Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Deveye Sormuşlar,”Neren Eğri?” Deve Cevap Vermiş;”Nerem Doğru Ki!..”

18.11.2014
A+
A-

Bir yanda Aksaraylarda yaşayan ülke yöneticileri,öte yanda açlık sınırının altında bir asgari ücretle yaşamaya çalışan halk..

”Çözüm Süreci”palavrası ile ülkemiz bölünmeye gidiyor.
Eşkiya şehre indi kamu düzeni bozuldu.
Kuralsızlık yüzünde işçilerimiz ölüyor.
On binlerce ağaç kesiliyor,yeşil yok ediliyor.
Ekonomi perişan halk yoksul hale düşürüldü.
Buna karşın fildişi kulelerini kendilerine mesken tutan ülke yöneticileri halkın feryadını duymuyor.
Öte yandan,Atatürk Orman Çiftliğine kaçak ve kanunsuz bir saray yaptırılıyor ve bunun için 1 Katrilyon 370 milyon para harcanıyor.Yetmiyor 179 milyon dolara,yani yaklaşık 400 trilyona bir uçak satın alınıyor.Bu da yetmiyor,kağıt üstünde dünya devi olarak görünen başbakan için İstanbul Çengelköy’de,50 dönümlük koruya yerleşik Vahdettin Köşkü çalışma ofisi olarak hazırlanıyor ve 15 tirilyon adeta sokağa atılıyor.
Gelin Türkiye’nin ekonomik durumuna kısaca bir göz atalım.

YOKSULLUK VE AÇLIK SINIRI

:Araştırma verilerine göre Türkiye’de yoksulluk sınırı 2.02923 TL,açlık sınırı 1.190 TL’dir.4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 4 bin112,82 TL’dir.Buna karşın Türkiye’de asgari ücret 1.168 TL(Bürüt),846 TL(Net)dir.

ENFLASYON:

TÜİK’in açıklamasına göre tüketici enflasyonu yüzde 1.90 artarak zirveye fırlamış ve yüzde 9’lara ulaşmıştır.Gıda maddeleri ve diğer kalemler eklendiğinde ortaya çıkan gerçek enflasyon rakamı yüzde 12.56’dır.Bu yüzden yaşanan fiyat artışları vatandaşın canını yakmaktadır.
İŞSİZLİK:
İşsizlik hızla büyümekte,işsiz sayısı her gün büyüyerek artmaktadır.Bugün artık işsizlik oranı çift haneleri rakamlara(yüzde 10’un üzerine)ulaşmıştır.

CARİ AÇIK:

Savurgan ekonomik politikalar yüzünden Cari açık büyümüş, Türkiye’nin geleceği kararmıştır.Ağustos ayında belirlenen açık 48.8 milyar dolardır.

KARANLIK TABLO

Bu ekonomik tablo karanlık bir tablodur.Bu tablonun ortaya çıkarttığı gerçeklere göre ülkemizde yoksulluk(Ve hatta açlık vardır) vardır.Bu ülkenin özellikle gençleri işsizdir ve geleceğine güvenle bakamamaktadır.Ülkeyi yönetenler ekonomide de başarısızdır.Enflasyon yüzde 10’un üzerinde ,ama mesela memur maaş artışı yüzde 5 civarındadır.Yani memur yaşamını artık kazanarak değil,borçlanarak sürdürmektedir.İşçininin açlık sınırının altındaki 846 TL ile nasıl yaşadığını izah etmek ise mümkün değildir.

DEVEYE SORMUŞLAR,”NEREN EĞRİ?”

Buna rağmen ülkeyi yönetenler hala halkın huzuruna çıkıp ”Ekonomi iyi yolda” açıklamaları yapabiliyorlar.Çünki Aksaraylardan halkın çilesini göremiyorlar.
Peki Türkiye hangi alanda başarılı?
Gerçekler şu halk deyişinde gizli:
Deveye sormuşlar:”Neren eğri?”
Deve cevap vermiş:”Nerem doğru ki!..”
İşte Türkiye’nin hali budur..

Sıtkı ŞEREMETLİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.