Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

DİL SÜRÇMESİ VE YALAKALAR

29.10.2015
A+
A-

Dört Halife önce imanları, sadakatleri ve hak karşısında teslim oldukları için büyüktü. Onların bir özelliği de, kendilerine yanlışlarını hatırlatan insanları taciz değil, tebrik etmeleriydi. Hz. Ebubekir (ra) halife seçildiği gün, mescitte minbere çıkar ve: “Ey Müslümanlar! Eğri gidersem, beni kim düzeltecek?” diye sorunca, daha yeni Müslüman olmuş bir bedevi, kalkar kılıcını gösterir: “Seni bu eğri kılıçla düzeltmesini biliriz, Ey Allah Resulü’nün halifesi” demişti.

O gün mescitte, cemaat içinde Hz.Ömer, Hz.Ali, Hz.Ubeyde gibi büyük sahabeler olmasına rağmen, bir tanesi Hz.Ebubekir’in gözüne girelim diye, o bedeviye saldırmamıştı. Hz. Ömer bir adamı, “Her gün bana gelip, Ölüm var, Ey Emir’el Mü’minin! diyecek ve ücret alacaksın” diye görevlendirmişti. Aylar sonra aynı adama: “Kardeşim, artık zahmet etme, çünkü saçlarımdaki aklar bana ölümü hatırlatıyor.” demişti. Yöneticiler, insandır, peygamber veya melek olmadıkları için, hatadan münezzeh değildir.

Allah’ın razı olduğu yöneticiler, kendilerine yanlış gittikleri hatırlatıldığında, nefsinden ziyade, milletin menfaati esas alıp, yanlıştan dönmesini bilenlerdir. Muaviye bin Ebu Süfyan, Ebu Zer gibi, hakkın soluğu olan sahabeyi dinleseydi, sabıkasında Hz.Ali ve binlerce sahabenin şehadeti olmayacaktı. Ebu Zer’i sürdürmeseydi, etrafındaki yalakaların sözünü dinleyip, oğlu Yezid’i yerine getirmeyecek ve mahşerde dahi mahcup olacağı Kerbela olayına sebebiyet vermeyecekti. Tarihteki hadiseler, daha sonra gelecek nesillerin aynı feci akıbeti yaşamamaları için yaşanmıştır.

Son yıllarda Emeviliğin canlanması, maalesef ülkeyi tamiri zor bir ayrışmaya getirdi. 2002’de iktidara geldiğinde kimsenin şans tanımadığı Ak Parti, ekonomik krize sebep olan diğer partilere olan tepkiyle, beklemedikleri başarıyı elde ettiler. İlk 5 yıl takdir edilecek hizmetlere imza attılar. Ak Parti’nin kemali aslında beşinci yıldı. Ondan sonra zeval başladı.Neden mi? İnsanların kafasında partinin daha fazla güçleneceği fikri oluştu ve sisteme menfaatperestler dahil oldu. Samim duygularla yola çıkanlar yavaş yavaş sistem dışına itildi. Çünkü, parti yöneticilerindeki güç sarhoşluğu, yanlış yaptıklarında kendilerini uyaranlara tahammül edecek durumda değildi. Sonradan dahil olan menfaatçi kitle, üsttekilerin duymak istediğini söylüyordu. Parti yetkilileri, Ebu Zerleri duymak ve görmek istemiyordu.

Lastik patlamış, araç jant üzerinde gidiyor, ama araçtaki yalakalar, şoföre hala “ Efendim doğru gidiyorsunuz. Zaten bu yolda ancak böyle gidilir” diyorlar. Zaten şoför de bunu duymak istiyor. Sn. CB ve Sn.Davudoğlu meydanlarda, televizyonlarda dil sürçmesi ve o makamla ters düşen sözler sarfediyor. Salonda veya televizyonda kelli felli insanlar da bunu alkışlıyor. Birkaç tanesi bunun yanlış olduğunu dile getirse, belki tekerrür etmeyip, hata düzeltilecek. İnsan, dostunun sırtında akrep görse alkışlamaz, onu uyarır.

Dil sürçmesi normaldir. Çünkü herkes bilir ki, niyetleri öyle söylemek değil. Ama dinleyenlerin yanlışı alkışlaması ne ifade ediyor acaba?

 

Buradan sesleniyorum, Sn.CB ve Sn.BB! Dil sürçmenize, yanlış kelime kullanmanıza rağmen, hitap ettiğiniz insanların alkışlaması, sizi dinlemediklerine delildir. Bunlar size dost değil. Vallahi bunlar sizi de, ülkeyi de felakete sürüklüyor. Gelin Emevilerin düştüğü hatalara düşmeyin. Yanlıştan dönmek fazilettir. Hem dünya, hem ahiret hayatınızda fayda verecek olan Ebu Zerlere kulak verin. Sizi ve ailenizi ilerde mahcup edecek, milleti felakete sürükleyecek, ikiyüzlülerin alkışlarına kulak asmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.