Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Erdoğan Ustalığını İlan Etti Kadim Dostlarını Çırak Çıkardı

18.08.2014
A+
A-

Fikri Atılbaz

En başından beri AKP’nin yanında olanlar, kuruluşunda bulunanlar, o gündan bu güne hareket edenlere artık el sallama vakti yaklaştı. Elde edilen bilgilere, kulislerde söylenenlere göre, Bülent Arınç’ın deyimiyle yeni yetmeler vitrindeki yerlerini alacaklar. Beraber yürüdük biz bu yollarda diyenler, Erdoğan’ın konuşmalarına ağlama fekti yapanlar, öncelikle AKP’de milletvekili olma haklarını kaybettiler. Sonrasında da partideki görevleri, kabinedeki yerleri tehlikeye girecek.

Onlarda anlayacak ki Erdoğan’a hakaret edenler, AKP’nin politikalarını yerin dibine sokanlar, gelip kabinede oturacaklar, danışmanlarla birlikte Başbakan Yardımcısı olacaklar. Partinin kurucusu, ilk Başbakanı, verdikleri her yasayı onaylayan Cumhurbaşkanı yani onlara karşı gelmeyen bir emanetçi tipi üstlenen Abdullah Gül bütün bu yaptıklarına rağmen partiye alınmaması için kongre tarihi bile Cumhurbaşkanlığı devir tesliminden önceye alınıyor. Erdoğan ve yeni A Takımı yangından mal kaçırırcasına hareket ediyor.

Bu değişiklik gösteriyor ki Erdoğan’ın çevresindeki yağ tabakası değişmekte. Yeni elemanlar aynen, yeni dönemi savunmak için tarihe, geçmişine küfür edenler gibi davranmaktalar. Anlaşılan o ki bu kabinede ve partide eski çamlar bardak olacak.

İlk andan itibaren birlikte yürüyen AKP’liler artık yavaş yavaş tasfiye edilecekler. Yeni ekip yola devam etmeye çalışacak. Ancak yapılmak istenen, partinin varlığıdeğil, Erdoğan’ın tek adamlığında devlet aygıtı olma çalışmasıdır. Lakin ne yaparlarsa yapsınlar menfaatler kuşak çatışması olarak su yüzüne çıkmaktadır.

Evet, hakkında bir sürü yolsuzluk davası olan bir Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesi ve her fırsatta Yeni Türkiye’den söz eden birinin elbette Yeni AKP’si de olacaktır. AKP, artık Yeni Türkiye’ye uyum sağlamak zorunda… Bu yenileşme içinde parti, kendisi de kabuk değiştirecektir.

Yeni Türkiye dedikleri, Türk askerini şehit eden ilk PKK’lı grubun başı Mahsum Korkmaz’ın büyük boydaki heykeli 10 Ağustos seçimlerinden sonraya bırakılmış ve geçen günlerde açıldı. Tüm Devlet kurumları seyirci kaldı. Hükümet dahil herkes acziyet ifade etmiştir.

Bu heykel işi nasıl 10 Ağustostan sonraya bırakıldıysa, PKK’lıların Kürdistan’ı seçimden sonra kuracaklarını söyleyenler, Yeni Türkiye’nin müdavimleri olanlar. 2015’te yapılacak seçimde Başkanlık Sistemi için Erdoğan’ı destekleriz diyen bebek katili Yeni Türkiye’nin en büyük destekçisidir.

Türkiye, bu olanları, yapılanları iyi okuması gerekmektedir. Bu durumu iyi okuyanlar ülkenin bölünmesine engel olacaklardır. Erdoğan istediği oyu alamadığı için Parlamenter Sistemde yoluna devam etmek zorundadır. Her daim Başkanlığa geçişin yollarını arayacak olan Erdoğan’ı bekleyen en büyük tehlikelerden biri kendi partisinden gelecektir.

Kendi içindeki olanı biteni örtmek için, daha önce seçimde yaptığı gibi anket şirketlerini harekete geçirip seçimleri manipüle ettiren Erdoğan, şimdide AKP’deki kavgayı derinleştirmemek, kamuoyundan saklamak, vefasızlığının görülmemesi için muhalefette olay varmış gibi göstersinler diye uzmanlarını piyasaya salmış bulunmaktadır.

Erdoğan’ın politikasına ayak uyduran muhalefette yer alan bazı isimler, partilerinde kazan kaldırmış bulunmaktadır. Bu el birliğiyle yapılan çalışmalarla birlikte, AKP göz önünden kaçırılmak istenmektedir. Enerjisini iktidara karşı kullanması gereken muhalefet böylece enerjisini kendi içinde tüketmek zorunda kalacaktır. Erdoğan’ın isteğini gerçekleştirenler alakası yok diyebilirler. Ne yazık ki gerçek bu!

Erdoğan ustalığını ilan ederken, kadim dostlarını da çırak çıkarmıştır. Ona uyum sağlayan dost, yandaş, yalaka, muhalefette bulunanlarla birlikte yoluna devam etmektedir. Görelim bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.