Devlet Mehmet Cengiz için tazminat ödeyecek

24.04.2016
A+
A-

Yapımı rüşvet iddiaları, kamu bankalarından çekilen krediler, imar planı değişiklikleriyle yapılan kıyaklar gibi birçok soru işaretine konu olan İstanbul 3. Havalimanı için devletin bir de tazminat ödemek zorunda kalacağı ortaya çıktı.

Ulaştırma Bakanlığı CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun sorusu üzerine işadamı Mehmet Cengiz ve ortaklarının yaptığı 3. Havalimanı’nın açılacağı 2018 yılında, halen faaliyette olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapatılacağını açıkladı. Bu kapatmanın ardından TAV’dan sağlanan kira gelirinin kaybedilmesinin yanı sıra şirketin sözleşme süresi bitmeden havalimanının kapatılması nedeniyle tazminat ödenmek zorunda kalacak.

Miktar henüz belli değil

Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ödenecek tazminatın ne kadar olduğunun şu anda bilinmediği, ancak uluslararası bağımsız denetim firmalarının belirleyeceği ve tarafların müzakere edeceği rakamlar üzerinden tazminat bedelinin belirleneceği kaydedildi. TAV’ın mevcut sözleşmesine göre devlet havalimanın kapatılacağı tarihten 2021 yılına kadar firmanın kayıplarını karşılayacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.