Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Erdoğan Sadece, AKP ve PKK’nın mı Cumhurbaşkanı Olacak?

28.06.2014
A+
A-

Görünen köy kılavuz istemiyor. Aynen öyle olacak. 1 Temmuzda Erdoğan’ın adaylığı şamata ile açıklanmadan önce, PKK’ya uzatılan havucun karşılığı %4’lük oy talebi. Tabii bu görünen yüzü.

AKP’nin var oluş sebebi, ‘sanki sadece Kürt açılımı.’ Geldiklerinden beri yapılan sadece bu. Oturduklarında, kalktıklarında, ‘ayrılıkta rahmet, birlikte azap’ var der gibi davrandılar. ‘Farklılıklar zenginliğimizdir’ deyip durdular.

Sonunda, öncelikle ‘Kürtlere özerk’ bölge kurulması, sonrasında ‘Sözde soykırım’ için Ermenilerin toprak talebini karşılama var gidişatın.

‘PKK, askeri çözümle halledilmedi, devreye siyaset girsin’ yaygarası kopardı döneminde liberal ve sözde aydınlar. Gelinen nokta, bölgenin Türkiye’den kopma noktasına sürüklendiği gerçeği. Her şey yalan dolanla yürüyor. PKK’ya verilen taviz devlet politikası olsun diye düşünülen çerçeve yasadan önce, bölgede vatandaşın çocuğu dağa kaldırıldı. Çocukları kaçırılanlar pışpışlandı..Ardından ‘caninin talebi doğrultusunda yasa çıkacak.

Aynı takım, hatta Cumhurbaşkanı Gül, ‘Sözde soykırımın çözümünü tarihçilere bırakalım’ diyor-du. Güya bizim tarihçiler, belge konuşturup Ermeni tarihçileri susturacak sanıyorsunuz değil mi? Yusuf Halaçoğlu gibi tarihçiler olsa işin içinde amenna.

Ayşe Hür başta olmak üzere ‘Türkler Ermenileri kesmiştir, hepimiz Ermeniyiz’ zihniyetindeki tarihçilere verilir o iş. Yani masa başında, Ermenilerin hakkını korumaya kararlı insanların kararından Türkiye’ye fayda umulmaz. Neyse efendim, yedi düvel şu an itibariyle Türkiye’nin önüne ‘Kürt açılımı’ ödevini koydu. Vitrin Kürtçülerine devlet kurdurmayı başarırlarsa, heybeden ‘Sözde soykırım’ öyle çıkacak. Kurtuluş yok yani.

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olacakmış gibi tavırlarından sonra, Salı günü adaylığı açıklanırsa, önümüzdeki bir ayı nasıl geçireceğini bizden çok kendi düşünüyordur emin olun. Son aylarda yaşadıkları pişmiş tavuğun başına gelmemişken, nasıl aday olacak merakla bekliyorum. Nedense çok şaşıracağım.

Çatı adayı hakkında hangi olumsuz şeyleri söyleyecekler onu da merakla bekliyorum. İhsanoğlu, İslâm Konferansı örgütüne genel sekreter olsun diye kulis faaliyeti yapan kendileriydi. Erdoğan, Gül ve diğer AKP’lilerle yakın ilişki içindeydi. Niçin? Örgüte, Türkiye merkezli bir başkan seçildiğinden, bir ayağı da anavatandaydı. Haliyle, bilgi alışverişindeydiler.

Lâf lâfı açıyor. Erdoğan’ın AKP ve PKK dışında kimselere yüz vermeyişi, milletin geri kalanını görmezden gelişine bakarak, soruyorum. Recep Tayyip Erdoğan, sadece AKP ve HDP-PKK karmasına mı Cumhurbaşkanı mı olacak? Gülücükler, tavizler sadece onlara veriliyor? AKP’nin dağarcığında, Türk’, Türk Milletine hiç yer olmayacak mı?

***

ÖCALAN, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE AKP’Yİ DESTEKLEYECEK Mİ?

Sorunun cevabı ‘evet.’ Bunun öyle olduğunu, HDP aylar önce duyurdu. Müzakere resmileşmezse, HDP kendi adayını çıkarır dediler. Bahsedilen oy oranı ise % 4-5 civarı. Devleti sevk ve idare edenler, %95’i bir kenara bırakıp, PKK’nın telinde oynuyor.

Millet bunu nasıl görmez? Böyle söyleyince, şunu söylüyorlar. Millet her şeyin farkında fakat kömürdü, çocuk, hasta yardımıydı, şuydu buydu ile dört koldan çevrelenmiş durumdalar.

AKP giderse, o yardımların kesileceği, babalarının işsiz kalacağı tehdidi altındalar. İstikrar bozulursa ‘yardım kesilir- işinizi kaybedersiniz’ korkusu dağları bekliyor.

Oysa, devlet yardımını hangi iktidar gelse devam ettirir. Ayrıca, millete Cumhurbaşkanı seçiliyor. AKP iktidarı, Çankaya’ya kim çıkarsa çıksın görevine devam edecek. İstikrar bozulması gibi bir tehdit yok ortada. Millete bu anlatılmalı.

Bu seçimde, AKP’nin tedirgin olduğu ifade ediliyor. Erdoğan aday olacak mı, olursa AKP’nin geleceği ne olur? düşüncesinde örgütleri. Erdoğan bir fiil partinin başında olmazsa, oy oranının düşeceğinde hem fikirler. Hatta Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasını da istemiyorlar. Fakat yüzüne söyleyemiyorlarmış.

Yurt içi ve yurt dışındaki tüm başarısızlığa rağmen, Erdoğanlı Erdoğansız önümüzdeki seçimde AKP’nin oy oranının düşeceği tahmin ediliyor. Şişirme kamuoyu araştırma neticesi, çatı adaydan sonra düşüşe geçtiğini Erdoğan’ın da bildiği söyleniyor.

Erdoğan’ın kavgacı, gerginliği arttıran dilinden sonra muhatabının yumuşak tavrı karşısında nasıl bir yol izleneceğini şahsen merak etmiyor değilim.

En iyisi AKP cesaretini toplayıp adayını açıklasın, ilk temas kurulsun, ne olup biteceği o zaman netleşecektir.

HDP-BDP-PKK, AKP’yi destekleyecek mi? Sıfırı tüketmişken, kendilerine can suyu veren iktidara şükranlarını elbette sunacaklardır.

***

PKK’ya rehabilitasyon

Nedir rehabilitasyon? Morali bozuk teröristin moralini düzeltmek. Toplumun morali ne olacak? Şuurlu olarak, Türkiye Devletini yıkıp üzerinde Kürdistan kurmak için dağa çıkıp, binlerce insanı katletmiş örgütün psikolojisinden önce, vatanın ve milletin birliği, şehit ailelerin rehabilitesi gelmez mi?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.