EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELER

EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELER
26.10.2021
A+
A-

Ankara, TBMM’nin yeni yasama dönemine başlamasıyla birlikte yeniden siyasetin sıklet merkezi haline gelmiştir.

Bu yeni yasama döneminde Ankara çok yoğun ve farklı tartışmalara sahne olmaktadır.

Farklılığın nedeni hem konu başlıklarında hem de partilerin pozisyonlarından kaynaklanmaktadır.

Olaylar karşısında partiler çoğu zaman oluşturdukları ittifaklara uyumlu vaziyet almakla birlikte kimi zaman kendi meşreplerinden kaynaklı olarak farklılıklara da rastlanabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse her ne kadar sonradan söylem farklılığına gidilmiş olsa da CHP ve İYİ Partinin ters düştüğü, “Liderimiz HDP’ yi PKK’nın yanına konumlandırmaktadır” açıklaması tipiktir.

—Türkiye’nin çalkantılı döneminin tartışmalı konu başlıklarını sıralayacak olursak şüphesiz ki en üste ortalama vatandaşın yaşamını derinden etkileyen enerjiden gıdaya, dayanıklı tüketim malzemelerinden tarımsal girdilere kadar fiyat artışların yazmak gerekir.

—Dövizdeki yukarıya doğru değişim her zaman olduğu gibi hepimizin üzerinde hararetle konuşabildiğimiz bir başlıktır.

Merkez Bankasının faiz indirim kararı sonrası özellikle uluslararası aktörlerin TL satış yönündeki işlemleri doların spekülatif yükselişiyle neticelenmiş olmasına rağmen 10 Büyük elçinin geri adım atmasıyla bir miktar gerileme ve daha durağan bir hal almasıyla neticelenmiştir.

—Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz indirimi kararı bir diğer tartışmalı başlıktır.

Muhalefet ve finans çevrelerince şiddetli bir itirazla karşılanmış ve dolara taleple karşılanmıştır.

Esasen ülkemizin kalkınması için hayati öneme sahip reel sektörün ve yatırımcıların yeni istihdam yaratmasına yol açacak olan faiz indirim kararı karşısında muhalefetin bu tutumu son derece yadırganacak bir tutumdur.

Ayrıca faiz indirimi karşısında yüksek faizi destekleyici mahiyetteki açıklamaları piyasadaki panik havasını arttırmak istedikleri şeklinde anlaşılmaktadır.

—Serbest Pazar ekonomisinin hakim olduğu günümüzde ithal ürünlerin çeşit ve miktarının çokluğu hepimizin bildiği bir durumdur. Birçok tarımsal ürün ister ülkemizde yetiştirilsin isterse hiç yetiştirilmemiş olsun ithalat listelerin yan yana yer almaktadır.

Türk milletinin beslenmesinde başlıca gıda ürünleri hububat, kuru bakliyat ve yağlardır. Yerli kuru bakliyat ve bitkisel yağ üretimimiz halkımızın ihtiyacını karşılamada yetersiz kalmakta olup dış alım zorunluluğu vardır.

Söz konusu gıda ürünleri dünya ticaretinin büyük oranda dolara endeksli olması nedeniyle de dövizdeki değişimler hayat pahalılığında belirleyici olmaktadır.

Buna bir de korona pandemisinin dünya üretiminde yarattığı olumsuz etkiyi de katacak olursak dolar bazındaki fiyat artışları, yüklü oranlara ulaşmış durumdadır.

—Yukarıda ekonomi alanındaki başlıklar böyleyken dış politikada alışılmadık teamüllere aykırı gelişmeler yaşanmaktadır.

ABD Büyük Elçisi önderliğindeki 10 batılı büyük elçi, tabiri caizse Türk Dış İşleri Bakanlığını basarak tutuklu Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması talep etmiştir.

Hem heyetin varlığı, hem de kullanılan üslup işgal kuvvetleri yaklaşımı mahiyetindedir.

Her ne kadar bu baskın ile verilen talimat aşırı sayılabilecek bir nezaketle Dış İşleri Bakanlığımız tarafından ret edilmiş olmasına rağmen hak ettikleri cevap ancak Erdoğan tarafından verilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanının 10 Ülke Büyükelçisini istenmeyen adam ilan edilmesi talimatı aynı ülkeler tarafından geri adım atılmasıyla sonuçlanmış olması yaşanan çirkinliğin şimdilik rafa kaldırılmasına neden olmuştur.

Türkiye’nin tavizsiz ve kararlı tutumu, ABD başta olmak üzere elçiliklerin ” Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder” açıklaması resmi bir özür olarak görülebilecektir.

—MHP lideri Sayın Bahçelinin Erdoğan’la Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yaptığı ziyaret baskın olayı karşısında Cumhurbaşkanına destek olmanın yanında yeni yasama döneminde TBMM’de yapılacak çalışmaları gözden geçirilmiş olması da çok muhtemel bir gelişmedir.

Ahmet Orhan

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.