Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Dün Peres bugün Netenyahu

25.03.2013
A+
A-

Çok değil sadece dört yıl geriye gidelim. Türkiye 29 Mart 2009 da yapılacak Mahalli Genel Seçimlere hazırlanıyor. İktidarda bulunan AKP oylarında hızlı bir düşüş süreci başlamış, kendi yaptırdıkları kamuoyu yoklamalarında bile yüzde 30-35 arası sonuçlar çıkmakta ve artık; “İktidar partisinden olmayan belediyeler hükümetten destek ve hizmet alamaz” tehditlerine dayalı kampanyalar başlatılmıştır. Tam da o günlerde (28 Ocak- 1 Şubat 2009 arası) yapılacak olan Davos zirvesine Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir heyetle katılır Türkiye ve 29 Ocak 2009 günü o meşhur “ONE MİNUTE” vakası yaşanır Davos zirvesinde.

Televizyon ekranlarında, moderatörü “One minut!” diye azarlayarak söz alan ve İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’e dönerek; “Sayın Peres sesiniz çok yüksek çıkıyor…” diye başlayan o tarihi (!) nutku atan Sayın Erdoğan’ı günlerce izleriz. “Daha da gelmem Davos’a” der ve döner Türkiye’ye. Havaalanında seferden dönen kahramanlar gibi karşılanır ve artık o bir kahramandır. Nasıl da azarlamıştı eli kanlı bebek katili Şimon Peres’i. Nasıl da haddini bildirmişti İslam düşmanı Yahudi’ye. Halbuki aynı Şimon Peres’i ondan daha 15 ay önce 13 Kasım 2007 TBMM Genel Kurulu’nda “Barış elçisi” olarak konuşturan da aynı AKP Hükümeti ve aynı Başbakandı. Sonrasında, iki ay sonra yapılan mahalli seçimlere “One Minute” sloganıyla giren Davos fatihleri, yüzde 38’lik bir oy oranıyla birçok belediye başkanlığını kazanırlar.

Bugünlerde yine bir mahalli seçim arifesindeyiz. Hatta bir değil, ardı ardına birkaç seçimin birden arifesindeyiz. 2014 Mahalli seçimleri, yine aynı yıl içerisinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve hemen ardından 2015’te yapılacak Milletvekili Genel seçimleri. Her üç seçim de birbiriyle öylesine bağlantılı ki. Mahalli seçimlerden başarısız çıkacak bir AKP, Sayın Erdoğan’ın bütün hesaplarını bozacak, bütün planlarını alt üst edecektir. Kendilerinin, Cumhurbaşkanlığı’na veya hesapları tutarsa Başkanlığa aday olmaları bile bu mahalli seçimlerin sonuçlarına bağlı olacaktır. Yaşanan son gelişmelerle, 10 yıllık iktidarları boyunca zaten başarısız oldukları terörle mücadele ve attıkları yanlış adımlarla tamamen içinden çıkılmaz hale getirdikleri etnik ayrışma çatışma ortamı sebebiyle, ciddi anlamda yıpranma sürecine girmiştir AKP ve Genel Başkanı Sayın Erdoğan.

Tam da bu noktada bir can simidine ihtiyaç vardır. Mevkidaşı İsrail Başbakan’ı Binyamin Netanyahu’ dur yeni can simidi. Ne de olsa o da Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlarından biridir. Dün itibariyle Netenyahu Başbakan Erdoğan’ı telefonla arar ve hatta ABD Başkanı Obama’nın da olduğunu söyleyerek, basına yansıdığı kadarıyla şu cümleleri kurar; “İsrail askerlerinin operasyonel hatalarından dolayı Tük halkından özür diliyorum ve bu zararın karşılanmasına hazırız”. Hepsi bu kadar ve ardından Netenyahu, kabahatinden daha büyük bu özrü neden beyan ettiğini sosyal paylaşım sitelerinde açıklıyor. Diyor ki İsrail Başbakan’ı Netenyahu; “Değişen gerçekler, bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizi yeniden ele almamızı gerektirdi. Suriye krizinin sürekli kötüleşmesi en önemli kaygımız. Suriye ile sınıra sahip olan Türkiye ve İsrail’in iletişim halinde olması önemli. ABD Başkanı’nın ziyareti sona ererken aramızdaki krizi çözmek için Türkiye Başbakanı’nı aramaya karar verdim.”

Diğer taraftan bu gelişmeleri Sayın Erdoğan’ın bir dönem sözcülüğünü yapan gazeteci Akif Beki bakın nasıl değerlendiriyor; “Bu süreçte kazanan Erdoğan olmuştur. 3 sene aradan sonra İsrail’den gelen özür Erdoğan’ın başarısıdır”. Bu özrün dış politikadaki anlamı ise daha derin ve çok boyutludur Beki’ye göre. “İsrail’e özür dilettiren Türk lider” sıfatını kazanan Erdoğan, Türkiye’nin Ortadoğu’daki bölgesel liderliği açısından da önemli bir kazanım elde etmiştir. Gerçi Sayın Erdoğan’ın son zamanlarda yaptığı bir takım açılımları göz önüne aldığımızda bu “Türk Lider” yakıştırmasına bozulacağı düşünülebilir ama bunu söyleyen biz değiliz. Bir dönem kendilerinin sözcülüğünü yapan kişi bunu söylüyor.

Evet! Dün Peres, bugün Netenyahu. Yaşasın stratejik müttefiklerimiz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.