Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

DEVLET’İN OLDUĞU YERDEN EVET ESİRGENMEZ

17.03.2017
A+
A-

Türkiye’de adalet ne yazık ki herkes için aynı nispette tecelli etmiyor. Derin anlamlar ihtiva eden hukuksuzluğun ismine kısaca hukuk deniyor.
Bu garabet halinden hepimiz şikâyetçiyiz ki bütün partilerin seçim vaatleri yeni bir anayasa ve sistem inşasını öngörüyor.
Mevcutta hukukun üstünlüğü denen kavram içeriği boşaltılmış bir “belirtili isim tamlamasından” ibaret.
Biraz da sararıp solan otlara benziyor.
Basıldıkça hırpalanıyor, sarardıkça tırpanlanıyor…
Konu mankeni olarak duran tüm müeyyideler, adalete galebe çalan üstünler hukukunun altında işlevsiz kalıyor ve elindeki Ülkücü kanıyla gömülen Kenan Evren’in terekesi olan bu garabetle ABD’nin gayri meşru çocuğunun cani ruhu şad ediliyor!
CHP’nin 2007 yılında “tehlikeli bölgede” yaptığı ağır ve kasıtlı faul olan 367 krizini AKP en pragmatist yolla değerlendirerek ahlar, vahlar ve çığlıklar arasında tribünlere oynadı.
Böylece CHP’nin çalışmasına mani olduğu büyük millet meclisinin Cumhurbaşkanını seçme yetkisi vekilden alınıp seçmene bırakıldı. Bugün sistem krizi dediğimiz, hukukta onulmaz bir açık yaratan fiili duruma en kallavi gedik bu sayede açılmıştır.
2010 yılındaysa Pensilvanya prodüksiyonuyla rayından çıkarılan hukuk FETÖ’nün emrine ve tahakkümüne amade edilince bize Çözüm Sürecinde gıdım gıdım yok edilen devletimizi çaresizce seyreylemek kaldı!
Kafalar karışmasın diye “Hayır”ın ana temasına çocuk profillerini yerleştiren CHP’nin anladığı dilden ilerleyelim: Karşımızda 40 yıla yakındır yaptığı hiçbir işten sorumlu tutulmayan fasulyeden bir cumhurbaşkanı var.
Seçimleri yenileyebiliyor, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanılmasına karar verebiliyor, Genelkurmay Başkanı’nı atayabiliyor, Başkomutanlık yapabiliyor, yüksek mahkeme üyelerini atayabiliyor ama sorumlu tutulmuyor!
Fasulye derken çocuk oyunlarında oyun kurallarından muaf tutulan serkeş figürü kast ediyoruz. Fasulye layüseldir, oyunun herkes için geçerli olan kaideleri onu bağlamaz çünkü.
Hukukun ve cezai müeyyidenin bağlayıcılığından vareste bir yetki donanımıyla adaletin üzerinde volta atıp duran bu Cumhurbaşkanı çok istese de vatana ihanet edemiyor. Nasıl etsin? Yaptığı işlerden sorumsuz. Karşı imza kuralı var. Sadece vatana ihanetle suçlanabiliyor ama vatana ihanet kanunu 1991’de Özal tarafından kaldırıldığı için arzu etse de şöyle ağız tadıyla ve özgürce bu cürümü işleyemiyor!
Birileri Kenan Evren’in fiili “vatana ihanet” durumunu anayasal temele oturtarak onu ve suç ortaklarını ceza hukukunun etki alanı dışında bir konuma kavuşturmuş. Şimdi MHP öncülüğünde yapılmak istenen bu fiili garabete son verip herkes için bağlayıcı olan bir hukuk düzenini oluşturmaktır.
Yazının ana gövdesine koyduğum hususun bu olması da alışılageldiğimiz “hukuksuzluk üstünlüğüne” ve sistemdeki derin yarığa MHP tarafından atılan Ülkücü Milliyetçi dikiş izlerini ortaya koymaktır.
18 maddeden mürekkep yeni sistemde artık hiç kimse yağmur altında ıslanmadan gezme ayrıcalığına sahip değildir. Ne kadar yetki varsa o kadar sorumluluğun bağlayıcı olduğu bir yönetim sistemi tasarlandı. Millet takdirinden geçerse yeni bir süreç başlayacak.
CHP’nin karşı kutup siyasetiyle koza dönüşen, AKP’yi kandıran FETÖ maharetiyle milletten alınıp 15 Temmuz’un canilerine emanet edilen sistem MHP rötuşlarıyla anayasal bir düzleme çekiliyor.
Bu sayede millet tarafından seçilme bahanesiyle anayasanın ayaklar altına alınıp toplumsal kutuplaşmalara ve bu kutuplaşmalardan beslenen darbe tedarikçilerine fırsat yaratılması engellenecek.
Şuanda 15 yıldır devirdiği çamları MHP’nin gözetiminde düzeltmeye başlayan bir AKP var. 2015’ten bu yana dört başı mamur bir realiteyle olmasa da terörle mücadele ediliyor.
Yeni sistemi eskiye nazaran en önemli kılan özelliklerinden birisi de olası kandırılmalara karşı hukukun pençesinden sıyrılıp topu rahatça tribünlere atamayacakları bir idare düzenini esas almasıdır.
MHP’nin sisteme attığı dikiş izleri üniter yapının ve Türklük temelli cumhuriyet değerlerimizin muhafaza edildiğinin garantisidir.
Hülasa bu sistemde devlet var, millet var, cumhuriyet var, Türklük var, hukukun üstünlüğü var. Daha ne olsun?

Bahadır Çoban

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.