Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

DEVLET BAHÇELİ SİZE NE YAPTI?

27.06.2016
A+
A-

 

 

 

Evrakta sahteciliğin ve illegalitenin bol bol sahnelendiği 19 Haziran korsan kongresinde kameralar bir ara genel başkan adaylarını zumlayınca Meral Akşener’in diğerlerine “Bu kadar meraklıysanız buyurun Devlet Bey’in kongresine katılın” dediği işitiliyordu.
Bu sözü aşağılama amaçlı kullandığı her halinden belliydi. “Devlet Bey’in kongresi” diyerek kurultay taksimatçılığı yapıyordu, çünkü 19 Haziran’ı kendi tekelinde görüyordu.
Nitekim 19 Haziran baştan sona Meral Akşener ve ekibinin gövde gösterisine dönüşen ve hukuksuzluğun zirve yaptığı bir hengâmeden öteye geçemedi.
***
Diğer adayların bilgisi, görüşü olmadan ve mahkeme kararına aykırı şekilde değiştirilen tüzük maddeleri, rahmetli Ali Güngör üzerinden çevrilen temaşa, kimlik teşhisi yapılmadan var gösterilen delegelere bakarak da bu kurultayın Devlet Bahçeli’nin kurultayı olmadığını rahatça anlayabilirdik.
Zira bir yerde Devlet Bahçeli varsa oranın atmosferinde dürüstlük, adalet, mütevazilik ve hepsinden öte Ülkücülük rüzgarı hakim olur.
Devlet Bey’in kongrelerinden üç dönem milletvekili, iki dönem meclis başkanvekili seçilirken biatte kusur etmeyenlerin mührü eline almadan Süleymanlık taslaması ve “Bu benim kongrem, o Devlet Bey’in kongresi” mantığıyla Ülkücülerin arasına nifak sokmasıysa Ülkücü Hareket’in hazmedeceği bir lokma değildir.
***
Dikkat edin Devlet Bahçeli’nin ismini birbirlerine laf vururken, birbirlerini suçlarken gündeme getiriyorlar. Akşener’in dayatma yollu divan başkanı seçtirdiği Müsavat Dervişoğlu, siyasi şeytanlıkla suçlayarak Koray Aydın ve Sinan Oğan’a sitem ederken “Sayın Bahçeli ile gelecek planı yapabilirsiniz.” ifadesini kullanıyor.
Oysa Müsavat Dervişoğlu bugün kendisini medyatik ve tanınır kılan siyasi kariyerine Devlet Bahçeli’nin tasarrufuyla kavuşan isimlerden birisi. Devlet Bahçeli ile gelecek planı yapmayı ayıplı bir işten bahseder gibi aktarması vefasızlıktan başka bir anlam taşımıyor.
***
Şunu kabul edelim; insanoğlu fıtratı gereği nefis ve enaniyet sahibi. Kimileri mütevaziliğiyle nefsini törpülemeyi başarıyor, kimileri onun tutsağı olup ikbal ve hırslarının pençesinde sürükleniyor.
Cenap Şahabettin güzel söylemiş: Menfaat bir sandalyeye benzer, başında taşırsan seni küçültür; ayağının altına alırsan seni yükseltir.
Menfaatlerini başının üstünde taşıyan kişi farkında olmasa da küçüldükçe küçülüyor. Onların halet-i ruhiyesine yine başka bir söz; “Bir insanı tanımak istiyorsanız onu yüksek bir mevkiye getirin” vecizesi açıklık getiriyor.
***
Devlet Bey’in bu isimleri yüksek mevkilerle taçlandırmaktan, onlara siyasi kariyer yolu açmaktan başka bir suçu günahı yoktur.
Onlar ise mevkiye kavuştukça, güç ve popülerlik kazandıkça egolarını ve hakiki suretlerini daha fazla gizleyemediler.
Devlet Bahçeli tarafından taltif edilmek bir ömür boyu Devlet Bey’e siyaseten itaat etme şartına bağlı değildir ancak her türlü eleştiri ahde vefa ve saygı çerçevesinde yapıldıkça muteberdir.
Dün Devlet Bahçeli’den ağabeylikten başka bir şey görmeyenler; bugün ona karşı kin ve nefret doluysanız; başlarınızın, akıllarınızın ve vicdanlarınızın üzerinde tuttuğunuz menfaatleriniz ahde vefa duygunuza engel olduğu içindir.

Bahadır Çoban

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.