DOLAR 5,7995
EURO 6,4294
ALTIN 273,7
BIST 107.859
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Duygusallık Kötümüdür?

07.11.2015
135
A+
A-

Yaşamın sınır tanımayan hızlı akışı içerisinde yaşadığımız bütün alanlarda, fırsatın doğduğu her noktada, defalarca kullandığımız ve her kullandığımızda da farklı bir kasıntı hissi yaşadığımız klişe sözlerden bazıları da “sen bu günlerde çok duygusalsın, dikkat et duygularınla hareket ediyorsun, biraz daha mantıklı ol” gibi duyguların olumsuz bir hal olarak yorumlandığı, Onu doğallığı ile yaşamanın sanki bir zayıflıkmış gibi algılandığı, hatta kişiliğimizin zayıf ve olumsuz yanıymış gibi ifade edilenlerdir.

Bunları tekrar tekrar yaşamamıza ve de gururlanarak ifade etmemize rağmen, bize duygularımızdan ve mantıklı olmamızdan neler anladığımız sorulduğunda ise, çoğumuz verecek bir cevap bulamaz ve o böbürlenerek yaşadığımız mantıklı olmanın ne menem bir şey olduğunu açıklayamamanın da ezikliğini tüm ağırlığı ile yaşarız .

Oysa meseleyi biraz daha etraflıca düşünürseniz ve de olayın insan olma noktasındaki önemini kavramaya çalışırsanız, bütün alanlarda duyguların bir adım daha öne çıktığını ve de insanı diğer canlılar arasında farklı kılan yanının duyguları olduğunu fark edersiniz. Bize yaşamımızın her döneminde öğretilen ve de bizimde sorgulamadan kabul ettiğimiz şey, insanı diğer mahlukatlar dan ayıran ve onlara da üstün kılan en önemli yanının mantıksal, daha doğrusu düşünsel yanı olduğudur.

Gerçekte ise bilişim teknolojisinin akıl almaz bir ivme kazandığı günümüzde bellek, algılama, dikkat ve mantık gibi zihinsel süreçlerin yapay şekillerinin bu gelişmenin en can alıcı yanını oluşturduğunu dikkate alırsak, teknolojinin bizim çokta övünerek ifade ettiğimiz yanımızı kolayca çözdüğünü fark ederiz.

Oysa aynı teknoloji yaşamımızdaki olayları algılama, yorumlama ve anlamlandırma yetilerimizle çok yakından ilişkili olan, duygusal tepkilerimiz konusunda ise hiç bir gelişme gösterememektedir. Çünkü duygusal tepkiler sanıldığının aksine çok daha karmaşık ve insana mantıklı olmaktan çok daha özgü olan zihinsel bir süreçtir.

Bu günkü insanlığın erişmiş olduğu noktada şöyle bir durupta, bulunulan konuma gelinceye kadar geçirilen sürece uzunlamasına bir göz atarsak, dünya tarihi boyunca insanların bir yarısının, diğer yarısı ile süreğen bir savaş içerisinde olduğunu, bu savaşlar verilirken bunun itici gücünün de, çokta övünerek ifade ettiğimiz mantıklı yanımız olduğunu, kolayca görebiliriz.
Bu mantıklı yanımızı kullanarak, dünyaya hükmetme, daha çok kazanma ve de en güçlü olma mücadelesi verirken, nihai sonuç olarak ta bizim dışımızdakilere onarılmaz zararlar vermekteyiz. Bunun somut örneğini dünya insanlığının geleceğini ciddi olarak tehdit eden, KÜRESEL ISINMANIN baş aktörü olan ABD’nin, bu tehlikeyi minimale indirmek için yapılmış olan KYOTO sözleşmesine imza koymamasında görebilirsiniz.

Oysa ABD’nin küresel ısınmada en yüksek pay sahibi olmasındaki en belirgin yanı, mantık ve düşünce temelli teknolojik gücüdür. Yani daha çok kazanmak ve dünyaya hükmedebilmek için, mantığın ve düşüncenin bütün nimetlerinden maksimal ölçüde faydalanmaktadır.
Bu durumda sonuçta dünya insanlığına sadece ve sadece kan ,göz yaşı ve de korku sunmaktadır.
Diğer yandan övündüğümüz mantıklı ve akıllı olma yanımızın bu acımasızlığı karşısına dikilen ve de pratikte insan olmayı kast ettiğimiz özelliklerimizin başlıca dayanağı, o zayıflık veya istenilmeyen yanımız olarak algıladığımız duygusal tarafımızdır.
Çünkü olumlu ya da olumsuz duyguların diğerleriyle paylaşılması, bir guruba ait olma, bir araya gelme ve sonrasında da kaynaşmayla sonuçlanmasında, o son derece önemli bir faktördür.
Tıpkı, mantığı ve aklı ile övünen dünya tarafından evsiz barksız, yetim ve öksüz bırakılan, milyonlarca Suriyeli’nin içler acısı halini seyretme misalinde olduğu gibi, birlikte paylaşılan duygular ne kadar derinden ve “YÜREKTEN DUYULURSA, işte o zaman insan olduğumuzu hücrelerimize dek hisseder ve Mantığı ile övünenler adına da utanırız.

GÜNÜN SÖZÜ : HIRS İLE MUTLULUK, BİRBİRLERİNİ HİÇ GÖRMEZLER
BENJAMİN FRANKLİN

Yalçın Güzelhan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.