DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Hafif Yağmur

Efkan Ala neden görevden alındı?

02.09.2016
165
A+
A-

 

 

FETÖ ile mücadelede her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Özellikle askeri ve sivil bürokraside ibret veren bağlantılar ortaya çıkıyor ve görevden almalar kesintisiz devam ediyor. Hukuk içinde kalındığı ve kurunun yanında yaşın da yanmadığı müddetçe, bu temizliğin yapılmasına hiç kimsenin bir itirazı olamaz. Nereye kadar gidiyor, kime dayanıyorsa fark etmemeli ve bu ihanet yapılanması kökünden koparılmalıdır. Ancak, gelişmeleri yakından takip eden herkes şu soruyu soruyor: Bu hain örgütlenmenin siyasi ayağı yok mu ve bu temizliğe ne zaman sıra gelecek?

BAKANLIK BAŞARISI!
Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı görevinden istifası, daha doğru bir ifadeyle, ani bir kararla istifa ettirilmesi, sıranın siyasete geldiğinin bir işareti olabilir mi? Bu sorunun cevabını Efkan Ala’nın FETÖ ile her hangi bir bağlantısı olduğu veya olabileceği endişesini bir kenara bırakarak arayalım.
Her ne kadar 15 Temmuz gecesi kendisine uzun süre ulaşılamamış olduğu ortaya çıksa da, bugüne kadar görevde tutulmuş olması, maruzatının makul görüldüğünü göstermektedir. Bırakın böyle bir bağlantı olmasını, şüphesi bile sözün bittiği yerdir. Dolayısı ile bu konuda bir değerlendirme yapmak veya bunun üzerinden sebep aramak, en azından şu ana kadarki bilgiler çerçevesinde haksızlık olacaktır. Ancak, Efkan Ala’nın bakanlık dönemiyle ilgili söylenecek çok şey var. Hatta bana sorarsanız, AKP döneminin en başarısız iki bakanı olarak Ahmet Davutoğlu ve Efkan Ala isimlerini söylerim. Zira, dış politikanın da, içerinin de perişan halinin hesabını elbette öncelikle başında bulunanlardan sormak gerekiyor. Yürütme sorumluluğu taşıyanlar da aynı şeyi düşünmüş olmalılar ki, bu iki isim de kenara çekildi.

DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİ
Biraz daha ayrıntıya girersek, durum daha da netleşecektir. Türkiye, tarihin en ağır ve en büyük bedelleri ödemek zorunda kaldığı terör eylemlerini yaşıyor. Üç koldan amansız bir saldırıyla karşı karşıyayız. PKK terörünün geldiği aşama dehşet vericidir. Bunun çok çeşitli sebepler olduğu muhakkaktır. Ancak, yapılan yanlışları da unutmamak gerekiyor. Çözüm denilerek nasıl bir çözülmeye maruz kaldığımızı ülkeyi idare edenler itiraf ediyorlar. Bu süreçte önce Diyarbakır Valisi, sonra İçişleri Bakanı olarak Efkan Ala hep ön planda olmuştur. Daha da önemlisi 28 Şubat 2015’te Dolmabahçe Sarayı’ndaki Sevr anlaşmasını imzalayan heyetin içinde Efkan Ala da vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisi üzerine o toplantıya katılan Yalçın Akdoğan ve Mahir Ünal, çok önceden kabine dışı kaldılar, ama Efkan Âlâ devam etti.

3 KOLDAN SALDIRI
Aynı şekilde IŞİD terörünün azması yine Ala’nın bakanlık dönemine rastlamaktadır ki, ülkenin başkentinde bombalar patlamıştır. FETÖ terörü için kelimeler kifayetsizdir. Bugüne kadar yazılıp söylenenler ne olayın boyutunu anlatmaya, ne de içinde bulunduğumuz tehlikeyi ortaya koymaya yetmemektedir. Daha da vahimi olanı bu 3 terör örgütünün de hala aktif olmaları ve daha neler yapabileceklerinin bilinmemesidir. Bu kadar vahim gelişmeler yaşanırken, birinci derecede sorumluluk taşıyanların hiçbir şey olmamış gibi devam etmeleri, zaten bir anormallik değil midir?

SİYASİ BEDEL
Sadece bu kadarı Efkan Ala’nın görevi bırakması veya alınması için fazlasıyla yeterlidir. Fakat büyük ihtimalle asıl sebep bunlar değildir. Zira, AKP döneminin en tipik özelliklerinden biri, Türkiye tarihinin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşamak zorunda kalırken hiçbir siyasi bedelin ödenmemesidir. Başka ülkelerde bırakın görevde kalmayı, siyaset tarihinden silinip gitmeye fazlasıyla yetecek olan şeyler, bizde çok sıradan şeylermiş gibi geçiştirildi. Bu gerçek orta yerde dururken Efkan Ala’nın başarısızlığından dolayı görevden alındığını söylemek havada kalacaktır. Kaldı ki, Ala’nın özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvendiği, her zaman yakınında tutuğu bir isim olduğu da siyaseti takip eden herkes tarafından biliniyor.

BİR TÜRLÜ SONUÇ ALINAMIYOR
Gelelim bize göre asıl sebebe: Niye alındığını, yerine kimin getirildiğine bakarak izah etmenin daha isabetli olacağı kanaatindeyim. Köklü ve hızlı bir FETÖ temizliği, ülkenin varlığı ve birliği açısından olduğu kadar, AKP’nin devamı ve özellikle de Cumhurbaşkanının hayatı açısından hayati önemdedir. Bu temizlik 1,5 aydır yapılıyor, ama bir türlü tam sonuç alınamadığı gibi, ortaya çok önemli aksaklıklar çıkıyor. Mesela, FETÖ soruşturmasında çok önemli bir yer tutacağı anlaşılan Adil Öksüz’ün nasıl kaçtığı ve neden hala yakalanamadığının makul izahını kimse yapamıyor. Belli ki, devlet içinde hala direnen yapılar var ve işin püf noktası tam da burasıdır.

PARTİ İÇİNDEKİ GRUPLAR
AKP içinde çok çeşitli gruplar var. FETÖ dışındaki cemaat ve tarikat bağlantılarından tutun da, siyasi köken itibariyle özellikle de milli görüş çizgisinden gelen veya öyle görünenlere varıncaya kadar birçok yapı mevcut. FETÖ sonrası bu tablonun daha da öne çıktığı iddia edilmektedir. Dolayısı ile bu yapıların içinde olanlar veya yakın duranlar etkiye de açık hale geliyorlar. Mensubiyet veya yakınlık hissettiklerine karşı adil olamıyorlar. Bu durumda etkili bir temizlik mümkün olmuyor. Efkan Ala için şu yapının veya bu cemaatin adamıdır iddiasında değiliz. Ancak, uzun süredir partinin içinde olması ve bu yapıların etkisine de açık hale gelmiş olması ihtimalini doğuruyor.

ETKİYE EN AZ AÇIK OLAN İSİM
Süleyman Soylu, partiye sonradan katılmış, geçmiş, sicil, hayat tarzı, ideoloji olarak, AKP’nin ağırlıklı kesimiyle çok benzeşmeyen bir isim. Dolayısı ile etkiye en az açık olduğunu söylemek mümkündür. Şu anda Cumhurbaşkanının çok ihtiyacı olan özellik, tam da budur ve tamamen bu özelliğinden dolayı İçişleri Bakanlığı’na getirilmiş olduğu düşüncesindeyim. Önce etki, tepki ihtimali ortadan kaldırılıyor. Bu durum, sıranın siyasete de geldiğinin de işaretidir. Zira, bu mücadelenin verilebilmesi için bağlantıların, önceliklerin bir kenara bırakılması öncelikli şarttır.
Bir iddia da bulunmuyorum. Dışarıdan baktığım zaman gördüğümü söylüyorum. İsabet derecesini zaman gösterecektir.
Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.