Ekrem Dumanlı Serbest Hidayet Karaca Tutuklandı

19.12.2014
A+
A-

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını unutturmak ve gündemi değiştirmek için özgür medyaya düzenlenen hukuksuz operasyonda gözaltına alınanlarla ilgili karar açıklandı. Ekrem Dumanlı serbest bırakıldı, Hidayet Karaca tutuklandı.

Dumanlı’ya yurt dışına çıkış yasağı kondu.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Hakkari eski Emniyet Müdürü Tufan ERGÜDER, Ertan ERÇIKTI, Mustafa KILIÇASLAN TUTUKLANDI.

KARAR BÜYÜK SALONDA AÇIKLANDI

Hakim, mahkemeye sevkedilen 12 kişi hakkındaki kararı adliyenin büyük salonunda açıkladı. Salona şüpheliler ve avukatları dışında kimse alınmadı.

EKREM DUMANLI’NIN AVUKATI: KİMİNLE İSTİŞARE EDECEKLER?

Ekrem Dumanlı’nın avukatı Hasan Günaydın, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Hasan Günaydın, “Biz iyi niyetli düşünüyoruz. Ancak endişe etmemek mümkün değil. Kimle, nere ile istişare edecek, müzakere edecek, düşünecek, değerlendirecek bunu bilemiyorum.” dedi.

Ekrem Dumanlı’nın moralinin oldukça iyi olduğunu vurgulayan Günaydın, şöyle devam etti: “Sizlerden dua istirham ediyor. Her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, ahlaksızlığa karşı dimdik ayakta duracaklarını ifade ettiler. Selam ve saygılarını ilettiler. Başınız dik olsun. Suçu olmadığı için yüzü ak, alnı paktır. Teheccüde kalktığınızda, sabah namazına kalktığınızda bu hukuksuzluğun son bulması için dua edin. Allah’tan başka dayanacağımız bir güç yoktur. Allah’tan büyük de başka bir güç tanımıyoruz.”

“Bize göre hukuk insan hak ve özgürlükleri noktasında hukuk işletilirse bu kişilerin derhal salıverilmesi gerekir.” diyen Günaydın, “Evet, hâkim beyin kararını verebilmesi için dosyayı incelemesi gerekebilir. Sağlıklı düşünmesi için dinlenmesi gerekebilir. Buna hiçbir itirazımız yok. Ama bu incelemesini salıverdikten sonra yapabilir. Zaten kaçmamışlar, kaçacak bir durumları da yok. Süreç içerisinde bunu bütün tutum ve davranışları ile ortaya koymuşlardır. Buna rağmen gözaltında tutulmasını, hukuken, ahlaken ve vicdanen kabul edemiyoruz. Bunu kabul etmiyoruz. Buna da itiraz ettik, şu an dilekçe veriyoruz. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanıyoruz.”

“Neden bu kadar bir süre talep etti?” sorusuna ise Günaydın, “Biz iyi niyetli düşünüyoruz. Ancak endişe etmemek mümkün değil. Kimle nere ile istişare edecek, müzakere edecek, düşünecek, değerlendirecek bunu bilemiyorum. Şuan için bir suizanda bulunmak istemiyorum. Ama endişe taşımıyor değiliz. Yaşadığımız bu süreç bize endişeli olmamızı gerektiriyor. Bu endişemizi de paylaşmak isterim.” karşılığını verdi.

BİNLERCE KİŞİ ‘BURADA’ DİYE BAĞIRDI

Zaman Gazetesi Yazarı Abdülhamit Bilici, operasyon yapılan özgür medyaya destek için imza veren gazeteci, yazar ve aydınlara teşekkür etti. Bilici’nin İstanbul Adalet Sarayı önünde toplananlara bu isimleri tek tek okuması üzerine binlerce kişi, “Burada!” diye bağırdı.

Özgür medyaya yönelik 14 Aralık operasyonunda gözaltına alınanlar için İstanbul Adalet Sarayı’ndaki protestolar sürüyor. On binlerce vatandaş, Türk bayrakları ile protesto gösterisine katılıyor. Abdülhamit Bilici de adalet sarayı önündeki vatandaşlara yerinde destek verdi. Burada vatandaşlara seslenen Bilici, “Türkiye’nin demokrasi mücadelesine sahip çıktığınız için, özgür medyaya sahip çıktığınız için hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Zaman gazetesi ve Samanyolu televizyonunun Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli bir görev üstlendiğine vurgu yapan Bilici, “Şu anki iktidar partisi darbe girişimleri ile, sıkıntılarla karşı karşıya geldiği zaman, parti kapatma meseleleri ile karşı karşıya geldiği zaman, biz yanında durduk. Şahit misiniz? Peki bu yapılanlar, Yayın Müdürümüz Ekrem Dumanlı’ya yapılanlar, Zaman gazetesine yapılanlar, Hidayet Karaca’ya yapılan muamele, demokrasiye, insanlığa, vicdan özgürlüğüne, fikir özgürlüğüne sığıyor mu? Sizin demokrasiden başka bir talebiniz var mı? Türkiye’nin en temiz insanları sizin hiçbir suçunuz yok. Siz hırsızlık yapmadınız, biz hırsızlık yapmadık. “ şeklinde konuştu.

“2 KÖŞE YAZISI VE BİR HABERLE SUÇLADILAR”

Zaman Gazetesi Gelen Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın gözaltına alınmasına, kendisine yöneltilen suçlamalar dikkat çeken Bilici, şunları söyledi: “Bize hiçbir suç bulamadıkları için, yayın yönetmenimizle ilgili suçlama 2 tane köşe yazısı ve bir tane haber. Biz bizim karşı karşıya kaldığımız sıkıntıdan dolayı üzgün değiliz. Türkiye’nin canımız kadar sevdiğimiz ülkemizin bütün dünyada rezil edilmesine içimiz yanıyor. Türkiye buna layık değil, buna itiraz ediyoruz. Buradaki insanlar hukuk istiyorlar, demokrasi istiyorlar, vicdan özgürlüğü istiyorlar ve başka hiçbir şey istemiyorlar. Şuna inanın; yalnız değilsiniz. Yalnız olmayacaksınız. Bütün dünya bu sesi duyuyor. Bütün dünya sizin bu demokrasi ve hukuk mücadelenizin yanında. Türkiye’deki bütün demokrat kalemler ve demokrat vicdanlar da sizin yanınızda. Bazıları sesini çıkaramıyor çünkü atmosfer cesaret istiyor. Mangal gibi yürek istiyor.”

İMZA KAMPANYASINA KATILANLARIN İSİMLERİ

İmza kampanyasına katılanlara teşekkür eden Bilici, bu kişilerin ismini tek tek okudu. Adliye önündeki binlerce vatandaş da her isimden sonra ‘Burada’ diye karşılık verdi.

Bilici’nin okuduğu isimler şöyle: Doğan Akın, Ayhan Aktar, Murat Aksoy, Mustafa Akyol, Ahmet Turan Alkan, Şahin Alpay, Mehmet Altan, Ergun Babahan, Hayko Bağdat, Erhan Başyurt, Yavuz Baydar, Ali Bulaç, Hasan Cemal, Orhan Kemal Cengiz, Utku Çakırözer, Reha Çamuroğlu, Cengiz Çandar, Yasemin Çongar, İhsan Dağı, Can Dündar, Neşe Düzel, Emine Uçak Erdoğan, Mustafa Erdoğan, Doğa Ergil, Dengir Mir Mehmet Fırat, Ümit Fırat, Şebnem Korur Fincancı, Kazım Güleçyüz, Kadri Gürsel, Nazlı Ilıcak, Yılmaz Karakoyunlu, Ümit Kardaş, Ferhat Kentel, Suat Kınıklıoğlu, Levent Köker, Mustafa Kuleli, Perihan Mağden, Nuray Mert, Metin Münir, Joost Lagendijk, Yılmaz Odabaşı, Turgay Oğur, Turgay Olcayto, Ünal Tanık, Tarık Toros, Pınar Türenç, Mümtaz’er Türköne, Erkan Saka, Derya Sazak, Atilla Sertel, Nevval Sevindi, Cafer Solgun, İrfan Sönmez, Ceren Sözeri, Ufuk Uras, Cemal Uşşak, Ahmet Ümit, Zeynep Tanbay, Hilmi Yavuz, Mustafa Yeşil, Şanar Yurdatapan, Amberin Zaman.

AVUKAT DURAN: DEVLET ARKADAN DOLANIP TUZAK KURMAZ

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın Avukatı Fikret Duran, müvekkili ve diğer gözaltılarla ilgili mahkemeye sevk edilenlere ilişkin hakimin, kararını yarın açıklayacağı yönündeki sözlerini değerlendirdi. Duran, “Böyle bir uygulama olursa dünkü uygulamadan sonra şaşırmayız. Şayet burada amaçlanan; kalabalığın dağılması ise devlet yalan söyler mi? Arkadan dolanıp tuzak kurar mı? Olmaması gerekir. Ben hakimi bu konuda samimi gördüm. Saat 14.00’da açıklanacağı yönünde ikna oldum.” dedi.

İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Avukat Fikret Duran, “Yarın değerlendirip nihai kararı açıklayacaklarını ifade etti. Tabi gözaltı koşulları, kaldıkları yerler soğuk yerler olduğu için avukatlar nezarethane yerine mescitte kalmalarını istedi. Hakim Bey bunu uygun gördü. Kolluk kuvvetleri mescidi uygun hale getiriyor. Çünkü mescit daha sıcak, daha uygun bir ortam. Yarın saat 14.00 itibariyle kararın açıklanacağı ifade edildi. İçerideki insanlar ifadelerini verdiler. Tam teslim, tevekkül ile çıkacak karar, yani karar ne olursa olsun hayır ile olacağını düşünüyorlar. Umarız onların mağduriyetine sebep olmayacak kararın olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hidayet Karaca’nın mahkemede savunma yapmamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Duran, “Çünkü kendisine yöneltilen somut delil yoktu. Somut iddia olmamasına rağmen tutuklanmaya sevk edildi. Bu siyasi bir tasarruf ile yönlendirilen bir karar olduğu değerlendirildi. Hele son birkaç aydır yapılan yasal düzenlemeler, politikacıların en az 3 yerde dillerine dolamaları bizi böyle bir tasarrufta bulunmaya sevk etti. Bu hukuk zemininde soruşturulan bir operasyon olmamıştır. Bunun karara yansıyacağını düşünüyoruz. Hidayet Bey karar ne olursa olsun kararın hayır olacağına düşünüyor. Tam teslim, tevekkül içinde.” şeklinde konuştu.

“HENÜZ DOSYAYI GÖREMEDİK”

Kendilerinin dosyayı göremediğini belirten Avukat Duran, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hayali bir senaryo ile karşı karşıyalar. Soruları bilmiyorlar. Neyi nasıl cevaplandıracaklarını bilmiyorlar. Şikayet dilekçesi olmadığı için neyin iddia edildiğini de bilmiyorlar. Böyle bir kurgu ile karşı karşıyayız. İçeridekilerin moral durumu çok iyi. Altı gün geçmesine rağmen Hidayet Beyin morali gayet yerinde. İnancı tam. İsnat edilen suçlar okununca gülüp geçiyor. Daha önce şöyle bir değerlendirmesi olmuştu ‘arkadaşlar, bunlar bizi tutuklayacaklar.’ dedi.

“HİDAYET BEY’E SU VERMEYEN POLİS MEMURU BAŞINI ÖNE EĞDİ”

Cumhuriyet Başsavcıvekili ile sabah saatlerinde yaptığımız görüşmede daha önce bizden önceki meslektaşlarımız su verilmemesine müdahil olmuşlar. Hidayet Bey de o polis memurunun kendisini mahkemeye getiren polis memuru olduğunu söyledi. ‘Bu polis ben su istediğimde ‘burası kafeterya mı?’ diye cevap verdi’ dedi. O polis memuru insanların içinde başını öne eğdi. Bu süreçteki genel davranış modelinin özeti idi. Daha sonra başsavcıvekili bir lütufmuş gibi ‘bana suyu sordular, ben de ‘suyu verin’ dedim’ dedi. Yani su başsavcıvekilinin onayı ile veriliyor.”

Duran, kalabalığın dağılması için kararın ‘yarın’ denilip gece açıklanacağı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, “Böyle bir uygulama olursa dünkü uygulamadan sonra şaşırmayız. Şayet burada amaçlanan; kalabalığın dağılması ise devlet yalan söyler mi? arkadan dolanıp tuzak kurar mı? olmaması gerekir. Ben hakimi bu konuda samimi gördüm. Saat 14.00’da açıklanacağı yönünde ikna oldum. Şu süreçten sonra böyle bir şey olursa sürpriz demem.” şeklinde konuştu.

“MÜVEKKİLİMİN SERBEST KALMASI GEREKİR”

“Hakimler kendi iradeleri ile karar verebilmeli.” diyen Duran, “Fakat hakimler vicdani kanaatleri yerine belki oluşmuş bir takım ön yargılar yerine asıl önemli olan dosyadaki delillerle karar vermeli. Bir takım ön kabul ve yargılarla seçilmiş olmanın motivasyonu ile karar verirlerse adil, dürüst ve tarafsız bir karar vermiş olmazlar. Şayet önündeki delillerle karar verecek olurlarsa benim müvekkilimin bugün serbest kalması gerekiyor. Yarında bu dosyanın takipsizlikle kapanması gerekiyor.” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.