meşgul eden Ergenekon Davası başladığı hızla bitti. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. 9 yıldır devam eden ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verilen dava düştü. Bu karar, AKP döneminin tarihe mal olmuş bir başka kara lekesidir. Her kurumda olduğu gibi, hukukun da ne hallere getirildiğini ve nasıl kullanıldığını vahim şekilde ortaya koymaktadır. Olan yıllarca hapis yatan vatan evlatlarına ve itibarıyla oynanan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mensuplarına ve kurumsal varlığına oldu. Şimdi, herkes “bu kadar kaybın, mağduriyetin, yitip giden yılların, yerlere serilen itibarın hesabını kim verecek?” sorusuna cevap arıyor.

MESLEKİ SORUMLULUK
Ne yaşanan gelişmelerde, ne ortaya çıkan mahkeme kararlarında bizi şaşırtan hiçbir şey yoktur. Zira, bu davanın ilk gününden itibaren, akıl ve vicdan ölçülerinden hiç ayrılmadık. Gördüğümüz yanlışları, dilimizin döndüğü, yerimizin yettiği ölçüde anlattık ve yazdık. 2009 yılının başında, “Gördüklerimizi, bildiklerimizi yazmak hem vicdani, hem mesleki sorumluluğumuz.” Diyerek başladığımız yazıda, bakın nelere dikkat çekmişiz: “Güne yeni bir Ergenekon dalgası ile başladık. 13 ilde aramalar yapıldı ve çok sayıda insan gözaltına alındı. Yeni operasyonlar olup olmayacağını kimse bilmiyor. Bilinen tek şey, bu davanın çok yönlü hale geldiği, çok tartışıldığı ve çok uzadığıdır. Bu durumun beraberinde, başta başbakan olmak üzere hükümetin de gayretiyle bir ayrışma ve kamplaşma getirdiği, davanın hızla siyasi bir boyut kazandığı istisnasız herkesin kabul ettiği bir gerçektir.” (Burada zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan söz ediyoruz.)

DAVANIN SAVISI OLDULAR
Ne yazık ki, dava siyasi boyut kazandı ve bir ayrışma ve kamplaşmaya sebep oldu. Başbakan bu davanın savcısı olduğunu açıkladı. Hükümetin üyeleri Türkiye’nin vesayetten kurtulduğunu, bağırsaklarını temizlediğini söylediler. Şimdi ağır şekilde suçladıkları savcılara kol-kanat gerip, altlarına zırhlı arabalar tahsis ettiler. Bütün bunlar bu ülkede yaşadı. Dava öyle bir hal aldı ki, sokaktaki vatandaş dahi son derece tedirgin oldu. Kendimizden son derece emin olmamıza rağmen, aile bireylerimizden akrabalarımıza, meslektaşlarımızdan dostlarımıza varıncaya kadar bizi tanıyan, tanımayan herkesten, “kendine dikkat et, her an sıra sana da gelebilir” uyarıları aldık. Ne yazık ki, bu uyarıları herkes birbirine yapmak gereği hissediyordu. O kadar ki, bu ülkede Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamlarında bulunmuş, Genelkurmay Başkanlığı yapmış insanlar bile bunun dışında kalamadı.

HERKES TEDİRGİNDİ
Bunları bugün söylemiyoruz, yine aynı yazıda şu cümlelerle değerlendirmiştik: Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık yapmış, bürokrasinin en üst noktalarında görev almış, devletin bütün mahremiyetine vakıf olmuş kişiler bile kendilerini emniyette görmüyorlar. Televizyonlardaki canlı yayınlarda, “acaba sıra bana da gelecek mi?” sorusu soruluyor. Bunun son örneği Mesut Yılmaz olmuştur. Şaka yollu da olsa, bu soruyu sormuştur. Tartışmalı yöntemlerle gözaltına alınan bir çok ismin, daha sonra hiç bir şey olmamış gibi serbest kalmaları da yine bu davanın çelişkileri olmakla birlikte, siyasi boyut kazanmasının da işaretleridir. Evi veya iş yeri aranan, gözaltına alınan, tutuklanan veya serbest bırakılanların bir ortak özellikleri de tamamının AKP muhalifi olmasıdır.

CEVAP BULAMAYAN SORULAR
İstisnasız her vatandaşın korku tüneline sokulduğu bu dönemde, bildiğimizden şaşmadık, gördüğümüz yanlışları yazmaktan ve şu soruları sormaktan geri durmadık: “Ortada vahim iddialar vardır. Bunların mutlaka aydınlatılması ve Türkiye’nin bu yükten kurtulması şarttır. Bu noktada çok basit ve herkesin aklına gelebilecek sorular aradan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala cevap bulamamıştır. Bir insan iddia edildiği gibi bir suç örgütünün, özellikle terör örgütünün üyesi olduğunu bilmez mi? Elbette bilir. O halde bu kadar tutuklu varken, sıranın kendisine de geleceğini düşünerek tedbirini almaz mı? Mesela elindeki bilgi ve belgeleri imha etmez mi? Ama nasıl oluyorsa, “Ergenekon terör örgütünün!” hiçbir üyesi böyle bir tedbir almaya gerek görmüyor. Ya bu insanların akıllarından zoru var veya yaptıklarının suç olduğunu bilmiyorlar. İkinci ihtimal, yani yaptıklarının suç teşkil etmediği kanaatinin hakim olduğu anlaşılıyor. Zira gözaltına alınanların bir kısmı resmi görevleri sırasındaki icraatlarından dolayı suçlanmaktadırlar. Yine ne hikmetse yetki ve imkanları varken yapamadıklarını, emekli olduktan sonra yapmaya kalkışmışlar!”
Bilgi ve belge diye sunulanların düzmece olduğunu ve kumpas kurulduğunu, şimdi mahkemeler söylüyor.

DAVANIN GELECEĞİ
Yine aynı yazıda davanın mahiyeti ve geleceği ile ilgili tespitimizi de hiç çekinmeden şu şekilde paylaşmıştık: “İlk günden itibaren dava siyasi bir zemine çekilmiş, bir yerleri bastırma ve susturma aracı olarak kullanılmak istenmiştir. Operasyonlar önceden besleme ve yandaş medyada ilan edilmiş ve güven sarsılmıştır. Her operasyon sonrasında başbakan yaptığı açıklamalarla hukuka ve sürece müdahale etmiştir. Bu durum karşı siyasi müdahaleleri de doğurmuş ve CHP’de AKP’den geri kalmamıştır. Bunun sonucu olarak yargı kurumları arasında bile gerginlikler yaşanmış, toplum ikiye bölünmüştür. Bu davanın sonucunu herkes gibi ben de çok merak ediyorum. Kimler neyle suçlanır, hangi cezayı alır göreceğiz. Ancak, davanın daha uzun süre ve belki de yıllarca gündemde kalacağı şimdiden bellidir. Mahkeme süreci sadece hükmün verilmesi ile bitmiyor. Bunun bir de Yargıtay aşaması olacaktır. Bu aşamalarda, şu an yaşadığımız ve yukarıda değinmeye çalıştığımız usul ve şekil yanlışları dolayısı ile çok ciddi sorunların çıkacağını, büyük tazminat yüklerinin geleceğini yetkin hukuk adamları daha şimdiden söylemektedirler.”
Bu tespitlerimizin üzerinden 7 yıl geçmiş. Kendimize her hangi bir pay çıkarmıyoruz. Sadece aklımız başımızda ve bu ülkede yaşayan bir Türk vatandaşı olarak, ne olup bittiğini görüyor ve anlıyoruz. Hepsi bu kadar.
Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.