Erdoğan kazandı, muhalifler birbirine girdi

28.06.2018
A+
A-

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçim sonuçları hem muhalefet partilerinin hem de onları destekleyen yazarların dengesini bozdu. Seçimden bir gün öncesine kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirdiklerini, bu işin bittiğini iddia eden köşe yazarları 25 Haziran sabahından itibaren birbirine girdi.

Soner Yalçın – Sözcü

Alay ettiği “bedava kek”, Erdoğan’a tekrar iktidar verdi! Bu bile CHP “bürokratizminin” kitleleri tanımadığını, üstten kibirli baktığını, “eski hastalıklarından” kurtaramadığını gösteriyor! Bu sebeple… “Erdoğan’ın üniversite diploması yok” gibi “absürtlüklerden” medet umuyor!

Yılmaz Özdil – Sözcü

Sekiz defa sçim kaybeden guguk kuşuyla, iki defa guguk kuşunu bile yenemeyen Muharrem İnce’nin, kendisine rakip makip olamayacağını gayet iyi biliyordu. (…) Seçim kampanyasının ilk günlerinde öne çıkarılan İyi Parti ve Saadet gündemden düşürüldü, “Chp kazanıyor” hayali pompalandı. Akp seçmeni bu abartılı pompalamayla iyice kenetlendi, safları daha da sıklaştırdı. Netice? Muharrem İnce, ekmek için Ekmeleddin’den bile sekiz puan daha az oy aldı.

Guguk kuşuna gelince… Devrimleri koruyamadı. Cumhuriyet’i koruyamadı. Tbmm’yi koruyamadı. Koltuğunu korudu!

Ertuğrul Özkök- Hürriyet

İLK oyumu 22 yaşımdayken 1969 seçimlerinde verdim (…) O gece ilk büyük düş kırıklığımı yaşadım. Sondan bir önceki oyumu Fenerbahçe Kongresi’nde kullandım… Oy verdiğim aday orada da kaybetti (…) Oy verdiğim parti bir kere daha iktidar olamadı… Yani Rabbim bana göğsü dik, kafası dik, başı ise dimdik bir “Kaybedenler Kulübü” azalığı vermiş.

Ahmet Hakan – Hürriyet

Yok, Muharrem İnce’yi kaçırmışlarmış…
Yok, Muharrem İnce rehin tutulmuşmuş…
Yok, İnce’nin eşini rehin almışlarmış…
Yok, albaylar falan devreye girmişmiş.
Yok, İnce’yi Saray’ın bir odasına kilitlemişlermiş. Falan… Bir sürü deli saçması!

Muharrem İnce çıkıp… “Arkadaşlar! Bunların hiçbirinin aslı astarı yok. Saçmalamayın!” falan dediği halde… Bu deli saçmasına bütün hızıyla abanmak! Üstelik bunu yapanların büyük çoğunluğunun (…) komplocu tiplere “Manyak! Deli!” falan diye laf sokanlar olması!

Türkiye, vatandaşı olmasak gerçekten eğlenceli bir ülke… Yemin ederim öyle (…)

* Sosyal medya ayrı bir âlem, Türkiye ayrı bir âlemmiş. (…)

CHP, artık yola mevcut durumuyla devam etmez, edemez. CHP yola aynen devam etmeye kalkarsa… Muharrem İnce ayrı parti kurmayı bile düşünebilir.

Erol Manisali – Cumhuriyet

Zorro CHP’nin oylarının çok üzerine çıkma başarısını gösterdi. CHP’yi aşmasına karşın AKP’yi aşamadı. Çünkü arkasında “örgütlenmiş” bir CHP yoktu. Zorro’nun artık CHP’yi sırtlaması gerekiyor.

​​​​​​Ayşe Arman – Hürriyet

48 yaşındayım, oy verdiğim siyasetçiler mesela, hiçbir seçimde benim istediğim oyu alamadı.

Tolga Işık – Posta

Parti olarak yüzde 22’ye çakılan CHP tek kelime ile 24 Haziran seçimlerinin en büyük kaybedeni… 12 yıldır bu ülkede gazetecilik yapıyorum… Her seçimde CHP için aynı yazıyı yazmaktan ben yoruldum CHP kaybetmekten yorulmadı.

Hayri Kozanoğlu – Birgün

Annemin hüsranla sonuçlanan her seçimin ardından söylediği “yine ekalliyette (azınlıkta) kaldık” sözü 24 Haziran akşamı bir kez daha kulaklarımda çınladı.

Arslan Tekin – Yeniçağ

Dikkat etiniz mi? Erdoğan (…) karşısındaki iddialı partiler maalesef HDP/PKK’ya göz kırptılar. O ise inadına üzerine üzerine yürüdü ve kazandı.

Nevşin Mengü – Birgün

Yeni dönemle ilgili bu bize şunu işaret ediyor. Artık Türkiye yeni bir ligdedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.