Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Dün Övüyorlardı Bugün Yermeye Çalışıyorlar

30.06.2014
A+
A-

İsmail Özdemir

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çalışmalarını başlatmasından beri yediden yetmişe herkes onu konuşuyor.

Her çevreden insanlar belli ki merak ve ilgi ile O’nu takip ediyorlar.

Basında geride bıraktığımız son bir hafta içerisinde çıkan ve yapılan haberlere, yazılan köşe yazılarına baktığınızda İhsanoğlu’nun çoktan ülkenin gündemine oturduğu da rahatlıkla söylenebilir.

Eleştiri namına söylenenlerde ise elle tutulur bir şeyi göremiyorsunuz.

Malum, iktidar yandaşı olan gazete ve televizyonlar bir şeyler uydurup sunma çabasında ama nafile.

Nitekim AKP iktidarı da aynı tavırda.

Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adını “şimdilik” kullanmayarak, kulağına fısıldanan “gerginlik İhsanoğlu’nun işine yarayacak” tavsiyesine uymaya gayret ediyor.

Ama derdine çare olmayacağını çok iyi biliyoruz.

Çünkü Erdoğan’ın kimyası buna müsait değil.

Yapısı aklı selimi kaldırabilecek erdem ve olgunluğa sahip olmadığından yakın zaman sonrasında “yüzünün kızararak, ağzını sonuna kadar açarak” bağırıp çağıracağına tanıklık edeceğiz.

* * *

Erdoğan’ın suskunluğunu AKP iktidarı belli ki diğer “ara elemanlar” vasıtasıyla telafi etme niyetinde.

Ekmeleddin Bey’e bir türlü kulp takamayanlar o kadar komik haldeler ki.

Dün ne söyledikleri açık ve seçik bir şekilde kayıt altında bulunanların, bugünkü söylemleriyle kendi kendilerini yalanlaması AKP zihniyetinin alışılageldik “öçlüsünü” görmememize başka örnekler sağlıyor.

Geçmişte İhsanoğlu ile ilgili neler dediklerini çok iyi biliyorlar ama herhalde Erdoğan’a karşı yalakalıkta sınır tanımama ve koltuklarını kaybetme korkusu hakikati söylemelerine mani oluyor.

Koskoca adamlar küçüldükçe küçülüyorlar, belli ki kendi “şeref ve onur” tanımları tavırlarına da uyuyor ki, yakın zaman öncesine kadar yere göğe sığdıramadıkları Ekmeleddin İhsanoğlu’nu şimdilerde “nasıl olurda bir şeyler söyler ve önünü keseriz” anlayışıyla sözüm ona eleştirmeye çalışıyorlar.

Bunların başında da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geliyor.

* * *

Yozgat Milletvekili olan ve yumuşak huyu ile tanılan Bekir Bozdağ, geride bıraktığımız günlerde Yozgatlı olan Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili “Herkes adayı Google’dan öğrenmek istiyor. Yozgat’ta sadece nüfus kaydıyla değil de özüyle, her şeyiyle Yozgat’a hizmet edenlerin Yozgatlı olduğunu bilir ve öyle kabul eder.” ifadelerini içeren bir açıklama yapmış.

Bakın siz şu işe ki aynı Bekir Bozdağ, çok değil yaklaşık bir yıl önce, 20 Nisan 2013 tarihinde Yozgat’ta Bozok Üniversitesi Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi açılışında, üstelikte Yozgatlıların huzurunda İhsanoğlu ile ilgili “Ekmeleddin İhsanoğlu bey Yozgatımızın iftihar ettiği değerli bir Yozgat evladıdır, büyük bir bilim insanıdır. Hem ülkemizde, hem de ülkemizin dışında Türk medeniyetine, Türk kültürüne, tarihine, İslam bilim hayatına çok önemli eserler kazandırdığı gibi çok değerli insanlar da yetiştirmiştir. Sadece Türkiye’de değil başka ülkelerde de çok değerli bilim adamlarını yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur. İslam dünyası için çok önemli ortaklıkları ortaya koyan çalışmalar yapıyor. O yüzden onun kurulmasındaki katkılarından ve bugünkü hizmetlere ulaşmasından dolayı öncelikle Ekmeleddin İhsanoğlu hocama şükranlarımı sunuyorum.” sözlerini kullanmış…

İşte AKP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu ile alakalı açmazı, çaresizliği ve çıkmazı tıpkı Bekir Bozdağ’ın içerisinde düştüğü gibi bir halde saklıdır.

Merak ediyorum acaba birisi de çıkıp kameralar önünde Bekir Bozdağ’a “Dün Ekmeleddin Bey’i yere göğe sığdıramıyordunuz, Yozgat’ın medarı iftiharı diyordunuz ama bugün eleştiriyorsunuz” derse ne cevap verecektir?

* * *

CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİNDE İHSANOĞLU NEDEN AVANTAJLI?

Şahsi olarak Cumhurbaşkanı Seçim sonuçlarının Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Türk Milleti’nden alacağı yetkiyle Çankaya’ya çıkmasını sağlayacağına inanıyorum.

Bunun sebepleri son derece açık:

1-AKP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’na karşı söyleyebileceği, eleştirebileceği, elindeki medya gücü ile uygulamaya koyacağı kara propagandaya malzeme olarak kullanılacak hiçbir şey yoktur, geçmişi tertemizdir. Buna karşın Recep Tayyip Erdoğan üzerindeki şaibeler, cevabını bulmayan sorular, yolsuzluk iddiaları oldukça fazladır.

2-AKP tarafından aday gösterilmesi beklenilen Recep Tayyip Erdoğan’ın, dürüstlük, ahlak, donanım, eğitim, kültür, devlet adamlığı, temsilde eşitlik yönetimde hakkaniyet namına Ekmeleddin İhsanoğlu ile asla aynı seviyede olmayacağı, olamayacağı açıktır.

3-Şayet aday olursa Recep Tayyip Erdoğan AKP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmek zorunda kalacak. Böylesi bir sonuçsa, ne kadar çok hesap yapılırsa yapılsın AKP’de çok büyük kopmaların ve iç çekişmelerin yaşanmasına sebep olacaktır. Parti içi disiplini çoktan bozulmuş olan AKP, sonu ANAP’a benzeyen yola çoktan girmiştir.

4-Recep Tayyip Erdoğan sadece AKP tabanından oy almayı hedeflerken Ekmeleddin İhsanoğlu Türk Milleti’nin adayı olarak ortaya çıkmıştır. İhsanoğlu’nun oy yelpazesi çok geniştir, bunun içerisinde AKP tabanı da vardır.

5-Recep Tayyip Erdoğan’a en büyük sürprizi AKP tabanı yapacaktır. Zira “istikrar” tanımını kendi ismiyle eş değer bir yaklaşımla tabanına kabul ettiren Erdoğan’ın, adaylığının kesinleşmesi halinde başında kendisinin olmadığı hükümetin, AKP’ye oy vermişler tarafından kabul edilmesi zordur.

6-Kamuoyunda kabul gören Cumhurbaşkanı profilinin ağır başlı, nazik, aklı selim ölçülerde olması, neredeyse her fırsatta bağırmaktan geri durmayan Recep Tayyip Erdoğan ile uyuşmamaktadır. Bu anlamda Ekmeleddin İhsanoğlu’nun milletin kabul değeri olan Cumhurbaşkanlığı profiline çok daha yakın olduğu ortadadır.

7-Yapılacak olan bu seçim “genel seçim” değildir, Cumhurbaşkanı Seçimi’dir. Dolayısıyla oy verecek olan vatandaşlar, particilikten öte bir anlayışla oylarını kullanacaktır. Bu durum, AKP tabanı üzerindeki baskıyı gevşettiğinden, İhsanoğlu’na yönelik oy geçişi tahmin edilenden çok daha fazla olacaktır.

8-AKP iktidarı Cumhurbaşkanı Seçimleri öncesinde PKK ve terörist başı ile giriştiği ortaklıkta yeni adımlar atarken, Türk Milleti bu “sürecin” ne anlama geldiğini “bayrakların indirilmeye başlanmasıyla” kavramış ve nihayetinde nereye varabileceğini idrak etmeye başlamıştır.

Uzun lafın kısası, hangi pencereden bakarsak bakalım İhsanoğlu’nun, Erdoğan’a göre üstün yönleri ve avantajları çok daha fazladır.

Kimse bunun medyada yansımasının olmadığına bakarak aldanmasın.

Yakın zamanda durum çok daha netleşecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.