Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Eğitim yükselirse AKP kaybeder

06.09.2013
A+
A-

Orhan Karataş

AKP iktidarı devralırken henüz okula başlamamış çocuklar bugün lise mezunu oldular ve Lisans Yerleştirme Sınavına girdiler. Yani bugün eğitim çağı içindeki insanların tamamı AKP düzeni içinde öğrenim gördüler ve görüyorlar. Dolayısı ile yaşanan her şeyin vebali bu hükümetin omuzlarındadır. Topu başka yerlere atma, kıvırma, milattan önce yaşanmışların arkasına saklanma gibi bir hakları ve yetkileri yoktur. Başarı da, başarısızlık da kendilerine aittir.

Temel bilgiler bile verilemiyor

Eğitimin genel hali içler acısıdır. AKP iktidarının üzerinden 11 yıl geçmiştir ve Türk eğitim sistemi kelimenin tam anlamıyla büyük bir belirsizliğin, hatta kaosun içine sürüklenmiştir. Her gelen bakan kendi kafasına, kendi hesabına göre bir düzen kurmaya çalışmış, koca camiayla futbol topu gibi oynanmıştır. Bunun ağır ve acı sonuçlarını herkesten önce öğrenciler ve eğitim camiası yaşamak zorunda kalıyor. İçi boş övünmelerle bu milleti bir yere kadar oyalayabilirsiniz, ama günü ve zamanı gelir, gerçekler bir tokat gibi yüzünüze patlar. Üniversite giriş sınavlarının ortaya koyduğu gerçek, temel bilgileri bile alamamış yüzbinlerce gencin olduğunu göstermiştir. Puanı dahi hesaplanamayan, sıfır çeken öğrenci sayısını, utandıkları için bu yıl açıklayamamışlardır.

Yeni sistem ölü doğdu

AKP’nin eğitimin başına getirdiği beşinci bakan olan Nabi Avcı, yap-boz geleneğine uygun olarak, kendinden öncekileri reddeden ve rafa kaldıran yeni bir sistem açıkladı. Daha ilk dakikadan itibaren bu yeni sistemin de eskilerden farkı olmadığı ve eğitimin sorunlarını, öğrenicinin, öğretmenin, velinin sıkıntılarını daha da büyütmekten başka bir işe yaramayacağı ortaya çıktı. Kesin olan tek şey eğitimin her geçen yıl daha da kötüye gittiği ve buna bağlı olarak başarısızlığın daha da büyüdüğüdür. Millet İmam-Hatip, başörtüsü gibi din istismarlarıyla, hesap sorma masallarıyla uyutulurken, eğitim AKP ile birlikte her geçen gün dibe vuruyor.

Dershane bağımlılığı artacak

Açıklanan yeni sistem de diğerlerinden farklı değildir. Söylenenin tersine dershanelere bağımlılık daha da artacaktır. Önceden sadece son sınıflar dershaneye gidiyordu, şimdi bu amansız yarışta geri kalmamak için 5 ve 6’ncı sınıflar da yollara düşecektir. Öğrenci ve veli üzerindeki sınav baskısı çok daha ağırlaşmıştır. Üstelik bu sınavların yapılma şekli her türlü şaibeye ve etkiye açıktır. Haksızlık, adaletsizlik daha da büyüyeceği gibi, fırsat eşitliği ağır yara alacaktır. Bazı okullarda yığılmalar olması ve bunun da beraberinde ayrışmalar getirmesinin kaçınılmaz olduğu yine bütün uzmanların üzerinde ittifak ettiği bir gerçektir. Ve anlaşılan odur ki, bir sonraki bakana da bu sistemi kaldırmak ve yerine kim bilir hangi garabeti koymak düşecektir.

AKP eğitimsizlikten besleniyor

Daha öncede belirttiğimiz gibi, AKP’nin varlığı ve devamı eğitime değil, eğitimsizliğe bağlıdır. Bunu biz söylemiyoruz. Yapılan araştırmalar ve kamuoyu yoklamaları net biçimde ortaya koyuyor. Bugüne kadar yapılan bütün araştırmalarda eğitim seviyesi ne kadar düşerse, AKP’nin oy oranının o kadar yükseldiği görülmüştür. Bu gerçek ortadayken, AKP’den eğitimi yükseltecek, kaliteyi arttıracak, bilgili, becerili, dünyayı ve Türkiye şartlarını iyi değerlendiren, vizyonu olan, donanımlı ve hazır bir nesil yetiştirmesini beklemek hayal olur. AKP için önemli olan kalıcı ve dünya şartlarına uygun bir eğitim düzeni kurmak değil, zeki ve çalışkan çocukları, kendi zihniyetine, kendi menfaatine uygun biçimde yönlendirmek ve hedeflerine uygun olarak kullanmaktır. Eğitim anlayışı da, eğitim düzeni de tamamen bunun üzerine kuruludur ve bununla sınırlıdır.

Kimse memnun değil

Israrla ve biraz da metazori bir şekilde 4 tane üçün toplamı olan eğitim düzenini meclisten geçirdiler. Bir yıllık uygulama sonuçları bu düzenin son derece yanlış ve yetersiz olduğunu ortaya koymuştur. AKP’ye oy verenler, AKP teşkilatları, hatta AKP millevekilleri bile durumdan şikayetçidir ve yanlış yapıldığını söylemektedir. Gidin bir yetkiliyle, bir öğretmenle, bir veliyle, bir öğrenciyle konuşun. Göreceğiniz şudur: Bakanlık tedirgin, okullar yetersiz, öğretmen çaresiz, veli şaşkın, öğrenci ümitsiz. Hiç kimse ne yapacağını, nereye gideceğini, kime başvuracağını bilmiyor. Sorumluluk taşıyanlar da isyan ediyor.

Bakana göre düzen

Hükümetin, günü kurtarmaya dönük çelişkileriyle, polemik dozu had safhada olan yaklaşımlarıyla ve istismara prim veren siyasi tutumuyla, kalıcı, gerçekçi ve çağın şartlarına uygun bir eğitim sistemi kurulması imkansızdır. Gelen her bakanın kendine ait bir politikası oluyor, gidenin uygulamalarını reddediyor. Kendi zihniyetindekileri hayata geçirmenin çare ve arayışı içinde oluyor. Bütün bunlar AKP’nin bir eğitim politikası ve gelecekle ilgili bir hedefinin bulunmadığını ispatlıyor. Şimdi bu tablodan kalıcı, doğru, faydalı ve istikrarlı bir eğitim düzeni çıkmasını, başarının artmasını bekliyoruz. Güneş akşamdan doğarsa, bu tablodan da yüksek başarı ve faydalı bir düzen çıkar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.