DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Çok Bulutlu

Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun da Aralarında Bulunduğu 5 Sözcü Gazetesi Çalışanına Hapis İstemi!

10.12.2018
3.081
A+
A-

Sözcü gazetesinin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile gazetemizin genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz, İnternet Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ile internet haber koordinatörü Yücel Arı hakkında “FETÖ silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianameyi değerlendiren Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru “Hem geçmişte hem bugün hem de yarın FETÖ türü örgütlerinden yanında yakınında olacak bir kalem değilim. İktidar ağzıyla konuşmayan ve yazmayanlara böyle bir damga vuruluyor. Bu çamur bize yapışmaz. Yazdıklarımın arkasındayım” dedi.

44 yıldır gazetecilik ve yazarlık yaptığını ifade eden Necati Doğru, “Yazarlık geçmişimde cemaatin yanında yakınında olmak bir yana karşısında duran yazılarım var. Meslek hayatım boyunca çok sayıda dava açıldı, böyle bir iddiayla ilk kez karşılaşıyorum. Yakışmayan, yapışmayan bir suçlama. Benim ne yazarlık geçmişimde ne de bugün yazılarımda herhangi bir siyasi gazetecilik yoktur. Siyasetçi gazetecilik yaparak Türkiye’yi yönetme merakı bende olmadı. Sadece gerçekleri okura anlatmak için yazdım. Yazdıklarımın arkasındayım” değerlendirmesini yaptı.

Dosyada şüpheli olarak bulunan Sözcü Gazetesi yazarları Uğur Dündar ve Saygı Öztürk hakkında ise “Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek isteyerek yardım etme” suçu kapsamında takipsizlik kararı verildi. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edildi. 61 sayfalık iddianamenin tamamının ise bizzat İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘çürütülen’ davadan kopyala-yapıştır olduğu ortaya çıktı.

AVUKATLAR DA ŞAŞIRDI!

Sözcü Gazetesi avukatı Celal Ülgen, gazetemiz yöneticileri ve yazarları hakkında hazırlanan ikinci iddianamenin hukuksal bir temeli olmadığını ifade etti.

“İDDİANAME DEĞİL İFTİRANAME”

Ülgen şunları söyledi: “Sözcü Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, İnternet Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ve İnternet Sitesi Haber Koordinatörü Yücel Arı, gazetenin köşe yazarlarından Emin Çölaşan ile Necati Doğru hakkında düzenlen iddianame bir iddianame olmaktan çok bir iftiranamedir. FETÖ’cü çetelerin çıkardığı gazete ve yayın organları ile benzerlik kurmak ve böylece maddi ve hukuksal temeli olmayan suçlar ve suçlular yaratmak FETÖ yargısına özgü yöntemlerdir.”

“KİM FETÖ’CÜ KİM DÜŞMAN YARGILAMA SIRASINDA GÖSTERECEĞİZ”

“Bu yöntemleri biz çok gördük ve çok mücadele ettik. Mücadele etmeye de devam edeceğiz. Kimin FETÖ’cü olduğunu ve kimin FETÖ’nün can düşmanı olduğunu yargılama sırasında kanıtlayacağız. Ülkenin tirajı yüksek olan tek muhalif gazetesinin sesini kısmak için bu kadar sinsi ve bu kadar kötü niyetli girişim kimseye yarar sağlamayacağı gibi demokrasimizin de zedelenmesine ve ülkede demokrasiye olan inancın sarsılmasına neden olacaktır.”

“BENDEN OLMAYANLAR YAŞAYAMAZ MANTIĞINA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

“Benden olmayanlar yaşayamaz mantığının bu parçasına teslim olmayacağız. Senden değiliz ama terörist de değiliz. Her biri birbirinden temiz, Atatürkçü ve iktidarın nimetlerine el açmayan arkadaşlarımızı olanca gücümüzle savunacağız. Bu savunma Türkiye’yi savunmak, çağdaşlığı savunmak ve Mustafa Kemal’i savunmaktır.”

“İDDİANAMEDE ÖNE SÜRÜLENLERİN HİÇBİR DAYANAĞI YOKTUR”

“İddianamede öne sürülen hususların hiçbir temeli ve dayanağı yoktur” diyen Sözcü Gazetesi Avukatı İsmail Yılmaz ise “Zorlama yöntemlerele adeta zoraki delil oluşturulmasıyla haksız ve hukuka aykırı bir iddianamede düzenlenmiştir. Bu iddanamede adeta daha önce Sözcü mensupları hakkında düzenlenmiş iddianamenin kopyalanmış hali. Eski iddianamenin de yeni iddianamenin de temeli bilirkişi sıfatı dahi olmayan bir şahsa geçmişte yaptırılan bilirkişi raporuna dayanıyor. O rapor, tamamen taraflı ve şaibelidir. Bu dosya için listeye aynı gün dahil edilen bir şahsa verilip o şahsın dünya görüşüne göre siyasi öfkesine göre hazırlamış olduğu bir rapordur. O raporun baz alınıp Sözcü Gazetesi yazarları, yöneticileri ve çalışanlarına bu davanın açılmış olması hukuk garabetidir. İddianamenin tamamına baktığımızda hiçbir somut delile dayanmayan suçlamalar olduğunu görmekteyiz. FETÖ’ye karşı en çok savaşan veren, en çok karşı duran bir gazeteye ve yazarlarına “FETÖ’ye yardım iddiasıyla” dava açmak insaflı bir durum değildir. FETÖ’nün geçmişte en çok dava açtığı, en çok boğuştuğu ve hasım olduğu gazeteye şu an da FETÖ’cü yaftası vurmak gerçek FETÖ mücadelesi değildir. ”

ÇÖLAŞAN’A TAKİPSİZLİK VEREN SAVCI!

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu soruşturmada dikkat çeken bir diğer husus da şudur; iddianameyi düzenleyen savcı 23 Kasım 2018 günü Emin Çölaşan’a takipsizlik kararı vermiştir. Aynı savcı, üç gün sonra kendi verdiği takipsizlik kararının kaldırılmasını istemiştir. Hem de bu talebine gerekçe olarak Emin Çölaşan’ın soruşturma konusu dahi olmayan bambaşka bir yazısını gerekçe göstermiştir. Savcının bu talebi üzerine Sulh Ceza Hakimliği takipsizlik kararını kaldırmış ve Emin Çölaşan’a da dava açılması yoluna gidilmiştir. Bu hukukta çok olağan bir durum değildir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.