Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Dünya Hazmetmiyor

04.09.2014
A+
A-

Cumhurbaşkanı yeni, Başbakan yeni, ama zihniyet, kadro, hedef eski. Yine yıkım, yine talan, yine yalan. Toplama menfaat ortaklığını bir arada tutmak için yine menfaati paylaştırıyor, yine ihaneti yükseltiyor, yine yalanın her türlüsün servis ediyorlar. Kongre konuşmalarının özeti de, hükümet programının ayrıntıları da bunu ortaya koyuyor.

Bu defterler tekrar açılır

AKP döneminde talanın sadece Türk tarihine değil, dünya var oldukça konuşulacak örneklerini yaşadık. Oferler, Ogerler, Ali Dibo’lar gazetelerin arşivlerinde bütün ayrıntılarıyla duruyor. 17-25 Aralık’la ilgili mahkemenin takipsizlik kararı vermesi neyi değiştirir? TÜBİTAK’ın ortalığa saçılan ve paraların sıfırlanması talimatıyla ilgili ses kayıtlarına “montaj” demesi ne kadar inandırıcı olduysa, bu takipsizlik kararı da o kadar dikkate alınır. Elinizdeki devlet gücüyle, bunları kitabına uydurabilirsiniz. Bunların hesabının gerçek, tarafsız ve bağımsız bir yargı önünde verilmesini engelleyebilirsiniz. Ancak, bu durum ne bu iddiaları ortadan kaldırır, ne de bu hesabın görülmesini engeller. Er veya geç bu defterler mutlaka yeniden açılacak ve davalar hukukun önüne çıkarılacaktır.

Unutulmasın ki, Evren’in Cumhurbaşkanı olması, Anayasa’ya “yargılanamaz” hükmü koydurması, milletten yüzde 92 oy alması sonucu değiştirmedi ve 34 yıl mahkeme önüne çıkmasına engel olamadı. 3 yılda geçse, 30 yılda geçse bu defter tekrar açılır.

Ülkenin itibarı yerlerde

Bizi düşündüren şey, ülkenin uğradığı kayıplar ve içine düştüğü içler acısı durumdur. Cumhurbaşkanlığı devir-teslim töreni sırasında bir defa daha çok net görüldü ki, ülkenin itibarı yerlerde sürünmektedir. Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden gelen birkaç istisna dışında temsil düzeyi son derece düşük kalmıştır. Özellikle Avrupa ülkelerinden ve ABD’den kasıtlı biçimde bir geride durma tavrı ortaya konulmuştur. Başbakan Davutoğlu’nun herkesin gözleri önünde yaşanan bu acı tablodan bile bir hikmet çıkarmaya çabalaması karşısında şaşırıp kaldık. Türkiye Afrika ve Ortadoğu ülkelerine model oluyormuş ve onun için buralardan çok yoğun bir ilgi ve katılım olmuşmuş. Şu işe bakar mısınız, üçüncü sınıf ülkeler tarafından ilgi görmekle övünüyoruz.

Dünya hazmetmiyor

Türkiye’nin içine düştüğü yolsuzluk, rüşvet, yalan ve ihanet girdabını elinize geçirdiğiniz devlet gücüyle ve kurdurduğunuz havuzlarda toplanan paralarla satın aldığınız medya üzerinden bir bombardıman yaparak, bu millete hazmettirebilirsiniz. Ancak, dünya hazmetmiyor. Hazmetmediği gibi, geri çekiliyor ve uzak duruyor. Onun için Türkiye bölgesinde bu kadar silik ve etkisiz. Onun için Türkiye tarihinin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşıyor. Kaldı ki, vahamet sadece ortalığa saçılanlarla da sınırlı değildir. Kim bilir daha neler var ve açıklanmak için sırasını bekliyor?

Devletin sırlarını öğreniyorlar

Almanya’da bir skandal patladı. Türkiye uzun yıllar dinlenmiş. Sonra anlaşıldı ki, İngiltere ve ABD başta olmak üzere diğer ülkeler de bunu yapmış. Kuvvetle muhtemeldir ki, dinleyen ülke sayısı çok daha fazla. Şu işe bakın ki dinleyen ülkelerde bu skandallar çok daha yüksek ses getirdi ve çok daha büyük tartışmalara sebep oldu, biz de ise üzeri örtülüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, “güçlü ülkeler bu tür şeyler yapıyorlar” diyerek, neredeyse olayı önemsiz bir hale soktu. Oysa bu çok vahim bir durumdur.

Bu dinlemeleri insanların eşleriyle, çocuklarıyla, arkadaşlarıyla ne konuştuklarını öğrenmek için yapmıyorlar. Devletin sırlarını öğreniyor, kim bilir belki de bu sırada bir takım gayrimeşrulukları kayda alıyorlar. Daha sonra da bunları bir şekilde kullanıyorlar. Neler öğrendiklerini ve bunları nasıl kullandıklarını henüz bilmiyoruz. Acaba bu bilgiler üzerinden şantajlar mı yapıldı? Acaba bu şantajların karşılığında bir şeyler mi koparıldı? Acaba Türkiye’nin bu kadar yalnızlaşmasının, bu kadar itibarsızlaşmasının, bu kadar içine kapanmasının altında bu dinlemelerden elde edilmiş bilgilerin kullanılması mı var? Bu haklı soruları çoğaltmak mümkündür.

Yeni rezilliklerden mi korkuluyor?

Bir soru daha soralım: DSP Genel Başkanı Sayın Masum Türker, 17-25 Aralık operasyonlarının istihbaratını İnterpol’ün verdiğini söylemişti. Bu iddiayı Bengü Türk televizyonunda bizim de katıldığımız bir canlı yayında ortaya attı. Daha sonra bu sözleri köşemizden okuyucularımızla paylaştık. Bugüne kadar en küçük bir itiraz gelmedi. Bu durumda, İnterpol’ün bu istihbaratı Almanya’da ortaya çıkan ve diğer ülkelerde de olduğu anlaşılan dinlemelerden elde ettiği bilgilerden sağlamış olabileceğini birisi söylerse haksızlık mı etmiş olur? Böyle bir soru sorulmasından ve yeni rezilliklerin ortalığa saçılmasından korkulduğu için mi, bütün dünyada ses getiren bu dinlemeler önemsizleştiriliyor ve üzeri örtülmek isteniyor?

Liderlerin ne diyeceği belli

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilgili ülkelerin devlet veya hükümet başkanlarıyla bir araya gelince bu konuyu görüşeceğini söyledi. O liderlerin ne diyeceği, mesela Merkel’in yaptığı açıklamalardan belli değil mi? Kapalı kapılar ardında söylenecekler olanlar bu vahameti ortadan kaldırmaya yeter mi?Çok daha ağır ve acı olanı bu sicille, bu bagajla sizi ne kadar ciddiye alır, ne kadar muhatap olurlar? Aylardır Obama’ya ulaşamadığınızı kendiniz itiraf etmediniz mi? Şimdi göstermelik bir görüşmede ne söylemelerini ve size ne kadar itibar etmelerini bekliyorsunuz?

Hiç kimsenin bu ülkeyi bu durumlara düşürmeye hakkı yok. AKP artık bu milletin sırtında ağır bir yük olmakla kalmamış, her alanda ağır ve acı bedeller ödetir hale gelmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.