Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

DİNDARDILAR KİNDAR OLDULAR

08.05.2015
A+
A-

MHP Lideri Bahçeli, “Dindarlık kindarlığa, mağdurluk mağrurluğa dönüşmüştür. Kindarlıkla mağrurluğun yan yana geldiği yerde tükeniş başlamıştır” dedi.

400 VEKİL ALIRSAM YÜCE DİVAN’A GÖNDERİRİM

Partisinin Sinop mitingi sonrasında mola verdiği Ilgaz’da, kendisini izleyen bir grup gazeteci ile sohbet eden MHP lideri Bahçeli, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bahçeli, gündemle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Gazetecilerin “Cumhurbaşkanı 400 vekil istiyor. Seçimde siz 400 vekil alırsanız ne yaparsınız?” sorusuna MHP Lideri Bahçeli, “17-25’i harekete geçirir, Yüce Divan binasını temizletir, hakimlere yeni elbiseler giydirir, Recep Tayyip Erdoğan’ı beklemelerini isterim. Yüce Divana gönderirim” dedi.

KİNDARLIK MAĞRURLUĞA DÖNÜŞTÜ

“Erdoğan’ın Kuran ile miting yapması ve AKP’nin başörtülü reklamı”nı değerlendiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Cumhurbaşkanının Güneydoğu Anadolu’daki bir iki ilde, Kuran-ı öne çıkarak siyasi üslup kullanması mütedeğin müslümanlar tarafından yadırganmıştır. AKP’ye oy vermiş kardeşlerimiz dahi bu üslubu beğenmemiştir. Dindarlık kindarlığa, mağdurluk mağrurluğa dönüşmüştür. Kindarlıkla mağrurluğun yan yana geldiği yerde tükeniş başlamıştır. Önemli cümledir” diye konuştu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin Sinop mitingi sonrasında mola verdiği Ilgaz’da, kendisini izleyen bir grup gazeteci ile sohbet etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bahçeli, gündemle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

400 VEKİL ALIRSAM YÜCE DİVAN’A GÖNDERİRİM

Gazetecilerin “Cumhurbaşkanı 400 vekil istiyor. Seçimde siz 400 vekil alırsanız ne yaparsınız?” sorusuna MHP Lideri Bahçeli, “17-25’i harekete geçirir, Yüce Divan binasını temizletir, hakimlere yeni elbiseler giydirir, Recep Tayyip Erdoğan’ı beklemelerini isterim. Yüce Divana gönderirim” dedi.

“Melih Gökçek önce robot diktirdi sonra dinozorla değiştirdi, nasıl buluyorsunuz bu durumu?” sorusuna Bahçeli, “Hiç düşünmedim, dikkate almadım. Ankara’nın her tarafına dinozor diksen ne olur dikmesen de olur. Türkiye Cumhuriyetinin başında bir dinozor var” diye cevap verdi.

Yüce Divan’da kürsü düzeninin Cumhurbaşkanı ile göz göze olunacak düzeye indirilmesi konusuna ise Bahçeli şöyle dedi: “Adaleti uygulayıcıların mütevazileşmelerinin işaretidir. Çok yüksekte oturup adaletsizlik yapacakları yerde, aynı sevide oturup hatta bağdaş kurup, oturup adaleti sağlamış olsalar daha evladır.”

Gazetecilerin “AKP önce sizin 2023 Vizyonu, şimdi de ‘bilge adam’ söyleminizi aldı” sorusuna Bahçeli, “Yakında da “MHP’liyiz” derlerse şaşmamak lazım” dedi.

KİNDARLIK MAĞRURLUĞA DÖNÜŞTÜ

“Erdoğan’ın Kuran ile miting yapması ve AKP’nin başörtülü reklamını” değerlendiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Cumhurbaşkanının Güneydoğu Anadolu’daki bir iki ilde, Kuran-ı öne çıkararak siyasi üslup kullanması mütedeğin müslümanlar tarafından yadırganmıştır. AKP’ye oy vermiş kardeşlerimiz dahi bu üslubu beğenmemiştir. Dindarlık kindarlığa, mağdurluk mağrurluğa dönüşmüştür. Kindarlıkla mağrurluğun yan yana geldiği yerde tükeniş başlamıştır. Önemli cümledir” diye konuştu.

“YSK’nın Cumhurbaşkanı konuşmalarının tarafsız olduğu kararını da eleştiren Bahçeli, “YSK Erdoğan fanusunun içine girmiş, sadece onu teneffüs ediyor. Erdoğan’ın konuşmasını tarafsızlıkla nitelendirebilecek bir kişi olsa olsa sadece Erdoğan’dır. Demek ki YSK ile Erdoğan özdeşleşmiştir. Çok büyük hatadır. Gelecekte bunların hepsinin hesabı sorulur” dedi.

ERDOĞAN-DAVUTOĞLU- ÖCALAN, FİİLİ KOALİSYON VAR

Koalisyon polemiklerini de değerlendiren MHP Lideri şunları söyledi: “Bu Türkiye’nin siyasetini yozlaştırma açısından, seçim öncesinde zihinleri bulandırmak açısından ortaya konmuş söylemlerdir. Bir de fiili olanı var. Şu an için koalisyon; Recep Tayyip Erdoğan artı AKP. Dolayısıyla parantez içinde Serok Ahmed artı PKK parantez içinde İmralı canisi. Koalisyon zaten kurulmuş vaziyette. Bunun üzerini örtüyorlar. Sandık ortada yok. Sonuçlar ortada yok. Neyin ne olacağı belli değil, koalisyondan bahsediyorlar. Kime hizmet ediyorlar.”

“Seçim sonrasında AKP kapınızı çalarsa, koalisyon yapar mısınız?” sorusuna Bahçeli, Espiriyle seçimi niye yaptırmıyorsunuz o zaman. Bana niye soruyorsunuz. Bakalım hele sandık gelsin hele. Demirel vari bir cümle. Bir sandık gelsin hele” diye cevap verdi.

YÜZDE 48 BU ÜLKENİN EVLADI DEĞİL Mİ?

Cumhurbaşkanının yüzde 52 oy alarak, devletin imkanlarını kullanabileceği söylemlerine Bahçeli şöyle cevap verdi: “Yüzde 48’i ne yapacak acaba? 48 bu ülkenin evladı değil mi. Oyların da nasıl verildiği belli. Sandıklarda sayımların nasıl yapıldığı belli. Buna sığınıyorsa zaten çok yüzeyde kalıyor demektir. Burada vatandaşın sevgiye dayalı temel bir tercihi yok. Değişik faktörlerle oluşmuş bir yüzde 52 var. Bu rakam da her zaman değişebilir. İki ay sonra da yüzde 35 olur. Ne yapacak o zaman? Devletin imkanlarını kullanmak siyasi tercihtir. Ama siyasi etikle bağdaşmayan bir tercihtir. Hangi tesisler açılmış, ne zaman yapıldı ki bu tesisler şimdi açılıyor. Bir de bir değil iki değil, adı toplu. Toplu dediğiniz vakit ABD kovboy filmlerinden hatırlarsınız, toplu ise 6 tane tesis vardır. Açılışı yaptığı söylenen tesisler eski değil ki. Bizim Silifke türküleri var. Aslı yok yaylasında 1500 sülünüm var gibi…”

AKP MUHAFAZAKÂRLIKTAN, YOZLAŞTIRILMIŞ MUHAFAZAKÂRLIĞA GEÇTİ

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın milliyetçi söylemlerini değerlendiren Bahçeli, “7 Haziran’da milli iradeyi karakteri haline dönüştürmüş milliyetçiler, çok önemli bir tokat atacaklar. AKP’de bundan sonra milliyetçi oyların kalacağını ihtimal vermiyorum. Zaten kalıyorsa orada milliyetçilik iddiasından vazgeçmişler demektir. Milli görüşten gömlek değişirdi, demokrat muhafazakar oldu. Şimdi de yozlaşmış bir muhafazakarlığı savunuyor. Muhafazakarlığa yeni bir boyut kazandırdı Sayın Erdoğan” dedi.

HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı tartışmalarına da değinen Bahçeli, “Çözüm süreci kazanıyor gibi bir şeyi söylemek erken olur. Ancak karşılıklı birer adımlaşmadır. Karşılıklı rol paylaşımıdır. Zaten AKP içinde olup, HDP’ye sempati duyanlar, şimdi HDP’den aday oldular. AKP’ye sempati duyanlar HDP içinde, şimdi AKP’den aday oldular. Zaten olimpiyat halkası gibi birbirlerinin içine girmişler. Bakalım 7 Haziran neyi gösterecek” diye konuştu. Bahçeli, Bu durumun MHP’yi hiç etkilemeyeceğini belirterek, “Biz her alternatife göre siyasetini geliştiren bir kurumuz” dedi.

ERDOĞAN’IN PARALEL GÜNAHI

Paralel devlet operasyonlarıyla ilgili soruya da cevap veren Bahçeli şunları kaydetti: “Bu paralel devlet, kiminle paralel? AKP ile mi Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile mi paralel? Bu paralel halka hangi dönemde oluştu, nereye kadar beraber gittiler? Sonunda hangi istasyonda paralellik ortadan kalktı. Bunların aydınlatılması lazım. MGK’da paralel devlet ile ilgili eylemleri dikkate alıp sonuç bildirgesine koyanlar, bu paralelin nasıl oluştuğuna da beraber düşünerek bir ifade kullanmaları lazımdı. Şimdi paraleli ortadan kaldırıp tek çizgiye dönüştürmenin MGK’nın görevi olduğu kanaatinde değilim. Ya paralel kavramı tam anlayacak ya da onu tek bir çizgi haline dönüştürüp okyanus ötesini hedef almak suretiyle Türkiye’de AKP’yi aklamanın Erdoğan’ı paralel günahından kurtarmanın kimsenin hakkı yoktur.

TAM PARALELİN ORTASINA DÜŞTÜLER

İkinci olarak da Balyoz gibi iki altı yedi dava başladı. Şimdi bunların savcıları hakkında dava açılıyor. Bu savcılar, bu davalar çok sağlıklı mahkeme edilmelidir.

Bu konuda adalet eskinin yargısı gibi kamuoyuyla da paylaşılarak sürdürülmelidir. Esas Türkiye’de 17-25’e gidiş yolu bu savcıların hakimlerin sorgulanması ve mahkeme sürecinde ortaya çıkacaktır. Paraleli de ayakkabı kutularını da havuzları da para kazanarak bu millete küfredenleri de orada göreceksiniz. Gele gele dört bakan dört evlat ve Erdoğan’ı da orada göreceksiniz. Bu bakımdan çok hayırlı bir süreç başlatılmıştır. Bazıları paraleli ortadan kaldırıyoruz derken, tam paralelin ortasına düştüler. Bu paralel davası mutlaka görülmeli ve kamuoyu nezdinde olmalıdır. Bu mahkemeler canlı yayın olarak verilmelidir. Bunlar bir kumpas mı montaj mı millet gözüyle görmelidir. Pazartesiden itibaren dava başlamalıdır. Memleket için hayırlı bir dava olacaktır. Hem o savcıların nasıl yanlış yaptıkları hem de o savcıların ellerindeki delilleri hangi amaçlarla kullandıkları anlaşılacak. Çok hayırlı bir iştir.”

BULANIK SU BERRAKLAŞIYOR

Davutoğlu ile Gül arasındaki Pensilvanya ziyareti polemiğine ise Bahçeli, “Yavaş yavaş bulanık su berraklaşıyor. Herkes artık önündeki taşı kimin kafasına atacağını düşünüyor. Güzel gelişmelerdir bunlar. Birbirleriyle paralel olurken 11 yıl ne yaparlar? Hangi valiyi nasıl atadıklarını birbirlerine anlatıp proje geliştirenler, şimdi ne oldu da bir tarafı suçlu oldu bir tarafı aklandı. Bir tarafı cezaevinde, birisi Ak Saray’da. Bir tanesi Türkiye’ye gelmemek üzere Pensilvanya’da, birisi Beştepede yaşıyor. Bu adalet midir? MGK kararı böyle olmalı. Paralelin bütün boyutlarını, tek çizgiye indirmeden yürütülmesi, hesap sorulması lazım. MGK tavsiyelerde bulunmalı. Tamamen Erdoğan’ın dört tane savcısına bıraktılar. O zaman MGK’ya ne gerek kaldı. Belki de demokratik hayata geçtiğimizden beri en önemli seçim budur” diye konuştu.

SARAYI MÜZEYE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

“(CHP’nin beyannamesine benzetilmesinin sorulması üzerine Bahçeli, “Tabii bir haldir. Asgari ücret uzun yıllar hem kamuoyu, hem de ilgililer tarafından tartışılır. Önemli bir konudur. Bütün siyasi partiler ücretin yükseltilmesinden yana tavır koyar. Bu yüksek sesle de koro halinde söylendiği için üç siyasi parti seçim öncesinde bir gün arayla, gündemine aldı bunu. O bakımdan son beyannamelerde hemen hemen bütün siyasi partilerin ortak görüşü haline gelmiştir. Bunu yadırgamamak lazım. Asgari ücreti görmemezlikten gelen bir siyasi parti toplumsal beklentilere toplumsal sorunları göz ardı ediyor demektir” açıklaması yaptı.

“Gelecekte Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili planınız nedir?” sorusuna Bahçeli, “MHP iktidar olduğunda Atatürk ve Cumhuriyet Müzesi haline dönüştürecektir” dedi.

Metin Özkan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.