Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Ekmeleddin İhsanoğlu’nu İstemeyenler

04.07.2014
A+
A-

Fikri Atılbaz

Bazı büyütülmüş isimler, küçük, ideolojik düşünceleri ile şişirilmiş isimleri kadar havayla dolu kafalarıyla, çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na karşı duran beyincikler neyin peşinde? Görmeyen gözleri ile kafalarının içindeki kırılmalara ışık olmaya çalışan, bölünmeden, parçalanmadan yana olan kafalar ne istiyor? Ekmeleddin düşmanlığının sebebi, gizli Tayyip’çi olmaları mı? Tayyip’i kabullenmeseler de, ona hizmette mecbur kalmaları mı?

Anadilde eğitime ses çıkarmayan, KCK operasyonuna sessiz kalan, anadilde savunmaya yol açan girişimleri eleştirmeyen, Uludere’yi katliam olarak gören, PKK paçavrasına bayrak diyenler, Kürtçü adımlar karşısında susanlar, bunlara şapka çıkarırlarken, Ekmeleddin’e İslamcı diye karşı çıkarlar. Aslında bunlarda din düşmanlığı o kadar had safhadaki, sırf bu yüzden Tayyip’in yanında yer alıyorlar.

Sırf bu düşmanlıkları yüzünden, dini inancın kuvvetli olmasını laiklik karşıtı olarak algılayan laikçi kafalar, tüm olayların altında cemaati görmektedirler. Peki, düne kadar bu cemaatin mensuplarına yol veren, onlara makam, mevki verenlerin, Pensilvanya’yı düne kadar kendilerine yol yapanların, Fethullah’ın kapısında nöbet tutan, Türkçe Olimpiyatlarında cemaate övgüler yağdıranın Tayyip Erdoğan’ın kendisinin olduğunu görmezden gelip, onunla birlikte hareket etmektedirler. Ne mantık ama…

Bunlar felsefeleri gereği, adamın bölücülüğünü, dindar olmasından yeğ tutar. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, hem dindar, nem laiklikten yana, hem milliyetçi, hem de Atatürk’e olan saygısı bunları rahatsız eder. Çünkü bunlarda, dindarlık yoktur, bir insan hem demokrat, hem Müslüman olamaz.Bunlara göre bir insan, hem Müslüman, hem de Laiklikten yana olamaz. Bunların kafası basmaz. Dünyayı oturdukları yerden değiştirebileceklerini sanırlar. Devrimcilikleri alevlenir, bölücülerle bile işbirliği yaparlar.

Bu sefer alışık olmadıkları bir Müslüman tipi çıktı karşılarına. Türk milletinin çoğunluğunun olduğu gibi dindar, demokrasiden yana, hukukun üstünlüğüne inanan, sosyal devleti savunan, laiklikten yana, milliyetçi bir vatan evladı Cumhurbaşkanı adayı olunca, ezberleri bozuldu. Onlar dini kullananlara, kerameti kendinden menkul bir anlayışla Müslümanız diyenleri tanıdıkları için Türk milletini dinden soğutmaya çalışırlar.

Onlar, adayların çoğalmasını istemekle kime hizmet etmektedir? Kendi partisinde Grup Başkanvekilliği seçiminde 30 oyu zor almış bir bayanı Cumhurbaşkanı adayı yapmak isteyen kafa, hangi zihniyetin ürünüdür? Bu bayanın seçimde karşılığı ne olabilir? Efendim partiler aday çıkarsaymış da, ikinci tura kalan desteklenseymiş. Sözde bunlar demokrat. Esas dayatma o zaman olacak farkında değiller. Baştan bir aday üzerinde anlaşmak, hemfikir olmak doğru olandır.

Misal; MHP’lilerin ve diğer partilerin tasvip etmediği bir CHP’li aday olsaydı, akıbet nice olurdu? Veya tam tersi olsa bunların seçilme şansı olur muydu? Lakin şimdi başta iki büyük partinin ve diğer partilerin üzerinde anlaştıkları ortak bir ismin aday olması herkesi rahatsız etti. AKP’yi de, yandaşlarını da, gizli Tayyipçileri de rahatsız eden durum budur. Kazanmaya daha yakın olan bir adaydır Ekmeleddin İhsanoğlu.

Ekmeleddin kaybetti falan diyenler, matematik bilgisinden yoksun kişiler olsa gerek. Şu an sadece CHP ve MHP’nin oyları toplamı AKP’nin oyundan daha çoktur. Demirtaş ve onu aday gösterenler bu durumu gördükleri için dediklerini yaptırmak koşuluyla anahtar olmak amacındadırlar. Ekmeleddin’in tüm vasıflarının yanında muhafazakar oluşu, AKP tabanından oy alacağını göstermektedir.

Bilinçli bir şekilde Ekmeleddin düşmanlığı ve onun hakkında kara propaganda yapanları ayıralım. Ancak olayın boyutlarını, adayın kim olduğunu bilmeden, bilinçsiz bir şekilde isme itiraz edenlerin, bu girişimlerinden derhal vazgeçmeleri gerekmektedir.

Sözde radikal bir tavır sergileyenlerin, yaptıklarıyla radikal girişim adı altında Tayyip Erdoğan’a hizmetten başka bir şey değildir. Bunu anlayamayan, dünyaları küçük olanların artık ufuklarını geliştirmeleri gerekmektedir.

Herkes safını belirlemeli. Geleceğin inşasında ya olumlu bir katkımız olacak ya da Türkiye’yi felakete sürükleyeceğiz. Türk diye bir şey yoktur diyen zihniyete geçit vermemek, Türk olmayanı Cumhurbaşkanı yapmamak elinizde.

Söz senin Türkiyem! Uyanık ol, hırsıza, uğursuza, rüşvetçiye, geçit verme.

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.