Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

Düzce Emniyet Müdürünün İstifasındaki Gerçek

27.04.2014
A+
A-

Ailevi gerekçelerle istifa ettiği açıklanan Düzce Emniyet Müdürü Ayhan Buran’ın görevi bıkma nedeninin yolsuzluk soruşturmasının ardından teşkilatta yaşanan tasfiyeler olduğu ortaya çıktı.

İçişleri Bakanlığı’nca 90 personeli tayin etmesi istenen Ayhan Buran’ın, “Meslek onuruyla bağdaşmıyor” diyerek istifa ettiği belirtildi.

Yol­suz­luk ve rüş­vet so­ruş­tur­ma­sı­nın ar­dın­dan em­ni­yet­te baş­la­yan tas­fi­ye­ler ve bas­kı­lar, be­ra­be­rin­de üst dü­zey is­ti­fa­la­rı da ge­tir­di. Em­ni­yet­te, ‘ca­dı avı­na­’ dö­nü­şen ta­yin ve gö­rev ye­ri de­ği­şik­lik­le­ri­ne bir tep­ki is­ti­fa­sı da Düz­ce Em­ni­yet Mü­dü­rü Ay­han Bu­ra­n’­dan gel­di.

DOSTLARI VAZGEÇİRMİŞ

İd­di­ala­ra gö­re, 17 Ara­lık Yol­suz­luk ve Rüş­vet so­ruş­tur­ma­sı­nın ar­dın­dan gö­rev ye­ri de­ğiş­ti­ri­len 90 per­so­ne­li 2 ay için­de ye­ni­den ta­yin et­me­si is­te­nen Bu­ra­n’­ın uz­man ele­man kal­ma­dı­ğın­dan ya­kı­dı­ğı ve “Mes­lek onu­ruy­la bağ­daş­mı­yo­r” di­ye­rek is­ti­fa et­ti­ği be­lir­til­di. İlk ta­yin­ler­de is­ti­fa­nın eşi­ği­ne ge­len Bu­ra­n’­ın ya­kın dost­la­rı­nın tel­ki­niy­le is­ti­fa­dan vaz­geç­ti­ği de be­lir­til­di.

HAK­KI­MI HE­LAL EDİ­YO­RUM

An­cak Bu­ran, İçiş­le­ri Ba­kan­lı­ğı­’nın Düz­ce Va­li­si­’ne yap­tı­ğı bas­kı ve lis­te sun­ma­sı ne­de­niy­le da­ha faz­la da­ya­na­ma­dı. Bu­ra­n’­ın ça­lış­ma ar­ka­daş­la­rı­na, “Biz teş­ki­la­tın her bi­ri­min­de ge­ce gün­düz de­me­den ça­lış­tık. Bu­ra­la­ra tır­nak­la­rı­mız­la gel­dik. Mu­ta­dın dı­şın­da bi­ri­le­ri ta­yin ça­lış­ma­la­rı ya­pı­yor. Hak­kı­mı o yan­lış yol­la ta­yin ya­pan­la­ra da he­lal edi­yo­rum. Siz­ler ba­na hak­kı­nı­zı he­lal edin. Kı­sa sü­re­de ar­ka­daş­la­rın 2-3 kez ta­yin edil­me­si, yer­le­ri­nin de­ğiş­ti­ril­me­si olur dav­ra­nış­lar de­ğil” di­ye­rek ve­da et­ti­ği öğ­re­nil­di. Bu­ra­n’­ın is­ti­fa­sı onay­la­na­na ka­dar 10 gün­lük yıl­lık iz­ne çık­tı­ğı ve “Bun­dan son­ra ço­cuk­la­rı­ma va­kit ayı­ra­ca­ğı­m” de­di­ği be­lir­til­di.

‘Zulme dönüştü’ demişlerdi

Yolsuzluk soruşturmasının ardından tasfiye depremi yaşayan Emniyet teşkilatı, kritik istifalarla sarsılmıştı. Hakkâri Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ve Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz da tasfiyelere tepki göstererek istifa etmişti.

KRİTİK İSTİFA

Ergüder ve Yılmaz istifaları sonrası yaptığı açıklamada tasfiyelerin zulme dönüştüğünü söylemişti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kritik birimlerinden Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na yolsuzluk operasyonundan sonra atanan Ünal Acar da tasfiyelerle terörle mücadelenin içi boşaltıldığını savunarak atandığı görevinden 56 gün sonra istifasını sunmuştu.

Gerekçe ailevi nedenler değil

Emniyet kaynakları, Ayhan Buran’ın istifasının ailevi nedenlere dayalı olarak gösterilmesinin ise gerçeği yansıtmadığını aktardı. 8 Ocak’ta Düzce Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Buran’ın eşi Zekiye Buran, geçen yıl kasım ayında lösemi nedeniyle yaşamını yitirmişti. Buran 4 çocuk babası.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.