Emperyalizmin yeni ‘maşa’sı

14.11.2017
A+
A-

Günümüz siyasi konjonktürünü incelerken olayların nasıl, ne şekilde geliştiğine bakmaktan ziyade ne zaman gün yüzüne çıkmaya başladığına dikkat etmek, asıl önemli olanın zamanlama olduğunu unutmamak gerekiyor.
Türkiye’de siyaset, Batılı devletlerle yürüdüğü gibi yürümüyor.
Demokrasi açısından sorunlu, hukukun üstünlüğü yer yer tanımayan bir anlayışla yürüdüğünün ve hatta vakti zamanında güçlenen muhalefete karşılık hedeflenen bir siyasi sonuca ulaşmak amacıyla bir liderin ya da bir partinin üst kademe şahsiyetlerinin özel hayatlarını gözetlemek, kaydetmek ve daha sonra bunları kamuoyuna deşifre etmek ya da bu tehdide başvurmak yönteminin uygulandığına şahit olduğumuz günler de henüz hafızalarımızda taze.
O yöntemler bu ülkede uygulanırken de zamanlamaları çok özenle seçilmişti.
****
Genç Parti’nin Türkiye’deki var oluş süresi, herkes tarafından konuşuluyor olması, ilk girdiği seçimde yüzde sekizlere varan bir oy alarak daha da hırslanan söylemleri, dönemin iktidarına karşı tek rakipmiş gibi oluşturulan algı vesaire…
Bunların hiç birisi tesadüf ya da olağan üstü şeyler değil; aksine emperyalist güçlerin Türkiye’de oluşturmak istediği atmosferin ta kendisidir.
Sonra ne oldu? ABD, öne sürdüğü bir siyasi oluşumun kendisine karşı faul hareketlerini yutmadı ve o oluşumu geri plana atarak, “Erbakan’dan daha modern, hani gravat da takıyor” diyerek başka bir şahsı Türkiye’nin gelecek yıllarında kendileri tarafından daha kullanışlı olacağı düşüncesiyle zirveye taşıdı.
****
Milliyetçi Hareket Partisi siyasi sahnedeki, seçimlerdeki yer ve konumunu hiç bir zaman önceliği yapmadı Türkiye’nin son çeyreğindeki siyasi olaylar karşısında.
Türkiye 20. yüzyılda birçok lider tanıdı ve şuan ismi hafızamızda kalan pek azına rastlanır ve o liderler 20. yüzyılda kaldı, öteye gidemedi.
Devlet Bahçeli ise yalnızca ülkenin ve milletin menfaatlerini düşünen Lider sıfatıyla 21. yüzyıla mührünü nesiller boyu silinmeyecek bir şekilde vurdu; şahsına ve Türk Milliyetçiliği fikir hareketinin siyasi temsilcisi olan Milliyetçi Hareket Partisi’ne karşı kurulan tüm oyunların, tuzakların üstesinden gelmeyi başararak.
****
Bugün Türkiye yeni bir oluşumla karşı karşıya ve yine bu oluşumun kurulumunda da emperyalist güçler baş rolde.
Dün Genç Parti’yi kurulup, Türkiye’de en çok konuşulan parti haline getirip, o partiyle iktidar algısı yaratan emperyalist güçler kimse bu günde bu yeni oluşumu destekleyenler aynı güçler.
****
Emperyalizm Türkiye’de hedefine henüz ulaşmış değil.
Onu hedefine ulaştıracak olan illegal yapılanma 15 Temmuz’da açığa çıktı ve artık emperyalizm peydah olacak bir başka maşayı Türkiye üzerinde hakim kılmak istiyor.
Siyaset, bunun için en kullanışlı alan olarak görülüyor.
Barzani’yi maşa olarak kullanarak Türkiye üzerinde oyun kurmaya çalışan ve yıllardır bu memleketi terör denen bir bela ile karşı karşıya bırakanlar her kimse, bugün de bu yeni oluşumu Türkiye’de var edenler aynı güçler.
****
Fakat unutulmaması gerekenler var…
Genç Parti’nin, desteklendiği güçler tarafından ‘kullanım süresi dolduğunda’ yıkılması ve şuan Türkiye’de isminin dahi hatırlanmıyor olması mesela…
Bu yeni oluşum da oyun bozulduğuna ve desteklendiği güçler tarafından kullanım süresi dolduğunda siyasetin tozlu raflarındaki yerini er ya da geç alacak.

 

Hüseyin ALTAY

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.