Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Eğitimde Hedeflerimiz Dünyayı Kapsamalı

13.09.2018
A+
A-

-Siyasetin içinde kayboluyoruz bir eğitimci olarak yazılarımda eğitime yer vermeliyim diye inandığım için böyle bir yazıyı kaleme aldım.-

Milli Eğitim Bakanı demiş ki; “Bütün dünyaya örnek olacak insan yetiştirmemiz lazım.” Bu söylediği sözden de anlaşılmalı hedefi çok büyük. Bize de gereken böyle bir hedefin peşinden koşmamızdır. Ziya Bey herkesi kucaklayan ve kuşatan bir eğitim anlayışı geliştirmek istiyor. Tam da Türk tipi bir eğitim sistemi.

“Önce insan yetiştirmemiz lazım. Ahlaklı, erdemli, kemal sahibi. Sonra başarı. Bir mesleği olmalı ve onu iyi yapmalı. İş dünyasının ihtiyacını karşılayacak eleman yetiştirmek öncelikli işimiz değil.” Diyor sayın Bakan. Tam bir eğitimci gibi konuşuyor. Yazar Ali Erkan Kavaklı soruyor “Vatandaşın önceliği farklı, çocuğunun başarılı olmasını istiyor” diyor. Sayın Bakan olayın farkında olduğunu belirtip “Önce olgun, erdemli insan; sonra başarı.” İşin böyle organize edilmesi gerektiğini belirtmiş. Tam bir eğitimci bakışı. Türkiye dışında kalan ama bizim mirasımız olan toprakları da kucaklayan bir eğitim sisteminden yana olduğunu anlatıyor.

Atatürk’ün ülkesinde bir ara Amerikalılar bir komisyon kurup kendilerine göre bizim eğitim sistemimizi tasarımlamışlar. Hatta MİT personelini yetiştirip onların maaşlarını bile vermişler. Olayın çok ilginç boyutlara taşındığını gören Menderes en sonunda bu gidişe dur demiş. Bu Amerikan burs komisyonu çok etkiliymiş. Burs alan kişiler ülkelerine döndüklerinde etkili yerlere gelmeleri için çaba sarf ettiği açık.

Başka ülkelerin yeteneklerini eğitip devşirme anlayışımız olmalı. Yeteneği belli olan çocuklara sahip olmalıyız, başkaları bizim yeteneklerimizi alacağına biz o yeteneklere kendimiz sahip olmalıyız.

Sayın Bakan Eğitimde Aliya İzzet Begoviç’e ait olan sözü kullanarak “Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmalısınız.” dedi. Bakan böylece hedefi büyük tuttuğunu gösterdi. “Bilimle aklı ve gönlü birleştirmeye, çift kanatlı olmaya ihtiyacımız var. Evrensel anlayışın yerel temsili için düşünmeye ihtiyacımız var. Bu nedenle yerli düşün, küresel davran demek durumundayız.” Diyen sayın Bakan şöyle devam etmiştir: “Güneş olmak, yağmur olmak için buradayız. Güneş hiçbir nebatı, otu, kurdu, kuşu, çocuğu, evlatlarımızın hiçbirini ayırmadan hepsini ısıtır. Yağmur, size su var, size yok demez. Ne varsa herkese dağıtır. Gelin, hep beraber bu ülkeyi aklın, bilimin, gönlün merkezi yapalım. Hepimiz deli gömleklerimizi yakalım, gitsin!” diyerek tam bir eğitimci olarak konuşmuştur.

Bakanın şu sözleri onun ne demek istediğinin farkında olmamızı sağlıyor; “Eğitimde bir şeyler yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım. Bizim sivri akla ihtiyacımız var. Biz olmayı aşıp hepimiz olmak durumundayız.” 

Bakan Selçuk eğitimin kalbinin öğretmen olduğunu biliyor. Öğretmen iyi, nitelikli bir insan olursa eğitimin o zaman kaliteli olacağının bilincinde. Onun için net bir şekilde öğretmen tanımının üstünde duruyor. Daha nitelikli öğretmen yetiştirmek için YÖK ile birlikte çalışmalar yapmaya hazırlanıyor.

Eğitimin başında olan Bakanın ufkunun geniş olması bu ülkenin kazancı olacaktır. Ülkemiz alacağı eğitim sayesinde başarıya imza atacaktır. Görünen o ki Türkiye bu Bakanına sahip çıkmalı. Eğitimi böyle bir eğitimcinin ellerine bırakmalıdır. Yeni argümanlara göre eğitimimiz şekil almalı yeni ufuklara, engin ufuklara ulaşmalıyız.

Hep siyaset yazmaya çalışan ben ülkenin kurtuluşunun eğitimde yattığını bilen bir Eğitim Bilimleri Fakültesi mezunu olan ben okuldaşım sayın Bakan hakkında bir şeyler yazayım dedim. Bende böylece eğitim yıllarıma gittim. Bizim için geleceğin eğitimde olduğunu bilen biri olarak her işin başı eğitimdir ya da olmalıdır diyerek okuldaşım sayın Bakana görevinde başarılar diliyorum. Benim bildiğim eğitimin başına bir eğitimcinin gelmesi işi daha anlamlı kılmaktadır.

Bu yazıyı yazmama vesile olan sayın yazar Ali Erkan Kavaklı’ya sonsuz teşekkürlerimi iletirim.

Sağlıcakla kalın!

 

FİKRİ ATILBAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.