Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Dosya savaşı açılırsa kimin altında kalacağı belli olmaz

05.10.2017
A+
A-

Melik Gökçek’in istifasının istenmesine karşı, AKP’den istifa ederek belediye başkanlığına bağımsız olarak devam etme resti çektiği iddia edildi.

AKP’de belediye başkanlarına yönelik tasfiye tartışmaları sürerken iki isim öne çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur. Ankara kulislerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İran’a gitmeden önce Melih Gökçek’e “istifa et” mesajını resmen ilettiğine ilişkin bilgi konuşulurken Gökçek’in bu talebi reddetme eğiliminde olduğu bildirildi.

Aydınlık’ın Gökçek’e yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Gökçek istifa restine, “İstifa ederim, ama başkanlıktan değil, AKP’den. Bundan sonra da 2019’a kadar görevimi bağımsız belediye başkanı olarak sürdürürüm” şeklinde karşılık verdi. Bu tutumunu da AKP yönetimine iletti.

Şu anda Erdoğan’la Gökçek arasında aracılar üzerinden pazarlıkların sürdüğü, Erdoğan’ın istifa konusunda kararlı olduğu, Gökçek’in de “İstifa etmem görevden alın” tepkisi verdiği ifade ediliyor. Bu arada Gökçek’le ilgili dosyanın güncellendiği, dosyanın içinde FETÖ’ye belediyeden aktarılan kaynakların da olduğu bildiriliyor.

Gökçek’e yakın kaynakların ise AKP yöneticilerine, “Gökçek’in dosyası varsa başkalarının da var. Dosya savaşı açılırsa kimin altında kalacağı belli olmaz” dedikleri öne sürülüyor.

ANKARA’DAN SONRA BALIKESİR

AKP’de bir başka kriz de Balıkesir’de yaşanıyor. Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur da istifa etmeyeceği mesajı verdi. Uğur’un da görevi bırakmak içim “görevden alma” yolunu göstermesi partide gerilime yol açmış durumda. AKP Balıkesir örgütünde Başkancılar ve genel merkez olarak bir bölünme yaşandığı vurgulanıyor.

AKP’de istifası istenen isimlerden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş istifalarını verdiler. İki başkanın damadı da FETÖ’den tutuklu.

BAŞKAN NASIL GÖREVDEN ALINIYOR?

13 Temmuz 2005 tarih ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 44. maddesinde belediye başkanlarının görevden alınması için gerekli şartlar şöyle sıralanıyor:

“Mazeretsiz ve kesintisiz olarak yirmi günden fazla görevini terk etmesi ve bu durumun mahallin mülkî idare amiri tarafından belirlenmesi. Seçilme yeterliğini kaybetmesi (1 yıl ve üzeri hapis cezası alması). Görevini sürdürmesine engel bir hastalık veya engellilik durumunun yetkili sağlık kuruluşu raporuyla belgelenmesi. Meclisin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması.”

Belediye Başkanı, bunlardan birinin meydana gelmesi durumunda, İçişleri Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Danıştay kararıyla görevden alınıyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.